Cvičení

Tajemství jógy: recept na úsměv a vyrovnanost

Co pro vás znamená jóga?

Je to jen cvičení, u kterého se podivně dýchá a každá poloha strašně bolí?

Ačkoliv jsem spíše sportovec a příznivec cardio aktivit, mám pro jógu nějakou slabost.

Nechápete proč?

Jóga je o něčem víc než jen o krkolomných pozicích.

Pokud v ní vidíte jen fyzickou námahu, je to trochu škoda. Neříkám, že během jógy nutně musíte meditovat a koupit si do obýváku sošku Buddhy.

Ale na celé filozofii jógy je něco, co mi stálo za sepsání tohoto článku.

Jak mi 90 minut změnilo každý den

Nedávno jsem se po delší odmlce rozhodla znovu navštívit lekci jógy a zavítala jsem do mého oblíbeného studia Karma Yoga na Vinohradech.

Takové nenápadné, klidné místo, plné příjemné atmosféry a hlavně báječných lektorů.

Vybrala jsem si 90 minutovou lekci jemné dynamické jógy – takže hodně uvolňovací a protahovací hodina. Řekla jsem si, že si aspoň pěkně protáhnu svaly a zahřeju se, ale nakonec jsem z hodiny odcházela nadšená kvůli něčemu úplně jinému.

Kvůli příběhu.

Na začátku hodiny nás lektorka nechala lehnout na zem a přečetla nám krátkou povídku.

Povídku, která mě zaujala tak, že vám jí převyprávím.

Síla úsměvu

Jak často začínáte svůj den úsměvem? A kdy naposledy jste se na sebe ráno do zrcadla jen tak usmáli?

Možná si říkáte, že jste po ránu takové zrůdy, že to ani není k smíchu. Co si budeme povídat, většina z nás by se po ranním pohledu do zrcadla nejradši odstřelila.

Tak. Ale nezapomenout na příběh.

Žák jednoho buddhistického učitele, kterého nám lektorka ve své povídce přestavila, měl s ranním úsměvem ten samý problém.

Nedokázal si představit, jak by se na sebe mohl ráno do zrcadla přirozeně usmát. Byl rozespalý, hladový, neučesaný a neměl nikterak radost z brzkého vstávání.

Jeho učitel mu však poradil, aby si každé ráno stoupl před zrcadlo, dal si do pusy z každé strany dva ukazováčky a pusu si pořádně roztáhl.

Myslíte, že je to hloupost?

Tak to zkuste.

Každé ráno na sebe před zrcadlem udělejte tuhle grimasu a ručím vám za to, že budete vypadat tak pitomě, že se neudržíte. Samozřejmě jsem to hned vyzkoušela a neubránila jsem se smíchu sobě samotné.

Vypadáte fakt strašně, ale o legraci je postaráno.

Naučte to všechny doma a ručím vám za to, že v koupelně pak bude ráno veselo.

Když žák onoho buddhistického učitele už po několika dnech stanul před zrcadlem, začal se smát ještě dřív, než vůbec grimasu udělal. Od té doby se culil od samého rána a úsměvy rozdával na všechny strany celý den.

Úsměvy jsou totiž důležitější, než si myslíte. Čím více se na své okolí budete smát, tím lepší nálada bude mezi lidmi panovat.

Není lepší ke všemu přistupovat pozitivně? Nemusíte být přehnaní optimisté, ale rozdávání úsměvů a dobré nálady se vám vrátí.

Před týdnem jsem byla na farmářských trzích, kde jsem si od jednoho milého staršího pána kupovala květiny. Čtyři narcisky. Bylo nádherné ráno, úsměvy létaly sem a tam a ten milý pán mi narcisek zabalil osm, prý za ten nejhezčí úsměv, co tu ráno viděl.

Tak to zkuste taky.

Proč cvičit jógu

1. Nejlepší lék proti stresu.

Jóga vás uvolní, uklidní, pozastaví. Na lekci můžete zapomenout na všechno. Nebo si naopak srovnat své myšlenky. Jóga je dokonalá tím, že tělo sice poměrně aktivně pracuje, ale zároveň relaxuje. Během lekce se zpotíte, ale zároveň si i odpočinete.

Děje se to kvůli snižování hladiny kortizolu, což je hormon, který v našem těle způsobuje tak trochu stres. Pokud se při cvičení opravdu zkoncentrujete, dokážete se oprostit od všeho a budete už jen dbát na správné provádění cviků a dýchání.

2.  Zlepšíte kondici.

Pozor, nejen cardio aktivity zlepšují kondičku. Správné provádění cviků jógy vás dokáže pořádně zapotit. Vytrvalost tak zlepšíte i jen po pár lekcích.

3. Budete se lépe soustředit.

Pokud mozek trápíte celé dny od rána do večera, nemůžete fungovat tak produktivně jako ti, kteří si dopřejí relaxační pauzu. Naučíte se lépe řešit krizové situace, získáte větší nadhled a pohodu.

A v neposlední řadě se začnete více usmívat.

4. Chcete zhubnout? Tak prosím.

Jóga a hubnutí se pěkně snoubí. Pokud tedy po každé lekci nezajdete na burger s hranolkami. Jógové pozice navíc krásně zpevňují, takže pokud míříte za letní postavou, jóga bude tím pravým.

5. Zlepšíte dýchání.

Neříkám, že neumíte dýchat. Ale stejně jako u jiných druhů cvičení a sportů je správné dýchání naprostý základ. Protože sedíme v práci zhroucení a hrbíme se, dýcháme pouze hrudníkem, protože naše břicho nemá dostatek prostoru.

Na józe vás naučí zhluboka a pomalu dýchat. Zvýší se vám tím množství kyslíku v krvi a zvětší kapacita plic.

6. Flexibilita aneb jednou budete rádi.

Jóga nádherně protahuje. Pokud nejste na protahování zvyklí, věřte, že s pravidelným cvičením lze dosáhnout čehokoliv.

Moje babička začala s jógou skoro v sedmdesáti a nemůže si ji vynachválit. Je krásně ohebná, nic ji nebolí a cítí se svěže. Copak byste si to v sedmdesáti taky nepřáli?

7. Snížíte riziko poranění.

Flexibilita souvisí i s odolností vůči případným úrazům. Jóga naučí vaše svaly správně fungovat. A v momentě, kdy se zraníte, bude vaše tělo mnohem odolnější, protože se cvičením zpevní a získá větší pružnost.

Kolik kalorií spálím na józe?

HATHA JÓGA – 200 kcal. Hatha jóga je považována za základní druh jógy a je spíše klidná. Snaží se bádat v těle a mysli a podporuje dobrý zdravotní stav. Pozice se cvičí pomalu se zaměřením na správné dýchání.

AŠTANTA JÓGA – 350 kcal. Nebo také power jóga. Tento druh jógy je fyzicky náročnější. Plynule v ní následuje jedna pozice za druhou (pozicím říkáme asány), takže prospívá nejen kondici, ale oběhovému systému. Aštanga jógu cvičí většinou pokročilejší jedinci, kteří mají s jógou už nějaké zkušenosti.

BIKRAM JÓGA – 480 kcal. Znáte ji možná jako hot jógu. Cvičení probíhá ve vyhřátém sále na poměrně vysokou teplotu – 42°C. Vzhledem k tomu je bikram jóga opravdu náročnou aktivitou, zahrnuje 26 asánů z hatha jógy a zaručeně si při ní zpotíte. Určitě nezapomeňte na pitný režim, taková fyzická zátěž není pro každého.

VYNIÁSA JÓGA – 590 kcal. Tento druh jógy je plynulý a dynamický a zaměřuje se především na správné dýchání. Asány jsou spojovány náročnou sestavou vyniásy a dochází tak ke zvýšení tepové frekvence. Vyniása vás tak pořádně zahřeje a prokrví.

Jóga doma? Proč ne.

Jógu někdy cvičím sama doma. Pokud jste si už jisti v jednotlivých pozicích a víte, že je děláte správně, můžete si koupit jógamatku a za tónů vámi vybrané hudby se protahovat pěkně doma sami.

Stejně ale radši chodím na lekce do studií a center jógy. Panuje tam krásná atmosféra, lidé tam jsou vždycky vyrovnaní, usměvaví, lektoři jsou profíci a pouští vám nádhernou hudbu.

V Karma Yoga studiu mají v chodbičce dokonce konvičku s čajem a hrníčky, půjčí vám na hodinu jógamatku a odcházet budete s překrásným pocitem.

Tak co, zkusíte to taky?

Sledujte mě na facebooku nebo instagramu a dozvíte se o józe více!

2 komentáře

  • Health Matters

    To je ale krásný příběh 🙂 takové jednoduché naučné povídky mám moc ráda. A jóga si mě získala už před několika lety, jen teď se studiem na ní nemám tolik času 🙁

    • Fit & Fabulous

      To jsem ráda, že tě to chytlo 🙂 a s tím studiem to moc dobře znám, ale najela jsem na systém „musíš-se-to-naučit-rychle-abys-mohla-jít-cvičit“ a jde to pak překvapivě rychleji 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *