Buď FIT,  Jak se cítit líp

12 osvědčených rad, jak se letos konečně vyhnout chřipce a nachlazení

Už je to zase tady. Probudili jste se s bolestí hlavy, urputným škrábáním v krku, každé polknutí je přímo utrpení a za nic na světě nenajdete sílu vylézt z postele?

Stačí obvykle už jen krok a na světě je chřipka. Věčný nepřítel každého z nás, který člověka upoutá na lůžko, nepustí do práce a už vůbec ne cvičit.

U vás tomu tak ale být nemusí. Ani když přijdou prudké mrazy, deštivé období nebo dusivý smog. Je tady 12 osvědčených způsobů, jak se vyhnout chřipce či nachlazení přirozenou cestou:

1. Pravidelný pohyb a aktivní život

Spojte příjemné s užitečným a navíc ještě zdravým. Hýbejte se, ať už jakkoliv, a nejlépe na čerstvém vzduchu. Můžete jít běhat, cvičit do nějaké venkovní posilovny nebo hrát volejbal. Každý sport a pohyb se počítá. Udržuje vás v kondici a zvyšuje obranyschopnost.

Cvičení v nás vzbuzuje pocit radosti a štěstí. A věřte, že se tělesná a duševní schránka vzájemně ovlivňují daleko více, než by se zdálo. Kde je zdravý duch, tam je zdravé tělo. Dělejte proto sport, který vás baví. I kdyby to měla být svižná procházka.

Napsala jsem pro vás i několik tipů, jak na běhání v zimě, aby bylo bezpečné a zdravé.

My jsme například celé září cvičili jógu venku a bylo to naprosto parádní!

vyhnout se chřipce

2. Otužování aneb nebojte se studené vody

Nemusíte se nutně hlásit do klubu otužilců a celoročně trénovat ve Vltavě. Imunitu posílíte třeba minutkou studené sprchy každý den. Nepřepalte ale začátek. Klidně ode dneška každý den ubírejte postupně jeden nebo dva stupně, až se dostanete ke studené vodě a zvyknete si.

Pokud není ledová sprcha vaším kamarádem, zkuste zajít do finské sauny. K otužování se váže i celoroční pohyb venku. Pevnému zdraví se těší většinou zimní běžci či aktivní fanoušci zimních sportů.

vyhnout se chřipce

3. Dostatek spánku a odpočinku

Taky se při nařizování budíku občas děsíte, jak málo hodin vám zbývá do probuzení? A neděje se to až moc často? Takhle by to nešlo. Organismus potřebuje pauzu, čas na regeneraci. Nebude vás poslouchat a bude náchylnější k jakémukoliv bacilu, který se kolem vás objeví.

A co odpočinek, umíte si během dne dopřát alespoň 20 minut naprostého klidu a pohody? Ať už máte pocit, že zrovna nastal den, kdy absolutně nic nestíháte, vždycky si čas na odpočinek musíte najít. Budete po něm fungovat lépe a efektivněji, než kdybyste se všechno snažili vyřešit hned. Buďte v klidu a nestresujte se. I to vaše tělo vnímá.

Pokud patříte k lidem, kteří se prostě nezastaví, můžete odpočívat aktivně na józe nebo procházkou v přírodě.

vyhnout se chřipce

4. Správná strava

Bez zdravé a pestré výživy to rozhodně nepůjde. Imunita souvisí s příjmem vitaminů a dalších důležitých látek nezbytných pro správné fungování obranyschopnosti:

  • vitamín C – citrusy (kiwi, pomeranč), šípek, brokolice, růžičková kapusta
  • zinek – tmavé maso, obilniny, ořechy, sýry, jogurt, vaječné žloutky
  • vitamín A – mrkev, rybí tuk, zelí, meruňky, játra
  • vitamín D – losos, makrela, játra, vaječný žloutek, mléko
  • česnek
  • zázvor, med a citrón

Nikdy nic nezkazíte dostatkem ovoce a zeleniny, ryb a oříšků.

vyhnout se chřipce

5. Pitný režim není jen tak

Dostatek tekutin zajišťuje správnou funkci těla. Obzvlášť hodně vody budete potřebovat po sportu nebo po slaném jídle. Doporučuje se pít voda s citronem nebo čaje. Teplý čaj můžete kombinovat s medem, citrónem nebo zázvorem.

Pokud občas zajdete popít nějaký alkohol, myslete na sebe taky. Mezi každým drinkem si dejte alespoň decku vody a před spaním se pořádně napijte. Dehydrovaný organismus je zvlášť náchylný k onemocnění.

vyhnout se chřipce

6. Nohy a ruce v teple a suchu

Okrajové části těla, především nohy a ruce, byste měli zvlášť chránit před chladem a udržovat v suchu. Pokud vám promoknou boty, utíkejte domů a zahřejte se nebo vlezte do horké vany.

V zimě v mrazech zase vydržte na zastávce pět minut bez telefonu v rukou, jinak vám prochladnou ruce, ve kterých je krevní oběh už tak dost zpomalený.

V zimě nám vždycky maminky říkaly, ať si vezmeme něco přes uši. O ty ale vlastně ani tak nejde. Kritickým místem je čelo, které by měla krýt čelenka nebo čepice.

vyhnout se chřipce

7. Pořádně si myjte ruce

Bacily se nejčastěji přenáší mezi lidmi fyzickým kontaktem. Vzpomeňte si, na co všechno během dne sáhnete, a pak bez umytí rukou něco sníte nebo si olíznete prst.

Jen si představte, kolik lidí před vámi vzalo za kliku v obchodě, kolik se drželo stejné tyče v autobusu nebo kolik z nich drželo před vámi stejný nákupní košík.

Myjte si ruce teplou vodou a mýdlem. Pokud byste je měli příliš suché, použijte krém na ruce.

Nezapomínejte na čistotu i v posilovně. Kolik lidí před vámi asi chytilo madla stroje nebo činky? Berte s sebou vždycky čistý ručník a buďte ohleduplní vůči ostatním návštěvníkům fitka.

vyhnout se chřipce

8. Kapesník jako povinná výbava

Pokud už cítíte, že na vás něco leze, nekýchejte ani nekašlete do volného prostoru ani do rukou. Používejte k tomu jednorázový papírový kapesník, který vyhodíte.

Zabráníte tak dalšímu šíření bacilu, který by se k vám mohl začarovaným kolečkem vrátit a ohrozit vás znovu.

vyhnout se chřipce

 9. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřenému prostředí

Kuřáci a lidé pohybující se v zakouřených prostorech jsou náchylnější k nachlazení. Zakouřené prostředí má špatný vliv na imunitu a vysušuje chloupky v nosu. Chloupky tam udržují přirozenou vlhkost, která vás chrání před mnoha nepříznivými vlivy.

Naopak zcela sterilní prostředí pro vás také není dobré. Většina bakterií, které se kolem nás vyskytují, jsou pro naše tělo přínosná a stimulují imunitní systém. Pokud bychom byli zvyklí na naprosto sterilní podmínky, lehko bychom pak chytli každý bacil.

vyhnout se chřipce

10. Pozor na kritická místa

Kde nejčastěji chytíte chřipku:

  • ve veřejných dopravních prostředcích (radši běžte ty dvě zastávky pěšky na čerstvém vzduchu)
  • v obchodních centrech
  • ve škole a v práci
  • v klimatizovaném autě
  • pokud prochladnete zpocení po cvičení

Vyhýbejte se těmto místům v období zvýšeného rizika nachlazení. Tedy převážně v období podzimních plískanic. Myslete na své zdraví i před dovolenou nebo prázdninami.

vyhnout se chřipce

11. Radši svetr, než přetopený byt

Nehýčkejte se ve vytopeném bytě a udržujte tam přirozenou vlhkost. Umístěte do pokoje květiny a nepřekračujte teplotu nad 21°C.

Raději se zachumlejte do teplého svetru nebo deky, vždyť jsou tak pohodlné a slušivé.

Na spaní je vhodná ještě o 3 stupně nižší teplota.  Znáte ten pocit, kdy vás po vyspání bolí hlava, a připadáte si, jak kdyby vás někdo ve spaní mlátil kladivem do hlavy? To zpravidla bývá proto, že jste měli v noci pokoj přetopený.

vyhnout se chřipce

12. Radost, smích a láska

Pamatujete si na Lotranda a Zubejdu? Princeznu tam vyléčilo světlo, vzduch a láska. Vaši přátelé, oblíbené koníčky a odpočinek se postarají o tu správnou psychickou pohodu.

Proč byste se nemohli nahlas zasmát? Koukejte na komedie, vyrazte s partou na výlet. Štěstí jde ruku v ruce se zdravím, a kdo z vás by nechtěl být zdravý i šťastný, že? 🙂

Doufám, že s těmito tipy budete zdravější a odolnější. Hodně sportujte a dělejte si radost.

Díky, že mě čtete,

Andy

Už jste četli 7 návyků lidí, co se dostali úspěšně do formy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *