Jak se cítit líp

7 tipů na zdravější Vánoce bez výčitek

Určitě to znáte, přijde leden a vy se probudíte z celého vánočního kolotoče plného tučného jídla, sladkostí, alkoholu, válení se doma a nic nedělání.

Rodinných návštěv bylo tolik, že jste v podstatě jen chodili od baráku k baráku a ochutnávali cizí cukroví, saláty a odcházeli opojeni mnoha skleničkami s pocitem, že zítra to už tak přehánět nebudete.

Kam to vede?

K přísným lednovým restrikcím, novým nereálným předsevzetím a přesvědčení, že od ledna povedete úplně nový život. To ale tělu přinese velký šok, vám hodně přemáhání a ve výsledku se na to dost možná po dvou až třech týdnech vyprdnete, protože toho na vás bude prostě moc.

Je to všechno tak trochu povědomé?

Tak to letos pojďme udělat trochu jinak. Mám pro vás celkem 7 tipů, jak letošní vánoce prožít tak, abyste ze sebe měli po Silvestru dobrý pocit nebo na sebe dokonce byli pyšní.

Tak hurá na jedničku, která vás ode mě asi zas tak nepřekvapí:

1. Náplánujte si režim

Možná se to zdá jako samozřejmost nebo tip úplně k ničemu, ale upřímně – na správně nastaveném plánu visí úplně všechno.

Už dávno nejsme děti a už dávno nejsou Vánoce jen svátky, které proležíme u pohádek. Máme spousty povinností a mezi těmi je potřeba najít čas i na trochu pohybu.

Na celé svátky si vždycky plánuju sportovní aktivity od začátku až do konce. Pokud byste chtěli inspiraci, tady je můj letošní plán:

 • středa 23. 12. – 45 minut silové cvičení (vršek těla)
 • čtvrtek 24. 12. – 6 km výběh (to je tradice s mamkou)
 • pátek 25. 12. – jóga nebo protažení a procházka
 • sobota 26. 12. – 25 minut cvičení (spodek těla)
 • neděle 27. 12. – 6 km výběh s podcastem

Určitě prosím můj plán do písmene nekopírujte. Může vám vyhovovat něco úplně jiného. Já na tom demonstruju to, že správné rozvržení a dopředu promyšlený plán mají vždycky šanci na úspěšné zrealizování.

Snažím se vždycky do každého týdne zařadit různé druhy pohybu. Střídám proto silové i cardio cvičení, přidávám i běh nebo jógu. Den po 24. zase bývám trochu kocovinová, a tak jsem na sebe mírná a nejradši si vyvětrám hlavu na procházce.

Potřebujete pomocníka?

Pokud si to sami neumíte úplně dobře rozvrhnout, může vám v tom pomoci třeba fitness diář. My jsme s FITFAB Strong vydali tzv. FITFAB Diář, ve kterém najdete sportovní výzvu na úplně celý rok. Na každý týden máte krásně rozplánované aktivity (a můžete si i sami vybrat, jak si je do týdne poskládáte) a přidané tipy, jak režim dodržovat a jak k pohybu či zdravější stravě přistupovat.

FITFAB Diář seženete na e-shopu Sportisimo.cz.

Máte plán? Máte Diář? Tak super, jdeme na další tip:

2. Cukroví ano, ale vědomě

Nejsem ten typ, co by si cokoliv zakazoval. A myslím, že cesta ke zdravějším Vánocům rozhodně nemusí vést cestou na-to-cukroví-ani-nesáhneš.

Nicméně k cukroví mám taky pár tipů:

Proč ho dělat deset kilo. A pak tím trápit celou rodinu. Udělejte si jen to nejoblíbenější cukroví, a to opravdu v množství, které je přiměřené. Po Vánocích už stejně všem poleze krkem a vám bude líto ho vyhodit. Tak ho zboucháte, jak jinak.

Nenechávejte cukroví volně po bytě. Nebo baráku, zkrátka kdekoliv. Budete mít tendence ochutnat, kdykoliv jen půjdete okolo, a okolo dvanácté zjistíte, že vlastně vůbec nemáte hlad na oběd, protože jste přejedení z procházek po bytě. Cukroví nemusí být neustále na očích a dráždit vás, pokud mu nejste schopno odolat.

Cukroví si nandejte vědomě na talíř. To dělám třeba já. Ke kafíčku nebo jen tak na chuť si vezmu malý talířek, vyberu si oblíbené druhy a dám si okolo čtyř kousků, které si fakt užiju. K tomu si dám většinou nějaké ovoce nebo jogurt.

Proč to tak dělám?

Protože chci mít každou svačinu co nejvíc vyváženou a pestrou. Mám ráda třeba linecké, ale ráda ho doplním nějakou bílkovinou nebo vitamíny, aby to nebyla svačinka jen ze sacharidů a tuku.

Každé cukroví má navíc i svou zdravější variantu.

Recept na zdravější linecké najdete třeba tady na blogu Andrejky Mokrejšové. Krásný post na to zas mají třeba holky z Nehladu:

Cukroví bychom měli, tak pojďme dál!

3. Půsty jsou hezká tradice, ale…

…není to nic závratně přínosného. Vánoční půst totiž dost často vypadá tak, že se celý den trápíme hlady a v pět odpoledne pak spořádáme a vypijeme všechno, na co přijdeme.

Je logické, že nám pak bude těžko, budeme nafouklí a druhý den se to budeme snažit dohnat nedejbože nějakou dietou nebo jinými restrikcemi.

Pro tělo je to celkem šok, pokud celý den běháte po bytě, řešíte dárky, na poslední chvíli uklízíte a nedáte mu žádnou energii. A pak do toho bouchnete a za hodinu padáte pod stůl, protože vás ty dvě sklenky šampaňského semlely.

Pokud je u vás půst tradice (u nás ano), zkuste ho v nějaké odlehčenější formě. Ráno si dejte kousek vánočky třeba s bílým jogurtem a kousek jablíčka (vykrajování je přece taky tradice) a k obědu aspoň bezmasou polévku.

Uvidíte, že vám večer i druhý den bude mnohem příjemněji, a o to přece jde.

4. Vánoce nejsou svátky jídla

Hodně lidí bere Vánoce jako nějakou omluvenku. Něco výjimečného, proč jíst úplně jinak, než normálně.

Jasně, obalovanou rybu a bramborový salát taky nejím každý týden a k Vánocům prostě patří, ale ve zbylém se váš jídelníček může podobat naprosto přesně tomu, co aplikujete v průběhu roku.

A pokud pro vás Vánoce žranicí prostě jsou, protože to tak máte v rodině, napadá mě k tomu jedna důležitá věta, kterou si zapamatujte:

„Nezáleží jenom na tom, co sníte mezi Vánoci a Novým rokem. Záleží hlavně na tom, co jíte mezi Novým rokem a Vánoci.“

Ale zkuste jíst střídmě, normálně, avšak pestře, a na Vánoce se ve svém jídelníčku nevymlouvat.

5. Utrpení jménem návštěvy

Čeká vás zase hodně návštěv u příbuzných nebo kamarádů? A všimli jste si, že se tam nikdy nepodávají zdravější a pestrá jídla, ale spíš sladkosti, slané tyčinky, brambůrky, majonézové saláty a hromada alkoholu? (Ale pokud náhodou ano, tleskám!)

Tak na takové návštěvy hlavně nechoďte hladoví. Sníte pak, na co přijdete a budete mít tendenci zaplácnout hlad právě všemi těmi slanými a nutričně opravdu chudými potravinami.

Moje tipy:

 • Najezte se před každou brambůrkovou návštěvou.
 • Na návštěvě si věci nandavejte vědomě na talíř, nezobejte celou dobu v kuse.
 • Babičce vysvětlete, že vám po třetím přidání bude opravdu špatně, ona to prostě pochopí.
 • Nemusíte se omezovat nebo si něco zakazovat, ale pozor na množství.

6. Sport není jen cvičení doma

Vánoce jsou svátky rodiny. A tak by byla škoda, kdybyste se zavřeli v pokoji a váš jediný pohyb by byl aerobik před televizí nebo posilování s nějakým e-bookem.

Vezměte rodinu nebo kamarády a vyrazte na procházku, brusle, běžky nebo třeba kolo, pokud bude pěkně. Během celého dne na horách se krásně provětráte a na všechno to cukroví a válení u pohádek lehko zapomenete.

Pokud ale přes svátky pracujete, máte hromadu malých dětí nebo prostě z jakéhokoliv důvodu nemůžete ven, zkuste se aspoň v malé míře hýbat.

Můj tip: Vyzkoušejte náš nový fitness program FITFAB Twenty. Je celý zdarma na YouTube a skládá se z šesti kratších, ale dost intenzivních lekcí, na které si vždycky čas najdete.

7. Svět se nezboří, když ujedete

Toto pravidlo se dá aplikovat snad na všechno okolo zdraví a fitness. Však já si taky dám každé Vánoce docela dost sklenek šampaňského, popíjíme s rodiči pivo a prostě nejedu na 100 %.

To, že celý rok jíte zdravě a pětadvacátého vám babička na talíř nasází to nejtučnější jídlo vůbec, které vám ale chutná, neznamená, že všechny vaše snahy přišly vniveč.

Pokud máte z celého roku čisté svědomí a jednou ujedete, opravdu se VŮBEC NIC neděje. Nejhorší, co můžete po „prasáckém“ dni udělat, je se druhý den trestat a jíst o to méně.

Naopak. Druhý den je třeba jíst naprosto normálně, vyváženě a co nejvíc pestře. Dopomoci vám k tomu může třeba pomůcka zdravý talíř, kterého se každý zvládne držet.

A tak vám na letošní Vánoce držím palce, pro zdravější tipy sledujte Instagram FITFAB Strong a doufám, že pod stromečkem najdete FITFAB Diář nebo třeba voucher na studium FitNut akademie. Až do Vánoc platí 15% sleva s kódem FITNUTVANOCE na studium všech akademií, tak se určitě mrkněte!

Díky, že mě čtete!

Jeden komentář

 • Alena

  Milá Andy, moc hezky napsaný článek. Každý rok si dám předsevzetí, že se nepřejím. V mém případě je to reálný cíl, protože jsem celiak a to jediný v širokém okolí 😉 Ale problém je s nedostatkem pohybu. Prostě se skoro pořád sedí a hodinová procházka nestačí. Moc oceňuji všechna cvičení, a teď nově Twenty videa. Miluju Taichi jógu a protahování 👍 Díky, že jste! Máte skvělý tým. Držím palce v tom novém roce a ať se vám všem plní sny a přání 🍀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *