
Co byste měli jíst a pít na kocovinu
Co jíst a pít na kocovinu?
Představte si, že se probudíte po dlouhé alkoholické noci a máte vedle sebe:
- čaj
- kávu
- pomerančový džus
Víte, po čem byste měli sáhnout nejdříve, aby kocovina přešla? Ač se to nezdá, je velice důležité, do čeho se takhle po ránu pustíte. A když odsud neutečete, tak se to samozřejmě dozvíte!
Takže ráno po večírku. Znáte to.
Hlava se vám za chvilku rozskočí, je vám ukrutně blbě a vadí vám jakékoliv světlo.
To, co v tuto chvíli potřebujete, je velké množství tekutin, fruktózy, vitamínu, aminokyselin a minerálů.
První pomoc na kocovinu:
1. VODA – v tento okamžik se proměňuje ve skutečný elixír života. Kocovinu způsobuje nedostatek vody v těle a proto je potřeba ji doplnit nejlépe ještě než vylezete z postele.
2. BRUSINKOVÝ DŽUS – plný vitamínů a fruktózy. Super variantou je i jablečný. Kupujte ale ty 100 %. Nejsou uměle doslazené a obsahují přírodní ovocné cukry.
3. KOKOSOVÁ VODA a SPORTOVNÍ NÁPOJE – v obou nápojích najdete takzvané elektrolyty. Obsahují sodík, draslík a vápník, zkrátka látky, které obvykle docházejí při vysoké fyzické aktivitě a s kocovinou vám výrazně pomohou.
4. ZÁZVOROVÝ ČAJ – geniální všelék. Snižuje nevolnost, pomáhá s imunitou a bojuje proti nemocem. Podobné účinky má i mátový čaj, který zmírňuje bolesti žaludku.
5. ŠŤÁVA Z LÁKU – pro někoho asi nechutná představa, ale v téhle zázračné kyselé šťávě je ideální množství octa, soli a vody, které pomáhají ke správné rehydrataci.
A čím zajím kocovinu?
1. VAJÍČKA – jsou výživná, dobrá a podporují správnou funkci jater. Naměkko, natrvdo, míchaná nebo v podobě omelety. Zkuste k nim zobnout i rajčátko.
2. KIWI A BANÁN a další pestrobarevné ovoce obsahují draslík. Jestli se necítíte na slupnutí celého kiwi hned po ránu, zamixujte si ho s jogurtem do lahodného smoothie.
3. TOAST S MEDEM – jednoduchá varianta nejlépe celozrnného toastu, který zvýší hladinu cukru v krvi bez výrazného narušení žaludku. Med už jen dopomůže spálit alkohol rychleji.
4. KUŘECÍ NUDLIČKOVÁ POLÉVKA – to pravé pohlazení pro žaludek.
5. OVESNÁ KAŠE – miska plná vitamínu B, vápníku, hořčíku a železa. Získáte velké množství energie na dlouhou dobu a přitom není příprava nikterak náročná.
Čeho se rozhodně vyvarujte:
1. TUČNÁ JÍDLA – mohla by vám zaneprázdnit tělo takovým způsobem, že nebude mít dostatek času na vstřebání alkoholu. S kocovinou opravdu nechcete dráždit již tak dost pochroumaný žaludek.
2. KÁVA – kupodivu. Je pravdou, že vás probudí a nastartuje. Ale stejně jako alkohol dehydratuje. Pokud si bez kávy ráno představit neumíte, tak k ní vypijte alespoň dvojnásobné množství vody.
3. NA ALKOHOL ZASE ALKOHOL – inu, to vám možná na dopoledne udělá dobře, ale řešením kocoviny alkohol skutečně není. Jen dále prohlubujete dehydrataci těla a v odpoledních hodinách to na vás dolehne ještě více.
4. POMERANČOVÝ DŽUS – divíte se? Pomeranč nebo grapefruit jsou poměrně agresivní a mohou podráždit již tak citlivý žaludek. Proto si ho schovejte spíše na odpoledne a dejte přednost jemnějším džusům.
Máte nějaké vlastní tipy na jídla či nápoje, které zaženou kocovinu? Podělte se o ně v komentářích, ať je nám po večírcích na světě líp 😉

