Kávu, prosím!

Je káva zdraví prospěšná?

Spousta lidí si bez ranního kafe neumí představit jediný den.

Já ani půl dne.

A víte, jak tento zázračný nápoj lidé objevili?

Podle legendy se v etiopské oblasti Kaffa zaběhla jednomu pasáčkovi koza a když ji po dlouhé hledání našel, přistihl jí, jak okusuje keř kávovník. Zajímavé červené plody, které koza snědla, ji nabila energií a pasáček tak přišel na povzbudivé účinky kávového keře.

Takže díky, kozo!

Jak na nás káva působí

Obecně je známo, že káva organismus povzbuzuje. Záleží však poměrně dost na stavbě těla každého z nás a na způsobu přípravy nebo druhu kávy.

Existují totiž dva druhy – ROBUSTA a ARABICA. Jemnější a kvalitnější je arabica, protože nezatěžuje organismus tolik a obsahuje menší množství kofeinu.

Kofein jako takový ale vůbec škodlivý není. Naopak pozitivně podporuje myšlení, navyšuje energii v těle a pomáhá rychlejšímu metabolismu. Navíc mírně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Funguje také jako výborný antioxidant. Lékaři prokázali pozitivní účinky u diabetiků, obézních lidí a pacientů s alzheimerem.

Účinky kávy se obvykle dostaví po 20 minutách, je to ale poměrně individuální, více samozřejmě zapůsobí na hubenou slečnu než stokilového chlapa.

coffee-1255107_1280

Věděli jste, že se s kávou dá hubnout?

Nevěříte, že je káva perfektní na hubnutí?

Pak ale nepijte sladká lattéčka a cappuccinka s cukrem a sirupem. Káva vám dopomůže k pěkné postavě, pokud ji budete pít bez mléka a cukru.

Tím, že zrychlí v těle metabolismus, umožní spálit pár přebytečných tuků a navíc zahání chuť na sladké. Tím, že je poměrně syté, také oddálíte hlad.

Nezapomeňte ale zároveň vypít dost vody.

Dehydratuje káva?

V dobrých kavárnách se ke kávě podává sklenička vody.

Ne, že by z vás jedno kafe vycucalo litr vody, ale přesto kofein způsobí zvýšenou tvorbu moči a při vyšší spotřebě kávy vám mohou tekutiny chybět.

Rozhodně nic nezkazíte tím, když kávu vodou zapijete.

Kolik kofeinu už je moc?

Občas byste zírali, kolik káv vypijí baristé v kavárnách za den.

Možná by vám vybuchlo srdce nebo tak.

Lékaři se shodují na tom, že pokud vypijete čtyři šálky espressa denně, je to naprosto v pořádku. Otázkou je, zda už při takovém množství nejste na kofeinu závislí a pravděpodobně budete.

Já závislák jsem a nehodlám na tom nic měnit. Káva je sen!

Slyšeli jste už o coffee nap? Mrkněte se na 5 překvapujících věcí, které jste o kávě nevěděli.

11805118643_97231b9c12_z

Má káva vliv na bělost zubů?

Obecně není káva zabijákem pro bílé zuby.

Přesto však při opravdu pravidelné vyšší konzumaci doporučuji zuby častěji čistit.

Kdo by měl kávu omezit

Lidem s problémy se zažíváním by káva mohla způsobit komplikace, protože při větším množství zatěžuje žaludek. Dráždí trávicí trakt a stimuluje tvorbu žaludečních kyselin.

Pokud máte vysoký krevní tlak, tak ani pro vás není káva ideálním nápojem. Ovlivňuje krevní systém tím, že tělo celkově napumpuje.

S kávou by měly vydržet i těhotné ženy a čerstvé maminky, protože jsou v tomto období velice citlivé a mohlo by se jim pěkně rozbušit srdce. Navíc kofein není vůbec prospěšný pro plod i malé děcko, mohlo by si na něj zvyknout a způsobit nespavost. A nespavost dítka je něco, co maminky opravdu milují. 😉

Pokud ale máte kávu skutečně rádi, jeden šálek vás rozhodně nezabije. Maminky by neměly pít kávu bezprostředně před kojením a rozhodně zvolit jemnější druh kávy.

Ristretto nebo americano?

Stojíte v kavárně a nevyznáte se ve všech těch druzích kávy?

Co je proboha Ristretto?

Krásné vysvětlení najdete tady.

Nebojte se baristů zeptat, určitě vás rádi poučí a doporučí tu nejlepší variantu pro vás. Ale nezapomeňte, cukr a mléko rozhodně vašemu zdraví nepřidá.

14820903696_9c167e0dfc_z

Důležitá je kvalita

Pokud mluvím o kávě, mluvím o opravdické kávě, nikoliv o těch instantních.

Kavárny s kvalitní kávou dnes najdete na každém rohu a často si u nich koupíte vážně dobrá zrnka. Někde vám kávu i namelou, ale doporučuji si koupit malý mlýnek a dělat si ji úplně čerstvou, na chuti to totiž skutečně poznáte.

A věřte mi, že to stojí za to.

 

Doufám, že se vám četlo hezky. Najděte si mě na facebooku, a já se vynasnažím, aby se vám hezky četlo i příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *