Jak se cítit líp

5 tipů, jak zvládnout Vánoce v klidu a bez výčitek z cukroví

Vánoce jsou za rohem a všichni už netrpělivě vyhlížíme ty dny, kdy budeme jen sedět u stromečku, uzobávat cukroví a s napětím sledovat, co na naše dárky řeknou naši nejbližší.

S Vánoci jsou však neodmyslitelně spojeny i některé nepříjemné věci. Jako třeba přibírání a následné výčitky, křečovité rodinné návštěvy a strach z toho, že ještě den před Vánoci nemáte nakoupené dárky.

Pojďme to letos udělat trochu jinak a Vánoce si užít. Mám pro vás 5 tipů, jak si udělat Vánoce mnohem krásnější.

Tip 1: Jak je to s přibíráním?

Je tu někdo, kdo si umí Vánoce představit bez cukroví? Já myslím, že ne. Na jednu stranu si ale můžete udělat i zdravé dobroty a zobat tak s menšími výčitkami.

Co jsem se ale naučila, je mlsat opravdu bez výčitek. Vaše hlava je na tělo napojená daleko více, než si myslíte, a pamatuju si doby, kdy jsem měla výčitky z každého kousku cukroví a opravdu jsem na Vánoce dost přibírala a pak to hodně těžko shazovala.

Dnes to mám trochu jinak. Zobu zdravě i nezdravě, ale vím, že mám takového pohybu a elánu, že si to mohu dovolit a s jedním nebo dvěma kily přes Vánoce navíc se prostě nestresuju. Nenapadlo by mě se před a po Vánocích vážit a pak si to třeba vyčítat. Protože vím, že s výčitkami a špatným pocitem bych pak nedokázala váhu v klidu vrátit zpátky.

Nejedu Vánoce na kila, ale na pocit.

Zkuste to taky. Intuitivně určitě víte, co je pro vaše tělo zdravé a co ne. Nikdy se nepřejídejte do totální nasycenosti. Nechte si tam malinké místečko, abyste se od stolu nevalili jako pytel a běžte na krátkou procházku.

Uvidíte, že vám to zlepší den i svědomí.

Tip 2: Procházky a cvičení

Co je na Štědrý den krásnější než procházka venku? Zvlášť, když napadne trochu sněhu, všude je klid, v oknech už vidíte natěšené rodiny a pobíhající děti, které vyhlížejí Ježíška.

Víte, jak výborně chutná štědrovečerní večeře a trochu cukroví po sportovním výkonu? Báječně!

A pokud je venku ošklivo nebo se neradi procházíte? Pro vás mám náš nový cvičební program FITFAB Strong. Začněte s ním o svátcích a uvidíte, že víc fit Vánoce jste nikdy neměli!

Jdete do toho taky? Sledujte nás na Facebooku!

chceš být o vánocích fit_cvič s námi (1)

Všechna videa ke cvičícímu programu FITFAB Strong najdete tady.

Tip 3: Buďte milejšími společníky

Čekají vás rodinné návštěvy, kde většinou trpíte, protože si musíte povídat s nudnými tetičkami? Chodíte na srazy třídy, kamarádek nebo pracovní večírky?

Tak zkuste být letos trochu příjemnějšími společníky.

Jak na to? Třeba takhle:

1. Nekritizujte a nestěžujte si. Češi jsou klasičtí tím, že jsou věční stěžovatelé. Většinu lidí to ale nezajímá. Mnohem fajnovější společností budete, když se budete usmívat, budete pozitivní a nebudete na všem hledat chyby. Zkuste být nad věcí a ostatní bavit a ne je štvát. Uvidíte, že se naladí na vaši vlnu a zažijete mnohem příjemnější večer.

2. Oslovujte druhé jménem a naslouchejte jim. Stává se vám někdy, že se vám někdo představí a vy během vteřiny zapomenete, jak se jmenuje? Nebojte se dotyčného zeptat znovu, uvidíte, že bude rád, že vám záleží na tom, abyste si jeho jméno pamatovali. Dál ho jménem oslovujte a při řeči se koukejte druhému do očí, ptejte se ho a zajímejte se.

3. Chvalte druhé. Uvidíte, jakou bude mít ten druhý radost, když mu pochválíte nové naušnice, svetr nebo účes. Neříkejte, že vás samotné by to taky nepotěšilo. Samozřejmě to ale neznamená, abyste chválili jen naoko.

4. Pokud něco vyčítáte, přidejte na začátek i konec pochvalu. Někdy se prostě neubráníme tomu, abychom něco někomu vyčetli. Zkuste na to ale jít trochu pozitivně. Pokud si třeba kamarádka vzala naprosto nevkusné šaty nepřiměřené jejímu věku nebo postavě, řekněte jí upřímně svůj názor, ale začněte nějakou pochvalou a tou taky skončete.

5. Nehádejte se, druhý stejně porážku neuzná. Hádky jsou zbytečné. Lidé jsou od přírody tvrdohlaví a budou si i přes smršť vašich dobrých argumentů myslet svoje. Buď se tématu hádky vyhněte anebo se spokojte s tím, že různí lidé mají různé názory a ten váš prostě vždycky někdo sdílet nebude.

vánoce fitfab

Buďte jedna parta!

Tip 4: Dávejte takové dárky, které by potěšily i vás

Nejhezčí dárky jsou ty od srdce. Také se vám někdy stalo, že jste 23.prosince vyrazili zoufale do obchoďáku a tam jste nakoupili svíčky, ponožky nebo nějakou bonboniéru? A potěšil by vás takový dárek?

Dejte si s tím trochu záležet a uvidíte, že zažijete taky nádherné Vánoce. Třeba my jsme jednou s bráchou dali rodičům nezapomenutelný kalendář 20 let poté.

andy a marek

Na zbytek fotek se můžete podívat sem.

Tip 5: Dělejte dobré skutky

Co kdybyste letos udělali Vánoce výjimečné nebo nezapomenutelné někomu jinému?

Znáte třeba projekt Ježíškova vnoučata? Můžete tak splnit přání osamělým lidem v domovech důchodců. Naše taneční skupina Siderea letos jede do jednoho takového domova udělat odpolední taneční představení.

Vzpomeňte si také na své prarodiče, rodiče, běžte je navštívit a naslouchejte jim. Jsou to většinou ti nejmoudřejší lidé, které můžete potkat.

Dělejte drobné radosti svým blízkým a uvidíte, že se i vy budete cítit líp.

Přeji vám krásné svátky a další článek se na vás bude těšit v pondělí 25.prosince a už teď můžu prozradit, že se opravdu máte na co těšit! 🙂

Díky, že mě čtete.

Andy

2 komentáře

  • Míša Šislerová

    Tak na ten kalendář se musím jít podívat 😀 O Ježíškových vnoučatech jsem už četla u jiné blogerky a rozhodla jsem se něco podobného udělat – s kamarádkou vyrobíme vánoční přáníčka a zaneseme je lidem ležících u nás na ldn, moc se těším 🙂 Toho je pro mě úplně poprvé, tak jsem zvědavá, jak to dopadne 🙂

    WantBeFitM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *