7 tipů na příjemnější běhání aneb když vás to prostě nebaví
Vím, že mnoho z vás běhá. Vím ale také, že mnoho z vás stále znovu začíná nebo běhu teprve přichází na chuť. Právě pro vás je tento článek s tipy, které vás nakopnou poprvé vyběhnout, anebo nazout tenisky, které se smutně krčí v botníku už několik měsíců bez povšimnutí.
Je úplně normální, že vás to nebaví. Je normální, že se vám občas nechce a taky je normální, že vám to někdy nejde. Nejsme roboti, nejsme ani Bolti a občas si prostě neporučíme.
Přesto mám několik tajných tipů, jak se přimět k tomu vyběhnout bez nucení a běh si naplno užít. Sama běhám celoročně a někdy se dostanu do fáze, kdy si říkám, že je to pořád to samé a nechce se mi.
A tak jsem si sama začala běhání různě zpříjemňovat, vymýšlet nové věci, pořizovat nové vybavení a vida! Vždycky to fungovalo! A dneska se s vámi o všechny tyhle parádní tipy podělím:
1. Všímejte si pokroků a soutěžte sami se sebou
Já jsem strašně nesoutěživej člověk. V jednom týmu byste mě podle mě zabili. Jestli ale něco můžu, pak je to soutěžení sama se sebou. Strašně ráda si kladu cíle a plním je na 120 procent! Chci být pořád lepší než moje včerejší já a hrozně mě pohání vidět pokroky.
I proto si každý svůj běh měřím. Dřív jsem používala různé aplikace na telefonu, ale občas jsem ztratila signál nebo mě telefon nebavilo tahat a hlavně mi párkrát zmoknul.
Přišel čas na sportovní hodinky!
Začala jsem v rámci nové spolupráce běhat s Fitbit Versa hodinkami. Měří výborně moji vzdálenost a rychlost, když se zastavím a (fotím, piju, kecám, semafor), samy se zastaví a ovládají se mi jednodušeji než aplikace v telefonu. Jo a sluší mi! 😀
Dobrá je výdrž, protože je nabíjím jednou za 4 dny a je to rychlovka (asi za dvě hoďky). A to přitom svítí jak blázen, takže když na ně pere sluníčko, ciferník je pořád vidět! Co ocení každá holka a ano, byla to pro mě důležitá věc, je několik designů nastavení ciferníku, takže se občas koukám na hodinky jenom tak, protože se mi prostě líbí.
A poslední a ta nejlepší věc? Že si do hodinek můžete dát i hudbu a poslouchat přes bluetooth sluchátka. Tím jsem se za běhu definitivně rozloučila s telefonem!
S objektivní recenzí i nějaké mínusy: nemá GPS! Takže pokud jste super ultra běžci a chcete vidět trasičku a všechno, nejsou hodinky pro vás. Nejsou tak vymakané jako takové ty chytrolínské hodinky, co jsou pomalu vymakanější než naše telefony. Někdo se bez nich zkrátka neobejde, mně ale bohatě stačí telefon a Fitbit hodinky mám jen na sport.
Jo a pro neběžce: Ve Fitbitech je i appka na cvičení (fakt tam cvičí před váma panáček, ukazuje, co máte dělat a počítá vám na cviky čas!), i na plavání (ponořit se prej můžete až do hloubky 50m, tam mě ale nikdo nedostane!) 😀
SOUTĚŽ O FITBIT HODINKY!
O jedny hodinky Fitbit si můžete zasoutěžit i na mém Instagramu @andy.fitfab pod touto fotkou:
2. Střídejte trasu a terén
Pamatuju si dobu, kdy jsem běhala jednu trasu pořád dokola a nikdy jsem z ní neuhnula. To vás více méně po nějaké době přestane bavit.
A protože jsem potřebovala trochu potrénovat na půlmaraton, řekla jsem si, že bych si někdy mohla dát nějaký kopeček, kterým jsem se do té doby jinak vyhýbala obloukem!
A jak to krásně šlo! Teda… do toho kopce jsem funěla jako mašina (pokud jsem teda zrovna nepotkala nějaký pěkný kluky, to jsem naopak zrychlila a snažila se vypadat, jakože kopečky jsou sranda, a vůbec jsem se málem neudusila, když zašli za roh).
Hrozně mě začalo bavit trasu obměňovat, sem tam si dát rovinku a někdy i třikrát za sebou kopec nahoru a dolů.
Zkuste okruhy a ne tam a zpět!
Další trik, který mi došel až po nějaké době, bylo to, že je mnohem lepší běžet nějaký okruh než běžet tu samou trasu tam a zpátky. Když jsem někdy běhávala podél řeky prostě tam, kam doběhnu, často jsem si trasu zkracovala prostě tím, že jsem to otočila. To se vám na okruhu nestane, protože tam nevidíte ten „bod otočení“.
3. Běhejte v rytmu
Nevím, jak vy, ale já sama bez hudby prostě nevyběhnu. Bylo jedno období, kdy jsem chodila běhat bez mobilu, sluchátek i hodinek, abych si odpočinula od toho honění se za výsledky, ale brzo mi to chybělo.
Takže sluchátka a nějaká pecková hudba je prostě „must“! Kdybyste občas slyšeli, co tam poslouchám, tak si budete myslet, že jsem magor, ale na běhání prostě musíte mít hudbu, která vás udrží v tempu, totálně nabíjí a hlavně baví.
Zajímavé zjištění pro mě bylo, že když běhám na pomalejší hudbu, jsem automaticky pomalejší. Je to vlastně docela logický, ale moje běhy se liší na stejné trase o několik minut!
Pokud máte pocit, že při běhání ztrácíte čas, pusťte si tam klidně nějaký podcast, zprávy nebo namluvené přednášky ze školy. Já si pamatuju, že jsem před státnicemi poslouchala právě ty přednášky a pamatovala jsem si dokonce jednotlivé otázky ze správního práva podle zatáček na mém oblíbeném okruhu.
4. Podělte se s někým o výsledky
Běžci jsou hrozně super parta lidí. Existuje mnoho komunit, stránek nebo profilů, které běžce spojují a motivují makat.
Zkuste se přidat do některých z nich:
- já mám přímo Fitbití aplikaci
- Facebook skupina Báječné ženy v běhu nebo Běžci
- Instagram @instabezci nebo @runjinak
Instagram funguje skvěle! Jestli mohu doporučit, mrkněte se na běžce, které moc ráda sleduju na instagramu – najdete je článku o běžeckých blozích a profilech.
5. Pořiďte si kvalitní oblečení a boty
Mně vždycky nové boty způsobí takovou běžeckou euforii, že si někdy říkám, že jsem fakt strašně typická ženská. Ale funguje to? Funguje to!
Nové oblečení motivuje, v novém oblečení vás to prostě baví víc. Teď mě zas totálně chytlo běhání kvůli Fitbit a blížícím se závodům. Z čehož plyne bod 6…
6. Přihlaste se na nějaký závod
Mnoho z nás potřebuje mít motivaci, která je tak trochu hrozbou. A tak se každoročně přihlásím na několik závodů, včetně půlmaratonu, na který vím, že potřebuju mít natrénováno, pokud se během závodu nechci trápit.
Letos to padlo na Olomoucký půlmaraton, ze kterého si můžete přečíst report tady.
7. Nesnažte se překročit své limity
Taky občas pokouším, co zvládnu. Když trénuju, snažím se běhat intervaly a občas ze sebe fakt dostávám maximum. Nikdy však nezacházím tak daleko, aby to bylo nezdravé nebo nebezpečné.
Dbám proto na to, abych běžela rozumné vzdálenosti, v rozumném tempu a dodržovala v průběhu pitný režim, pokud se jedná o delší běh v létě.
Znám spousty lidí, kteří s obrovskou nadváhou nazuli tenisky a vyrazili uběhnout 5 km, strašně si dali do těla, druhý den sotva chodili a hrozně je bolely kolena. To přeci není divu. Pokud máte nadváhu a najednou tělu nandáte takovou pecku, bude se z toho vzpamatovávat dlouho. Začněte tam, kde je to zdravé a příjemné. Chůzí.
Je to jeden z nejzdravějších, nejpřirozenějších a nejdostupnějších sportů, které znám. A že tím nehubnete? To se pletete! Nudit se při tom nemusíte, můžete jít na procházku s někým známým nebo si pustit hudbu.
Tak kdy zase vyběhnete? A co pomáhá vám? Dejte mi vědět do komentářů nebo na Instagram!
Díky, že mě čtete.
Spolupráce: Článek vznikl v milé spolupráci s Fitbit
3 komentáře
Vera
Ahoj, nemáš nějaký tip na kloubní výživu? Běhám poměrně často, nadváhu nemám, ale po pár km běhu mě začínají bolest kolena, pak kotníky a kyčle. Běhám část trasy po silnici, část po polních cestách v příjemném tempu. Co se týče jídla,myslím, že se stravuji komplexně, vyváženě. Díky za případnou radu 🙂
Jana
Nejsem sice Andy, ale měla jsem podobný problém. A zjistila jsem, že bolest je způsobená kombinací dvou věcí:
1) Naložila jsem si na začátek moc. Resp. jsem moc rychle zvětšovala objem, který jsem za týden naběhala.
2) Měla jsem špatnou techniku. Běhala jsem hodně přes paty a do běhu jsem si tzv. sedala a od toho chodila se nárazy a poté bolest dostavala i do kolen a kyčlí.
Teď si to dávkuju pomaleji a dávám si pozor na techniku a kromě toho, že mě nic nebolí, jsem začala hubnout a ještě mě běhání víc baví 🙂
Tak doufám, že rada k něčemu bude, i když jsem neodpověděla na tip na kloubní výživu 🙂
Pěkný večer,
Jana
Miroslava Trenčanská
Jakou hudbu při běhu posloucháš?