Cvičení

7 důvodů, proč nevydržíte pravidelně cvičit a jak se tomu vyhnout

Často se mě ptáte, kde pořád beru tu chuť a motivaci cvičit. Myslím, že si každý ten svůj důvod a inspiraci musíme najít sami, ale jedno je jisté.

Pokud se k tomu budete nutit a budete to nenávidět, tak to prostě fungovat nebude. To vám můžu zaručit.

Sepsala jsem pro vás pár tipů, jak vydržet cvičit pravidelně a s chutí, v podobě nejčastějších chyb a důvodů, které mohou za to, že skončíte bez výsledků. V lednu se totiž mnoho z vás nadchne, ale od února to začíná upadat a v březnu už všichni lenoší. A v létě? Pak jen litujeme, že jsme na jaře nezabrali!

Já jsem se rozhodla cvičit i na Islandu, chodím pravidelně běhat a ráno cvičím jógu nebo FITFAB Strong.

Pojďte se podívat, co možná děláte špatně a jak tomu zabránit:

1. Děláte něco, co vás nebaví

Začali jste chodit do posilovny, ale už po několika návštěvách se tam musíte pokaždé nutit? Tak to je něco špatně.

Pokud se v posilovně necítíte komfortně, tak tam nechoďte.

Pokud chodíte běhat, ale každý běh je pro vás utrpením, při kterém málem vypustíte duši, tak to asi také asi moc dlouho nevydržíte.

Pokud cvičíte doma cviky, které nenávidíte nebo vás nebaví, tak vás to za týden bude bavit ještě míň.

Jak to změnit?

Na světě existuje taková kopa věcí, které byste mohli dělat! Každé fitko nabízí velké množství skupinových lekcí. Nějaká vás přece musí chytit.

Pokud se vám nechce platit za fitko, zkuste náš měsíční program FITFAB Strong, který je na internetu zdarma a cvičit ho můžete z pohodlí domova.

Pokud rádi chodíte ven, zkuste kolo, běh, brusle nebo běžky. Nemusíte se nutně rozeběhnout jako blázni. To by vás demotivovalo. Začněte zlehka, klidně rychlou chůzí. Pokud se nudíte, zapněte si do sluchátek nějakou příjemnou hudbu nebo audio knihu.

Přečíst si můžete pár tipů, jak začít běhat rychleji.

Pokud se naopak nudíte sami, zkuste nějaký kolektivní sport nebo se přidejte do běžeckého

cinka

2. Hledáte výmluvy, které vlastně nedávají smysl

Necvičíte, protože se vám nechtělo? Nebo protože bylo špatné počasí? Protože jste byli moc najedení? Protože jste dali přednost něčemu jinému?

Někdy se prostě může stát, že vám do cvičení něco vleze. Ale mělo by to dávat smysl. Často se mi dříve stávalo, že jsem se přistihla, že jsem nešla cvičit jen proto, že jsem se zapomněla u nějakého videa na YouTube nebo že jsem byla prostě líná.

A to jsem přitom věděla, že lenost mi za to nestojí. Že ten pocit po sportovním výkonu je tisíckrát lepší než zůstat doma v posteli.

Výmluvy kalorie nepálí

Jak to změnit?

Zkuste si vést deníček výmluv. Ať to zní třeba šíleně, budete koukat, co v něm všechno najdete. Každý den, kdy přeskočíte cvičení, si napište, proč jste necvičili nebo neudělali to, co jste chtěli.

Já to udělala. A víte, co jsem po 14 dnech našla? 😀 😀

  • Zasekla jsem se na Facebooku. (Nejzbytečnější věc na světě.)
  • Zasekla jsem se na YouTube. (Druhá nejzbytečnější věc na světě.)
  • Pršelo. (Andreo proboha, uvnitř v bytě neprší!)
  • Najedla jsem se moc brzo a nechtěla jsem cvičit po jídle. (Tak proč jsi jedla brzo?)
  • Už bylo moc pozdě. (Nebylo, cvičit můžeš i večer.)
  • Čekala jsem, až dopere pračka.
  • Odcvičím si to zítra ráno. (To určitě haha!)
  • Jsem moc unavená. (Vždyť tě cvičení nabíjí!)
  • Mám moc práce. (Tak proč sedíš u Facebooku?)
  • Nemám čas. (Máš 24 hodin, někam přece půl hodinu narveš!)

A zbytek? Na zbytek dní jsem výmluvu ani nenašla.

Podívejte se někdy zpětně na své výmluvy a uvidíte, že rozhodně nejsou na místě. Maminky a lidi pracující na směny to mají samozřejmě těžší, ale nic není nemožné, když budete mít dobrý time management.

Jak na něj? Mrkněte na bod 3.

cinka

3. Říkáte, že máte málo času

Čas je pravděpodobně naše nejčastější výmluva, proto jsem se rozhodla věnovat mu celý jeden bod.

Myslím, že je to celé o tom, jak si to sami nastavíte a jak moc budete chtít dosáhnout výsledků. Pamatuju si doby, kdy jsem jen chodila do školy a měla brigádu, na kterou jsem docházela dvakrát v týdnu. Tenkrát jsem měla pocit, že toho prostě už víc nestihnu a že to zabírá veškerý můj čas.

Pak jsem přibrala tréninky, běh, klavír, druhou vejšku (kterou jsem teda po půl roce zabalila, protože mě štvala :D), po dalším roce jsem si našla další práci, další rok jsem si natáhla úvazek, další rok založila blog, rok na to natočila FITFAB Strong.

A teď tady sedím v obýváku na Islandu, kde studuju vysokou školu, píšu blog, pracuju pořád dál na dálku do Čech, dělám na FITFAB Strongu, cvičím, běhám, vařím a našla jsem si práci i tady.

Můj den má pořád těch samých 24 hodin jako v době, kdy jsem měla jen školu a brigádu a stejně mám pocit, že mám pořád stejně času. Život je sice rychlejší a já akčnější, ale naopak se mi to líbí a nemám pocit, že by mi z toho šla hlava kolem. To, že dělám tolik věcí, mě naopak nabíjí.

Jak mít více času?

I pro vás, kteří potřebujete na cvičení více času, jsem sepsala článek, který je na mém blogu velmi hojně čtený. Spousta z vás mi psala, že jim to fakt pomohlo. Tak si ho přečtěte pak tady: 22 tipů, jak mít více času.

Myslím, že základním východiskem je to, že byste měli brát cvičení něco jako čištění zubů, na což už máte dopředu během dne vždycky vyhrazený čas. Nebo spánek. Také byste ho nevynechali.

Není to totiž o tom, abyste na cvičení MĚLI čas. Na cvičení si musíte čas UDĚLAT.

cinka

4. Zapomenete, proč jste vlastně začali

Pamatujete si na ten den, kdy jste se rozhodli začít cvičit? Kdy jste změnili jídelníček? Kdy jste změnili svůj život?

Pamatujete si na to odhodlání, které jste měli? To, jak jste se těšili na tu změnu? Tak kde je ten pocit? Kam zmizel a proč vás už netáhne?

Protože už ho nevidíte. Časem na něj prostě zapomenete.

Nikdy nezapomen proc jsi zacal

Jak nezapomenout?

Existuje spousta způsobů, jak si připomínat, proč jste začali.

1. Napište si svůj cíl nebo důvod na papír a pověste ho někam, kde na něj každý den uvidíte.

2. Dejte si do mobilu nebo počítače upozornění nebo budíček s nějakou motivační hláškou.

3. Přidejte se do nějaké skupiny, kde se budete motivovat. Zkuste třeba naši FITFAB Strong parta.

4. Sepište si svoje cíle do diáře a několik měsíců dopředu.

5. Natočte si video, kde sami sebe přesvědčujete, že to má smysl a že to chcete udělat. A pusťte si ho každé pondělí.

Připadá vám to trhlé? Možná jo, ale pomůže to zaručeně.

cinka

5. Dáte si příliš vysoké cíle

Každý očekává obrovské změny hned na začátku. Ono je na tom totiž nejhorší to, že na někoho cvičení opravdu působí hned. Proč? Protože jsme každý jiný! Viděli jste snad někde na světě naprosto totožného člověka jako vy sami? Se stejným vzhledem, vlastnostmi, hlasem nebo chováním? Ne. Tak přece nemůžete na vlas stejně zhubnout.

Život není fér a smiřte se s tím, že možná za pouhý měsíc nebudete vypadat jako váš vysněný cíl.

Buďte trpěliví!

Je moc důležité, abyste to věděli. Často se ženeme do cíle, aniž bychom vlastně prožívali tu cestu. Může se vám podařit za krátkou dobu rychle (ale nezdravě) zhubnout, o to rychleji o to ale pak přijdete a vrátíte se zase do normálu.

Dejte tomu čas. Užívejte si každý půl centimetr dolů, který na svém těle zaznamenáte.

Opravdu to za to stojí.

cinka

6. Neustále se srovnáváte s ostatními

Hrozně často mi chodí otázka, kolik kalorií přesně daným cvičením FITFAB Strong spálíte. To se přece nedá říct. Jeden může spálit klidně dvakrát víc než druhý. Záleží na tom, jak poctivě cvičíte, jaká je vaše tělesná konstrukce, co a jak jíte a o jaké cvičení se jedná.

To, že kamarádka nebo nějaká paní z internetu cvičením zhubla 20 kilo, rozhodně neznamená, že se vám to stane taky.

Co s tím?

Vždycky se srovnávejte jen sami se sebou! Zapisujte si svoje výsledky, ať už to jsou míry, rychlost běhu nebo pocity ze cvičení.

Nic není lepším a objektivnějším měřítkem než vaše tělo a vaše pocity.

cinka

7. Přeženete začátek a necháte se odradit

Chcete ušetřit čas? Tak já vám řeknu, čím vším už jsem si prošla a čemu se zkuste vyvarovat:

a) Můj první běh vypadal tak, že jsem vyběhla ven v nových teniskách nadšená z prvního jarního dne a snažila se běžet jako všichni ostatní běžci v parku. Po kilometru jsem málem vyplivla plíce. Víc si můžete přečíst v článku o mém prvním běhu, je to docela vtipný. Takže? Začněte zvolna. Mohlo by vás to jinak pěkně odradit.

b) Moje první návštěva posilovny byla totální propadák. Snažila jsem se vypadat, jakože tam chodím už dlouho, protože jsem měla pocit, že tam po mně všichni koukají a myslí si o mně, že jsem totální ňouma. Koneckonců jsem tak musela stoprocentně vypadat, protože jsem netušila, co dělám a jestli to dělám dobře. Stroje jsem neznala a upřímně netušila, jak některé z nich používat. Takže? Vezměte si na první návštěvu někoho, kdo bude vědět, o co jde.

c) Moje první cvičení doma mě přestalo bavit po týdnu, kdy jsem s Jillian Michaels cvičila už týden každý den to samé a hrozně mě to štvalo. Nastudujte si pořádně, co začnete cvičit a zjistěte si, jaké to je a zda vám to vyhovuje. Já třeba potřebuju mít v daný týden každý den cvičení jiné, jinak bych se šíleně nudila.

d) Můj první pokus o zhubnutí skončil katastrofou po tom, co jsem po měsíci neztratila ani cenťák, naopak jsem přibrala na váze. To mě tenkrát odradilo a myslím, že jsem to vzdala těsně předtím, než se něco začalo měnit. Nechala jsem se odradit a tak to taky dopadlo.

Tak co, pomohlo?

Zkusíte některé z uvedených tipů? Dejte mi vědět do komentáře nebo na Facebook.

Díky, že mě čtete!

Andy

Už mě sledujete na Instagramu @andy.fitfab?

 

10 komentáře

  • Káča

    Nepřepálit začátek a pamatovat si, proč to dělám, je asi to nejdůležitější. Čas na trénink si naplánuji vždycky na začátku měsíce na celý měsíc dopředu – abych přesně věděla, co mě kdy čeká a kam si už nemám plánovat nic jiného. Mí přátelé vědí, že v ten a ten den chodím plavat, tady mám dlouhý běh a že prostě v tu a tu dobu nejsem dostupná. A funguje to :). Dokud jsem neměla v diáři chlívečky, tak jsem klidně trénink odložila a šla na kafe s tím, že to odběhám potom. No a co se stalo? Neodběhala jsem to, žejo 😀

    Káča
    http://kacahanova.wordpress.com

  • Míša Šislerová

    Skvělé tipy 🙂 já mám největší problém asi v tom, že se srovnávám s ostatními :/ A že když zajdu do posilky, tak na mě všichni budou blbě koukat, ale přitom, když tak odpočívám, tak sama blbě do blba koukám 😀

    WantBeFitM

    • Fit & Fabulous

      Joo, ono to v nás to fitko totiž docela podporuje, tohle srovnávání 🙂 Proto radši cvičím doma 😀

      • Hm

        Chodila jsem běhat jeden dlouhý rok 6x týdně za jakéhokoli počasí, prostě jsem se k tomu dokopala…
        Pak přišel rok veder a můj „návyk“ vymizel ze dne na den a už se nevrátil.
        Žádná motivace nepomohla, prostě mě to nebaví, už ne, pamatuju si tu prudu, jak jsem se jen soukala do bot…to samý jakýkoli sport i posilovny. Jednoho dne odpor příliš naroste a hotovo. Nemám ráda pohyb a dnes už nenávidím sportovní aktivity.

  • Lucka

    Ahoj, narazila jsem na tvůj článek, ve kterém je spousta užitečných tipů, avšak na jednu svou otázku jsem odpověď nenašla. Hned bod 1 uvádí, že bychom měli dělat to, co nás baví. Od puberty mám problémy se zády, špatné držení těla, svalové disbalance, lehká skolióza, ploché nohy,…Z toho všeho mě často bolí záda. Z hloubi své duše však nesnáším právě pomalá cvičení typu pilates, jóga, rehabilitační cvičení, SM systém, apod. Vydržím s cvičením maximálně měsíc a pak přestanu. Nevidím výsledky, záda mě bolí víc a víc a nezvládnu čekat půl roku na nějaké zlepšení. Běhání, kolo, plavání, tanec, H.E.A.T., jumping, to vše mě baví. Jenže ani jedno z aerobních cvičení mi nepomůže zlepšit držení těla a bolesti zad. Co bys poradila mě? Když musím dělat něco, co nenávidím? Od všech fyzioterapeutů neustále slýchám, že bez cvičení to nepůjde, ale nenabízí mi žádné zábavné alternativy…:-( Díky za reakci.

    • Fit & Fabulous

      Lucí, ahoj, za prvé si bohužel vůbec nemůžu dovolit hodnotit zdravotní stav 🙂 Nicméně, co mi přijde podivné je, že by plavání nezlepšilo držení těla a především bolest zad! 🙂 Znám spousty lidí, kterým právě plavání se zády ohromně pomohlo a nemohou si to vynachválit. Super mi přijde i jóga a vůbec neznamená, že by musela být jen pomalá 🙂 Zkus naši Yoga Strong 🙂 Najdeš ji na Vimeu 🙂 A.

      • Michaela

        Plavání neni pro pater to prave orechove . Se spatnou krcni pateri, se musi plavat pouze znak, prsa vubec, pokud dotycny perfektne nesplívá. Kdo ma nadavhu, nedokaze spravne pod vodou mit telo v primce, z 90% jsou prohnuta zada. Zase spatne. takz epokdu nekkdo chce plavat, fakt musi neustale myslet na drzeni tela, stejne jako by byl v telocvicne. Plavat ano, ale… !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *