Buď FIT,  Jak se cítit líp

4 největší fitness mýty, které vám akorát ničí zdraví

Každý člověk má jinou motivaci „zdravě žít“. Někdo chce zhubnout (takhle asi začínal téměř každý), někdo chce přibrat, někdo chce vyhrát sportovní soutěž a někoho jen třeba baví zdravě vařit pro dobrý pocit.

Ale co je vlastně zdravě? Začíná to všelijakými fitness recepty, cvičícími programy, návštěvami fitka a končí to často u absolutního odmítání společenského života, odsuzování kohokoliv, kdo nežije taky zdravě, nebo odporu k čemukoliv, co obsahuje jen náznak cukru nebo nedejbože sacharidů.

Odkdy jsme se tak trochu zbláznili a vedeme svůj životní styl od zdi ke zdi? Ačkoliv u nás i v zahraničí najdete spousty blogů, které neprosazují žádné přehnaně vyhrazené názory, pořád narážím i na takové, které mě vyloženě vytáčí. Ať si každý z nás dělá co chce, ale ať takoví lidé netlučou do hlavy nesmysly ostatním, kteří z toho často nemají rozum a slepě je poslouchají.

Pokud máte děti, určitě víte, kolik tráví času na počítačích a mobilech. A netušíte, jak snadno někomu začnou jen tak věřit a jak rychle se vám to může vymknout kontrole. Moje mladší kamarádka jednou začala jíst jedno jablko denně, protože to dělala nějaká její oblíbená blogerka. Mnoho lidí věří na internetu všemu, co si tam přečte, a věřte, že tam najdete neuvěřitelnou snůšku blábolů.

Fitness mýty, které kolují internetem

Na každém rohu dnes narazíte na „výživové poradce“ a „fitness kouče“. Neříkám, že jsou všichni špatní, naopak, znám spousty výborných nutričních specialistů, kteří léta poctivě studovali a stále se ve svém oboru vzdělávají. Ti se snaží opravdu pomoci lidem, kteří jsou v nesnázích nebo jsou nemocní.

Pak jsou tu ale tací, kteří si udělají víkendový kurz, a někdy ani to ne, a začnou se považovat za odborníky a rozdávat lidem (v mnoha případech placené!!!) rady a služby.

Nejhorší na tom je, že takoví „odborníci“ mohou opravdu zničit vaše zdraví. Jak psychické, tak fyzické. Nepřijde vám divné, že vás váš online kouč nikdy neviděl, a jen vám bez zjišťování bližších informací poslal nějaký jídelníček?

Poslechněte si, co z úst takových „profesionálů“ může zaznít. Ukážu vám, jaké mýty se mezi námi stále objevují a jak to je ve skutečnosti. Rozhodně to nejsou všechny mýty, vyzdvihla jsem hlavně ty, na které narážím nejčastěji. Tady jsou:

1. Po sedmé hodině už nesmíte jíst

Achjo. To si snad někdo myslí, že má naše tělo v hlavě hodinky a cokoliv pozře po sedmé hodině, je pro něj špatně? A když si dám za pět minut sedm vaničku zmrzliny, tak je všechno v pohodě?

Tělo není po sedmé v hodině v žádném speciálním režimu, je to úplná blbost. Poslouchejte svoje tělo a respektujte ho – ať už je to hlad nebo pocit zasycení.

A co když vaše tělo posloucháte, ale ono má pořád hlad? S tím jsem se setkala také. Ale pak jsem se naučila rozlišovat dvě věci:

1) Opravdový hlad

2) Pouhou chuť na jídlo

Rozdíl? Vždycky jsem si zkusila představit, zda by mě alespoň částečně uspokojilo sníst jablko s bílým jogurtem nebo jiná drobná zdravá svačinka. Pokud ano, byl to hlad. Pokud ne, byla to jen chuť k jídlu.

Dejte svému jídlu pravidelnost a pevný řád. Dovolte si občas nějakou drobnost a nedělejte si výčitky. Nandavejte si na talíř přiměřené porce a vždy si jídlo plánujte dopředu. Nenechávejte ho na poslední chvíli stylem „něco si koupím po cestě“.

2. Zdravý životní styl se počítá na kalorie

Tak to by bylo hodně děsivé. Jedna moje známá si se mnou jednou dala zmrzlinu a řekla mi, že teď už do večera nebude nic jíst, protože vyčerpala svůj denní limit kalorií, které jí trenérka dovolila.

Myslela jsem, že to se mnou sekne.

Takhle dieta rozhodně nefunguje. Vůbec… diety obecně příliš nefungují. Často nás nutí naprosto fatálně změnit náš dosavadní životní styl a poněkud drastickým způsobem nás omezuje.

Zdravý životní styl nemůžete vyměřit na kvantitu, ale jedině na kvalitu. Pokud jde o jídlo, rozhodně budete muset zařadit pestrý a vyvýžený jídelníček, který bude odpovídat vám a vašemu dennímu programu.

U cvičení je to to samé. Pokud byste chodili 6x týdně běhat, 4x týdně do posilovny a do toho dělali ještě další sport, pravděpodobně vám to dlouho nevydrží a můžete se fyzicky naprosto oddělat.

Takže žádné přesné počty kalorií. To slouží jen jako orientační pomůcka, kterou využijí spíše závodní sportovci.

3. Když cvičíte, můžete si dát cokoliv

Znám lidi, co chodí z posilovny rovnou do fast foodu. K tomu se dá říct jenom to, že právě přišli o dvě naprosto zbytečné hodiny života a ještě si ničí zdraví.

Pokud už cvičíte, nezabíjejte svoji snahu tím, že se nacpete čímkoliv, co doma nebo na ulici potkáte. Zdravý životní styl znamená vyvážená strava a dostatek pohybu, které jsou ruku v ruce.

Není to o tom, že byste si nemohli dovolit nic. Od věci není ani stravování formou 80/20. Na tu ale musíte mít dostatek silné vůle a rozumu, abyste nesklouzli k bezhlavému cheat day obžerství.

A kdo říká, že byste si nezdravé jídlo nemohli udělat doma v trochu zdravější podobě? Zkuste třeba tuhle zdravou pizzu.

4. Fungovalo to mně, takže vám určitě taky!

Tohle je skoro ze všeho nejdůležitější. Neustále se snažíme u někoho inspirovat, ale tolik zapomínáme na naše vlastní potřeby.

To, že nějaká celebrita zhubla nějakým způsobem, neznamená, že se to povede i vám. V mnoha případech ani nevíte, zda to tak skutečně bylo (víme přeci, kolik lží najdeme na internetu a mnohdy je to navíc jen dobře zaplacená reklama).

Srovnávat se nemůžete ani s kamarádkou. Je sice možné, že jste najely ve stejnou dobu na stejnou dietu a cvičíte úplně stejně, ale je také možné, že na to bude každá z vás reagovat jinak. Jedné to může prospívat, druhé vůbec.

Bude to možná chvilku trvat, než najdete to, co vaše tělo opravdu potřebuje, ale často je to prostě jen v hlavě a snažíte se úpěnlivě zhubnout.

Jak to bylo u mě?

Měla jsem taky období, kdy jsem bojovala s váhou. Nebylo to sice nijak dramatické, ale mně to vrásky na čele teda dělalo.

Snažila jsem se jíst jenom saláty, jogurty s vločkami a pít skoro jenom zelené čaje a vodu s citrónem. Chodila jsem neustále běhat, tančit, cvičit, skoro každý den jsem měla jógu a přitom jsem nezhubla ani kilo a cítila se hrozně.

Vedla jsem to takhle asi rok a pak jsem si řekla, že to prostě asi nemá cenu, už taková budu navěky a v hlavě jsem se smířila s tím, že prostě budu mít napořád nějaké to kilo navíc a budu se stydět vzít si ven letní kraťásky.

A najednou se v mém těle něco samo sepnulo. Najednou, jak mi to bylo jedno a jakmile jsem se sama se sebou nějak smířila, jsem se začala cítit lépe. Začala jsem jíst úplně normálně, občas s něčím zhřešila, občas si dala sklenku vína nebo piva a už nikdy jsem nezapnula kalorické tabulky.

Začala jsem přiměřeně cvičit jen, pokud jsem opravdu chtěla a bavilo mě to, tančit, jógovat jen z radosti a ejhle, zhubla jsem asi 7 kilo a od té doby (už jsou to skoro 3 roky) se cítím dobře, váha nikam neskáče, tělo je spokojené, docela dobře jí a já si to nemůžu vynachválit.

Nemusím se hlídat, můžu se občas napít a nedělám vědu z nějakého dezertíku. Přestala jsem život počítat na kalorie, na kila i na gramy jídla.

Počítám život na šťastné dny, kdy dělám něco užitečného, co mě posouvá dál, místo neustálého sledování se v zrcadle.

Ale pozor!

Zní to všechno hezky, nicméně neznamená to, že když to zkusíte taky, bude to na vás fungovat. Tohle byla moje cesta a došlo mi, že je to opravdu všechno v hlavě. Musíte začít sami u sebe, používat vlastní hlavu a zamyslet se nad tím, co je pro vás dobře a co ne.

Nerozhlížejte se zoufale jen kolem sebe a neposlouchejte bez přemýšlení konkrétní rady a postupy kohokoliv na internetu. Vezměte život do vlastních rukou a dokažte sami sobě, že můžete dosáhnout, čehokoliv se vám zachce.

Rozhodně si přečtěte můj článek o intuitivním stravování, myslím, že by vám mohl ukázat cestu, jak na to.

Život není tak krátký, aby to nestálo za to, ale ani tak dlouhý, abyste se strávili roky pouze tím, že se budete snažit zhubnout.

Za pár let se třeba probudíte z tohoto šílenství a zjistíte, že jste zahodili roky života, protože jste chtěli prostě jenom vypadat dobře. Ale život není o tom, abyste na sebe koukali do zrcadla a přemýšleli, která část ještě není dokonalá. Je to o tom, jak se budete cítit a jak a s kým svůj život prožijete.

Spoléhejte na sebe, věřte si a mějte se rádi tak, jako máte rádi své nejbližší. Jen takhle budete opravdu spokojení.

Díky, že mě čtete.

andy

Už mě sledujete na Instagramu?

4 komentáře

 • Andrea Mokrejšová

  Jo! To je přesně ono. Nic jako rychlý, univerzální a trvalý způsob ke štíhlé postavě není. Důležité je začít žít se svým tělem, poslouchat ho a dávat mu to co potřebuje v míře v jaké to potřebuje. Občas to chvíli trvá než na to člověk přijde, ale ta cesta se rozhodně vyplatí. Zdravé a šťastné tělo je ta nejlepší forma odměny. 🙂

  • Fit & Fabulous

   Přesně tak, bohužel to budeme muset lidem pořád opakovat 😀 Ale za to to stojí, i jedno zachráněný zdraví je hodně! 😉 A.

 • Monika

  Krásně jsi to napsala a přesně tak to je. Vyhublé kostnaté tělo není žádným ideálem krásy, nemá cenu se honit za dokonalou postavou. Každý je takový jaký je a důležité je, aby byl sám se sebou spokojený a cítil se dobře. Když mám chuť na pořádný kus dortu, tak si ho bez výčitek svědomí dám a celý svět okolo je mi ukradený. Chci si život užívat a ne trápit sama sebe. Jím jak se říká zdravě, ale všechno a od každého trochu, podle toho jak se cítím a jak mám hlad. Přes víkend si sportem pročistím hlavu a večery většinou prolenoším u filmu nebo knížky. Žádné hladovění, každodenní vážení a hodiny strávené před zrcadlem… 🙂

  • Fit & Fabulous

   Souhlasím, ale každý si tu cestu musí najít sám 🙂 Doufám, že si článek přečte co nejvíc lidí, co ještě v tom svém stylu tápou 🙂 Andy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *