Buď FIT

Takže vy jste se rozhodli… cvičit RÁNO?

Cvičení ráno? Je to pro vás vůbec představitelné?

Obecně existují dva typy lidí. Sovy a skřivani.

Pokud patříte mezi sovy, které jsou aktivnější večer a jejich fungování po probuzení vypadá spíše jako zombie walk, cvičení po ránu pro vás bude absolutní noční můrou.

Pokud se ale budete držet několika zásad, které ráno cvičící dodržují, bude pro vás vstávání a ranní pohyb daleko příjemnější a časem si na něj zvyknete.

bean morning cvičení

Vypadají vaše rána zatím takhle? Nevadí, něco s tím určitě uděláme! 😀

Ze začátku to nepřežeňte

Pokud jste již tak odvážní, že jste se alespoň rozhodli zkusit cvičit druhý den ráno, rozhodně si neplánujte brutální cardio v pět hodin ráno.

Pokud nechodíte na sedmou do práce, začněte v nějaký rozumnější čas. Neodradí vás to a budete schopni tento čas dodržovat dlouhodobě.

Také nezapomeňte, že budíček brzo ráno nemají nějak zvlášť v lásce ani ti, kteří jsou na cvičení po ránu zvyklí a mají ho rádi. Většinou ale bývají parádně vyspaní a to byste vy měli být také.

Bez dostatečného spánku to nepůjde

Věděli jste, že nejproduktivnější doba na spaní je od 22 – 6 hodin? V dnešní době je sice dost těžké chodit v deset spát, ale tento režim je skutečně nejzdravější.

Není ale lepší občas obětovat večer u televize kvalitnímu spánku a příjemnému probuzení?

Pokud máte večer hodně práce a jste unavení, běžte se vyspat a ráno vše doděláte rychleji. Lidské tělo má ráno více energie a čím dříve se naučíte fungovat ráno, tím dříve se vám bude ráno i dobře cvičit.

Zkuste to ze začátku s více budíky. Každý si klidně pojmenujte jinak 😉

Screenshot_2016-04-09-17-22-46

Před spaním si vše promyslete a připravte

1. Naplánujte si cvičení – jdete běhat nebo si dáte jógu? A jak dlouho vám to bude trvat?

2. Budu něco snídat? (k cvičení nalačno čtěte dále 😉 )

3. Připravte si oblečení, boty nebo sluchátka – štěstí přeje připraveným, nebo ne?

Nechte do ložnice proniknout sluníčko a čerstvý vzduch

Nezatahujte si závěsy, do tmy se nikomu nevstává dobře.

Nechte se za krásného počasí vzbudit paprsky slunce.

Pokud teda není zima, to je pak vstávání vyloženě peklo. Na ranní běh většinou musíte vyrazit jedině s čelovkou.

Nikomu se také nespí v příliš velkém teple a na špatném vzduchu. Pokud venku není mínus deset, spěte s otevřeným oknem. Vyspíte se lépe a budíček bude mnohem příjemnější.

Zkuste to ve dvou

Ve dvou se to lépe táhne? Tady to platí dvojnásob.

Pokud náhodou zaspíte, kamarád, se kterým jste si domluvili v osm ráno tenis, vás určitě pro jistotu vzbudí, protože když už vstal, nebude se mu chtít na kurtu trčet samotnému. (ozkoušeno :D)

Pokud teda nezaspíte oba. Stane se.

Obecně je cvičení a hecování se ve sportu s nějakým kamarádem vždycky lepší. Můžete se vzájemně motivovat a cvičení vám uteče rychleji.

Hned po probuzení pijte

Ale jako néé alkohol.

Hydratace je nejdůležitější krok, který ráno nesmíte vynechat. Ihned po probuzení co nejdřív vypijte alespoň hrnek čaje nebo sklenku vody. Výborná je s citronem nebo limetkou.

Kávu určitě nedoporučuji, naopak vás dehydratuje a pít by se měla až později po probuzení. Důležité je zásobit tělo vodou, kterou nutně před sportovním výkonem potřebujete.

A co se snídaní?

Toť otázka.

Mezi sportovci, vědci a nutričními poradci panují obecné neshody. Někteří tvrdí, že je cvičení nalačno účinnější, protože člověk spálí více energie. Jiní zase tvrdí, že tělo bez přijaté energie ráno nedokáže efektivně cvičit.

Cvičení nalačno dle mého není vůbec na škodu, ale sama bych bez snídaně neudělala ani krok. Pokud máte před sebou lehčí cardio, zvládnete ho hravě i bez posilnění předtím.

Ideální je však sezobnout alespoň něco drobného. Malý jogurt, banán nebo jiné ovoce dodá tělu ideální množství cukru a můžete si troufnout na náročnější sport, který vás hned neunaví.

Rozhodně si ale před cvičením nedělejte tříchodovou snídani. Bude vám špatně celý den. Tu si případně zasloužíte až po cvičení. Jak vám pak bude chutnat, až se vrátíte zpátky domů.

Miluju druhé snídaně. Tak si je taky zamilujte.

Pusťte si hned po probuzení hudbu

Ale nic pomalého. Nějakou, co vás nabije energií a dobrou náladou.

„Tančím celý ráno,“ vyprávěla mi kolegyně z práce, „pustím si pořádnou hudbu a nemůžu se zastavit. Oblékání mi trvá sice asi dvakrát déle, ale nabije mě to na celej den. Bez pohybu do rytmu hudby si ani nevyčistím zuby!“

Budete rána zbožňovat

Nádherný pocit je vždycky to, jak běžíte ráno prázdným parkem a všude je prostě klid.

A pocit po cvičení, kdy si dopřáváte druhou snídani a kávu, je naprosto úžasný. Celý okolní svět se teprve probouzí a vy už máte kus práce za sebou.

A před sebou celý krásný den.

Je cvičení ráno lepší než cvičení večer?

Jak pro koho. Zvyknout se dá na obojí a obojí má své výhody a nevýhody.

Ráno máte více energie a cvičení máte odbyté ještě než vlastně začnete s běžným, zpravidla pracovním, dnem. Po práci už na cvičení myslet nemusíte. Naopak ale nejste ještě dost zahřátí a trvá déle, než se rozcvičíte. Snáze také prý přijdete k úrazu.

Večer chodí cvičit nejvíce lidí. Jsou plné posilovny, cvičební lekce i parky na běhání. Po práci sportuje hodně lidí. Za celý den jsme získali ze snídaně i oběda dost energie a tělo je na cvičení (hlavně mezi pátou a sedmou hodinou) skvěle připraveno. Mnoho z nás už je ale po práci unaveno a nic se nám nechce. K cvičení se často nedokopeme nebo ho nesmyslně odkládáme.

Doba cvičení záleží zcela na vás a vašem stylu. Mnoho z nás se musí přizpůsobovat svému pracovnímu režimu nebo rodině a vybírat si nemůže.

Pokud však jen i trochu přemýšlíte, že byste se stali ranními sportovci nebo skřivany, určitě neváhejte. Možná mě budete při prvním vstávání proklínat, ale nevzdávejte to.

Brzy pochopíte, že je na ranním cvičení něco úžasného.

Doufám, že se vám četlo hezky. Najděte si mě na facebooku, a já se vynasnažím, aby se vám hezky četlo i příště.

7 komentáře

 • Jane

  Naprosto úžasný blog! Tak krásně se všechno čte, máš moc hezký styl psaní, opravdu čtenáře zaujmeš. 🙂 Moc se mi líbí tvé příspěvky, už si jdu číst další 😉

 • Mar

  Ahoj!
  Tvůj článek se dobře čte a naprosto mě odrovnal gifík s Beanem na začátku! 🙂

  Tak zas příště:-)
  Marie

 • Martin

  Dobré ráno 🙂
  Krásně napsané a musím jen souhlasit. Po ranní aktivitě mě vždycky ještě pomůže zpříjemnit ten start do dne studená sprcha. Je to pro mně totální katapult 🙂

  Krásný den

  Martin

  • Fit & Fabulous

   Martine, to je pravda, ale ne vždycky na ni mám odvahu. Každopádně takové otužování je pro tělo naprosto parádní, o tom žádná! 🙂 Hned zítra to zas zkusím! A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *