Cardio cvičení je pohybová aktivita založená na vytrvalosti, která vás donutí zadýchat se a pěkně se u ní zapotit. Správnou kombinací s jídelníčkem může být tím nejlepším pomocníkem pro vytvarování perfektní postavy.

Cardio může mít formu běhání, rychlé chůze, může jím být plavání, jízda na kole nebo cardio trénink ve fitku. Druhů je nesčetné množství a všechny jsou pro tělo velmi prospěšné.

A co se při cardiu v těle vlastně děje?

Podstatou je spalování kalorií díky zrychlení metabolismu. Spolehlivým ukazatelem intenzity cvičení je tepová frekvence a předpokladem určitá délka vašeho cardio cvičení.

Jak spočítáte svoji tepovou frekvenci?

Normální tepová frekvence člověka v klidu bývá přibližně od 70 do 90 tepů za minutu.

Svou maximální tepovou frekvenci si můžete lehko spočítat. Stačí, když od čísla 220 odečtete svůj věk. Dejme tomu, že je vám třicet let. Vaše maximální tepovka tak bude 190.

Na jaké úrovni intenzity cvičíte vy?

Dle druhu cardia rozlišujeme tři různé úrovně intenzity:

1) Nízká intenzita

Nízká intenzita představuje méně než 65 % vaší maximální tepové frekvence. U třicetiletého člověka to tedy bude maximálně asi 124 tepů za minutu.

Pohybem s nízkou intenzitou bude třeba rychlejší chůze, kterou zvládne každý, a je ideální pro začátečníky. Čím více se vám bude zlepšovat kondice, tím více práce bude stát rozbušit srdce. O to jde. A neříkejte, že nemáte čas. Až příště půjdete venčit psa, zkuste malinko zrychlit tempo.

2) Střední intenzita

Střední intenzita představuje 65 – 70 % vašeho maxima. Provází vás obvykle při běhu, pokud běžíte natolik rychle, abyste se pěkně zapotili, ale zvládli si při tom zároveň třeba povídat s běžícím partnerem.

3) Vysoká intenzita

Pokud vaše maximální tepová frekvence přesáhne 80 %, jedná se o vysokou intenzitu. To už pravděpodobně sprintujete a srdce vám pomalu vyskakuje z hrudníku.

Jak nejlépe kombinovat úrovně cardia

Pokud jste již pokročilejší, osobně doporučuji střídat krátké intervaly vysoké intenzity a déle trvající střední. Toho docílíte třeba tím, že si dáte půl minuty pořádný sprint na maximum a hned poté ve středním tempu vyklušete třeba dvě minutky. To zkuste opakovat alespoň desetkrát a zapomeňte u toho na přestávky! Tělo musí makat celou dobu.

Ideálním cvičením je dle mého právě FIT CARDIO. Jde o kombinaci cardia a poctivého posilování. Rychlé skákání, zběsilé cupitání nebo běhání na místě se střídá s posilováním všech částí těla. Ideální délkou je 60 minut a samozřejmostí protažení na konci.

Výsledkem je vážně super pocit, zlepšení kondice, správné formování postavy a pěkně propocený triko!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *