Proč není dobré cvičit pořád a jak poznat, co vám vlastně sedí?
Nedávno jsem se normálně skoro vyděsila. Jedna slečna mi napsala, jestli je nutné, aby cvičila FITFAB výzvu Nebuď ledňák jako ostatní, že to nedává časově ani fyzicky a bojí se, aby nezklamala sama sebe tím, že to vzdá.
Je to sice extrémní příklad a věřím, že byste slečně všichni poradili to samé jako já. Napadlo mě ale trochu osvětlit, jak je to s načasováním cvičení a jeho rozvržením do celého týdne nebo roku.
Prvně bych možná měla říct, že všechny naše výzvy jsou dobrovolné, máme jich opravdu hodně a každý si může najít takovou, která mu sedí nejvíce. Nebuď ledňák je nejoblíbenější výzva našich fanoušků, protože kombinuje téměř všechna FITFAB Strong videa, cvičí se 6x týdně a na to jsou naši fanoušci zvyklí. Střídáme tam kratší a delší videa, náročnější prokládáme jednoduššími tak, aby to dávalo smysl, zatěžovali jste rovnoměrně různé partie a střídali cardio a posilování.
Pokud by vás zajímal seznam všech našich dosavadních výzev, najdete ho TADY.
Ale zpátky k té slečně. Pokud k výzvě přijdete jako slepí k houslím (třeba vám ji doporučila kamarádka, která s námi dlouho cvičí), neznamená automaticky, že byste se museli přidat hned první den a dojet do konce měsíce každé video přesně tak, jak jsme ho předepsali.
Začínáte s cvičením? Tak postupně!
Rozhodli jste se teprve nedávno, že začnete cvičit? Nebo se vracíte po delší pauze, po porodu nebo zranění?
Musíte k tomu přistupovat jinak, než většina lidí, co s námi už dlouhodobě cvičí.
Jaká pravidla je dobré dodržovat? Pomohou vám tyto čtyři kroky:
1. Nejdřív si to oťukat
Nevíte, co čeho jdete? Tak si naše videa nejdřív pusťte v klidu u kávičky a proklikejte si jednotlivé cviky. Myslím, že i podle atmosféry videa a výrazů všech cvičících odhadnete, jestli je to video pro vás nebo ne.
2. Nekopírovat kamarádky nebo lidi z Instagramu
To, že někdo známý miluje lekce Strongest, neznamená, že si je zamilujete tady. A to, že někdo cvičí jen podle Well, neznamená, že vás budou klidná fyziocvičení této série bavit.
Každý z nás je originál, každému sedne něco jiného. Vykašlete se proto na to, že chcete mít stejné pokroky jako kámoška. Radši se zaměřte na to, jaký můžete udělat pokrok oproti svému vlastnímu já.
3. Nastavit si režim udržitelně
Tohle ode mě rozhodně neslyšíte poprvé a ani naposled. Je to ale ta nejdůležitější věc vůbec.
Před tím, než najedete na nějakou výzvu nebo se pustíte do plánu konkrétní série, se zamyslete, zda:
- to v takovém režimu vydržíte třeba celý rok,
- vás to v takové intenzitě bude ještě bavit,
- vás bude bavit JENOM cvičit,
- je to pro vaše tělo zdravé,
- zda to nekoliduje s vaším denním nebo nočním režimem,
- zda necvičíte jen kvůli jedné události (svatba, maturák),
- zda na to budete mít prostor a motivaci.
Nemá smysl najet na režim, o kterém víte, že ho za 14 dní předstanete stíhat nebo který se vám rozpadne, pokud pojedete na víkend pryč.
Nebo ještě hůř – režim, kterého budete mít po měsíci po krk nebo vás totálně vyřídí. Takové cvičení není zdravé, prospěšné a naopak si tím zkazíte dojem z pohybu obecně.
4. Dělejte více druhů pohybu
Jsem osobně velkým fanouškem jógy. Ale nemohla bych jógovat častěji než jednou týdně. Jsem taky obrovským fanouškem běhu. Ale nebavilo by mě chodit běhat 3x týdně. Ráda hraju tenis, ale na kurt se dostanu jen párkrát do měsíce. Stejně tak cvičení. Kdybych do toho svého běhu, jógy, tenisu či tance měla ještě několikrát týdně silově cvičit, asi bych brzo odpadla.
A takhle to mám se vším. Kouzlo mého aktivního života je v rozmanitosti, která mě strašně baví a rozhodně mě neomrzí. Nebo se jí to aspoň už pár let nepodařilo!
I pět minut se počítá!
Myslím, že kdo mě už nějakou dobu sleduje, ví, že necvičím proto, abych dobře vypadala, ale hlavně, abych se dobře cítila.
Kdybych říkala, že cvičím jen pro sluníčkový svět, tak bych zas kecala, chci tím ale říct, že už dávno mi nejde o ploché břicho (které většinou stejně po každém obědě zmizí, takže co!), ale hlavně o to, abych měla fajnový den a cítila se dobře.
I proto jsem včera na svém Instagramu zveřejnila video s krátkým protažením, které můžete zkusit každé ráno, než vylezete z postele, namísto toho, abyste prve sáhli po mobilu. Mně trvalo 4 minuty a na snídani jsem utíkala s mnohem větším apetitem!
Uvidíte, že se budete cítit líp, budete ze sebe mít lepší pocit a připravíte tělo na celý den:
A ještě poslední věc…
Je dost možné, že na to, co vám vlastně sedí, přijdete až třeba za rok. Tou cestou si musí projít každý a věřte mi, že to za to stojí. Mně to trvalo pár let, takže nebuďte nervózní, pokud všichni okolo vás nabušeně cvičí a ví, za čím si jdou – a vy zatím tak trochu tápete a nevíte, kudy kam.
Držím vám palce a vím, že mě jednoho dne pochopíte.
Díky, že mě čtete,
Jeden komentář
Epcur
Andy, po přečtení tvého článku jsem plná motivace opět začít cvičit 🙂 4 min není zas až tak dlouhá doba a na protažení je myslím ideální.
Určitě teda souhlasím s těmito tvrzeními a je tedy na každém z nás co nám bude nejlépe sedět a je tedy potřeba si to vyzkoušet. Důležité je tedy se nevzdávat a vydržet 🙂