Buď FIT

7 tipů na hubnutí, které absolutně nefungují a spíše vám ublíží

 

S tipy na hubnutí se letos v lednu zase roztrhl pytel. Dnes nečekejte můj klasický dlouhý článek jako hrom, ale spíše rady, abyste nepodlehli klasickým zkratkám, hloupostem a radám z internetu, které píšou lidi, kteří to většinou dostali z redakce za úkol a kopírují jen další nesmysly z internetu.

Základní pravidlo? Jednoduchá cesta není.

Zbystřit byste měli už v momentě, kdy vám nějaký návod řekne, že takhle zaručeně zhubnete rychle a budete k tomu potřebovat jen tento produkt nebo toto pravidlo.

Kdyby jednoduchá cesta existovala, určitě bych vám ji doporučila. Bohužel však nemohu, protože každá z těchto cest je většinou cestou k rychle shozeným kilům, které se vám však mnohonásobně vrátí.

Možná budete šťastní, že jste zhubli do plesu nebo do svatby, ale po takových těch internetových dietách myslím rychle pochopíte, jakou chybu jste udělali a za dva měsíce můžete zase začít hubnout nanovo.

Pojďme se tedy podívat na ty nejhorší způsoby hubnutí, které jsem za poslední dobu zaregistrovala:

1. Počítání každé kalorie a lpění na číslech

Normální člověk nepotřebuje počítat každou kalorii. Nebuďte otrokem čísel. Nechoďte běhat jen proto, abyste spálili přesný počet kalorií, nesnažte se sportovat jen tak, abyste co nejvíce spalovali.

Proč?

Protože vás takové honění za čísly za chvilku přestane bavit. U sportu vydržíte, pokud si najdete takový, který vás bude bavit a který budete dělat proto, že se při něm nebo po něm cítíte super a ne proto, že při něm nejvíc pálíte.

Setkala jsem se dokonce s lidmi, kteří běhali konkrétní vzdálenosti a měřili si čas podle toho, aby co nejlépe hubli.

Často se mě také ptáte, kolik přesně kalorií spálíte u jednotlivých cvičení FITFAB Strong. Za prvé – kde je smysl takového sledování? Proč si to video nepustíte prostě proto, že si rozproudíte krev, uděláte něco pro své zdraví a ještě postavu. Věřte, že se z našeho cvičení hubne i zpevňuje! Ale za prvé každý člověk pálí při našem cvičení úplně jinak a za druhé to ani my sami nevíme, protože by nás nikdy nenapadlo to měřit.

2. Vyházím všechno sladké a nakoupím jen zdravé věci

Nevěřím, že pokud jste doposud jedli nezdravé, sladké, přesolené nebo přesmažené věci, dokážete se jich ze dne na den vzdát.

A proč taky? Určitě není zdravé se takovými věcmi ládovat den co den, ale abyste navždycky museli některé potraviny vyřazovat z jídelníčku a něco si odpírat, je zbytečné.

Já sama jím střídmě, pestře, myslím, že na svou váhu docela dost, ale občas se i v mém jídelníčku objeví burger, smažák, velký narozeninový dort nebo bonbony. K hubnutí nemusíte odříznout vše, co jste doposud byli zvyklí konzumovat.

Jediné, nad čím se zamyslete, je množství.

3. Po detoxu zhubnu a pak už si váhu nějak udržím

Detoxy na bázi ovocno-zeleninových šťáv jsou velmi moderní a bohužel je následuje mnoho blogerek a influencerů u nás.

Tělo však k normálnímu fungování potřebuje plnohodnotnou potravu: bílkoviny, sacharidy i tuky – a týdenním trápením pouze na zelenině možná zhubnete, ale vaše tělo bude strádat.

Jakmile ho začnete krmit zase normálně, kila vám naskáčou zpět rychlostí blesku a můžete zase začít od začátku.

4. Každý den udělám tohle a zhubnu

Některé internetové časopisy jsou schopné vám sdělit, že když uděláte jednu věc každý den, tak uberete automaticky na váze.

Nejčastěji to bývá:

 • vypijte před snídaní sklenici vody s citrónem
 • vypijte před každým jídlem sklenici vody
 • dejte si každý den jablko
 • jezte pomalu a v malých porcích
 • pijte po jídle zelený čaj

Některé tipy možná jsou užitečné a zdravé, rozhodně však nečekejte, že po nich zázračně zhubnete.

Buďte radši konzistentní, učte se pracovat se svým tělem, cvičte s radostí a chutí:

5. Čím víc budu cvičit, tím líp

Občas se setkávám s lidmi, kteří cvičí tři nebo čtyři těžká videa naší výzvy denně. Říkám si, zda to mají zapotřebí a co je k tomu vede?

Někdy jsme cestou za lepší postavou posedlí natolik, že děláme úplně nesmyslné věci. Místo cvičení 2 – 3 hodiny je lepší dát si jen hodinku nebo 40 minut a ve zbytku času dělat něco užitečného – klidně se běžte projít, věnujte se kamarádům, práci, vaření nebo úklidu.

Tělo potřebuje pohyb střídat, musí také odpočívat a pokud mu dáte nálož v podobě několika brutálních videí, bude to kontraproduktivní.

6. Zkuste na měsíc vyřadit ____ a uvidíte divy!

Místo mezery si představte třeba:

 • sacharidy
 • tuky
 • mléko
 • cukr
 • pečivo

Jídelníček se dá pojmout daleko zdravěji, než vyřadit na 30 dní třeba pečivo, které vám v ničem neuškodí, pokud teda nevečeříte tři bílé rohlíky s nutellou každý večer.

Určitě není zdravé tláskat se sladkostmi, ale proč byste se na celý měsíc měli kompletně vzdávat cukru nebo mléka? Kde je ten smysl?

7. Řešíte detaily a zbytečnosti místo základních zásad

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy řešili, kdy přesně po cvičení si máte dát protein? Při jaké aktivitě nejvíc spalujete? Které pečivo je nejlepší na hubnutí? Kdy nejpozději večeřet? Kdy přestat s tímhle balíčkem bonbonů? Kdy se vážit? Za jak dlouho přesně se dostaví výsledky?

To je celé špatně a není divu, že vám to hubnutí potom nejde.

Jediné, co byste měli řešit, je:

 • zda děláte pohyb, který vás baví
 • zda dost jíte, ale nepřejídáte se
 • zda je váš jídelníček pestrý a máte z něj dobrý pocit
 • zda nehladovíte (ne, salátek plný jen zeleniny nestačí)
 • zda to všechno neděláte jen kvůli hubnutí na ples
 • zda vaší motivací není jen pěkná postava (co zdraví?)
 • zda dostatečně spíte
 • zda jste takhle spokojení a netrápíte se

Občas totiž zjistíte, že jsou vaše důvody pro hubnutí vlastně dost zvláštní, nemají hlubší důvod a je mnohem jednodušší dělat sport pro radost nebo jíst lépe proto, že nechcete mít ve stáří problémy, ale chcete být aktivní a fit babičky a dědečkové.

Zkuste příště, až narazíte na internetu na nějakou takovou boudu, zapřemýšlet, zda to není jedno z těch rychlých, podezřele jednoduchých pravidel a věřte, že s naší lednovou výzvou a našimi tipy vás čeká krásná a příjemná cesta za vaší vysněnou postavou.

Díky, že mě čtete!

Už mě sledujete na Instagramu @andy.fitfab?

7 komentáře

 • Jonas

  Ahoj,

  mas pekne, mnohdy inspirativni, clanky. Nejvice se mi na tobe libi tvoje energie a nadseni… Tvuj blog procitam pri jizde v mhd a napadlo me, jestli zbytecne necilis pouze na „sportovni zacatecniky s kily navic touzicich po zhubnuti“? Clanek pro zkusenejsi sportovce by se na tvem blogu jiste neztratil ?

 • Klaruš

  Ahoj! Psát vám, jak to máte všechno super už mi přijde trochu fádní, ale víš co? Máte super program(y), videa, články, výzvy….díky za všechno ?
  Ovšem přece jen by mě jště zajímala druhá strana mince – možná to někoho překvapí, ale nejsou v našem státě jenom tlouštíci (bez urážky!), kteří cvičí, protože chtějí zhubnout. Já to mám naopak – slýchávám, že jsem „vyžle“, „hubená cácora“ a že mě „odnese vítr“ 😀 proto cvičím a dávám si pozor na jídelníček- abych se nezlomila a nabrala nějaký svaly 🙂 nebyly by nějaký rady pro nás hubeňoury? Pac a pusu, K. 🙂

 • ála

  Ahoj Andy, mě na Vaše programy navedla má kamarádka (Veru z Vebafit), která mi zároveň pomáhá srovnat si vztah k jídlu a zdravému tělu zejména v hlavě, ne pouze v žaludku 😀 Sdílím s ní i s Tebou stejnou myšlenku – radši cesta pomalá, zdravá a trvalá – já chci být fit babička. Jiné mé kamarádky podlehly trendu nízkosacharidového stravování. Pravda, zhubly během chvíle. Nejdříve jsem měla snahu je upozorňovat na negativní účinky. Ovšem když mají rychlé výsledky, je asi těžko poslouchat někoho, kdo se k zdravému tělu sune jako hlemýžď. Já po roce pauzy (kdy jsem měla absolutní sportovní útlum) jsem se konečně díky Vašim výzvám nakopla a probudila. Díky moc, ať se dál ve všem daří! ála

 • Alena

  Super článek, takhle to podvědomě také cítím a jsem ráda, že to tak někdo napsal… že jsem normální, když mi ta mixovaná zelenina zkrátka nechutná… 🙂
  A díky za energii a čas, který nám amatérům a lidem, kteří nestíhají fitka, všichni věnujete. Ála

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *