Cvičení

9 mýtů o cvičení, kterým jste doposud věřili

Konec bájím a pověstem o cvičení!

Jak je to vlastně s délkou posilování, s cvičením nalačno a stravovacími návyky? A zhubnete spíše běháním, chůzí nebo plaváním?

Představuji vám 9 největších mýtů o cvičení:

A schválně, kolika jste doposud věřili vy?

1. Před cvičením se musím protáhnout

Začít se protahovat na nezahřáté svaly? Tím spíše si ublížíte. Před cvičením je svaly potřeba zahřát, nikoliv však natáhnout.

Toho docílíte jakoukoliv aerobní aktivitou – rychlejší chůze, rotoped, skákání přes švihadlo a tak podobně. Teprve pak se můžete případně protáhnout.

Naopak po cvičení je protažení posilovaných a namáhaných svalů více než žádoucí. Předejdete tak namožení a bolesti svalů druhý den. A hlavně třetí, to bývá nejhorší. Však to znáte.

2. Čím více cvičím, tím lepší budu mít výsledky

Netrávíte ve fitku náhodou každý druhý den? Pak byste možná měli svůj přístup přehodnotit.

Tělo potřebuje regeneraci. Cvičení na hodinu vašemu tělu bohatě stačí, svaly jsou pak přetrénované. Tělo už pak nebuduje svalovou hmotu, ale jejich jednotlivá vlákna se poškozují.

Místo dlouhého tréninku se raději zamyslete nad tím, jak ho udělat kratší a produktivnější.

3. Když cvičím, můžu jíst, co chci

Néééé. Jestli jdete z fitka do mekáče, tak se rovnou zastřelte.

Mnoho lidí si myslí, že když si pořádně zacvičí, může si dovolit sníst cokoliv. Není pak ale vaše cvičení zbytečné? Navíc takový jeden malý snědený koláček obsahuje více kalorií, než spálíte na 5 km běhu.

Jo, je to nefér.

Tělo sice před fyzickou aktivitou i po něm potřebuje energii, ale právě u cvičení je důležité omezit nesprávné stravovací návyky, protože tělo pak klade větší nároky na výběr zdraví prospěšných potravin.

Copak nebudete mít mnohem lepší pocit, když si po cvičení dáte navrch něco pestrého a vyváženého? Má to smysl!

4. Cvičením nalačno spálím víc tuku

Ohledně cvičení na lačný žaludek panují obecné neshody. Mnozí tvrdí, že je cvičení nalačno nejlepší, jiní zase zastávají názor, že je cvičení bez předchozího načerpání energie zbytečné.

Cvičit před snídaní není vůbec nic špatného, ale rozhodně při něm nespálíte více tuku než při stejném cvičení v jakoukoliv jinou dobu.

Pokud se vám cvičí lépe na prázdný žaludek, klidně v něm pokračujete. Důležité však je před cvičením i po něm vypít dost vody.

5. Běháním zhubnu více než chůzí

Tak to vás zklamu. Nebo potěším?

Pravidelnou svižnou chůzi můžete zhubnout více než běháním. Obojí je samozřejmě parádním cardio cvičením, ale pokud vás běhání nebaví nebo vám nejde, nezoufejte a běžte se rychle projít.

6. Kdo není trénovaný, potí se víc

Není to tak.

S každým cvičením a nárůstem kondice se budete potit více.

Pot je přirozená reakce těla na zvýšení tělesné teploty. S vypařováním potu se tak dostáváte rychleji a efektivněji na správnou teplotu.

7. Plavání je nejlepší na hubnutí

Plavání je sice parádní aktivitou na problémy se zády nebo posilování plic, ale pokud chodíte plavat do studené vody, není to automaticky záruka hubnutí.

Voda vás nadnáší, takže nedáváte tělu zabrat tak, jak si myslíte a navíc si tělo začne v chladném prostředí automaticky budovat tukové zásoby.

Navíc vždycky záleží na vašem kalorickém deficitu.

8. Čím těžší závaží zvednu, tím víc budu mít svalů

Pro vyrýsování svalů můžete zvedat i lehčí závaží, ale posilování např. opakujte vícekrát za sebou.

Výsledků tedy dostáhnete i s menší váhou, ačkoliv pro budování svalové hmoty samozřejmě potřebujete dostat tělo do nekomfortních fází. Neměli byste vůbec cvičit přes strašlivou bolest, při které křivíte obličej. No jen se na sebe někdy podívejte.

Nesrovnávejte se s týpkem u stroje vedle vás.

Makejte podle sebe a svých možností.

Cvičíte rádi? Najděte si mě na facebooku, a já se vynasnažím, abyste cvičili ještě radši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *