Travel

Island: jak si najít práci, jak nakupovat levně a jiné praktické tipy

Psali jste mi o tipy, jak sehnat na Islandu ubytování, jak si najít práci nebo jak tady ušetřit. Jsem na Islandu chviličku a už mám pocit, že sem patřím a žiju tady několik měsíců. Každý den je totiž kvůli všudypřítomné tmě tak matoucí, že tady každý den prožiju jakoby dvakrát a proto mám asi pocit, že už to je věčnost.

Ale pojďme k věci. Pokusím se odpovědět na všechny otázky, které mi přistály na Instagramu.

Jak se dostat levně na Island?

1. VLASTNÍM AUTEM. Na Island se dostanete trajektem z Dánska. Zarezervovat si ho můžete na stránkách smyrilline.com. Ceny odvisejí od toho, kolik vás v autě je, jak velké máte auto, v kolikalůžkovém pokoji chcete spát a zda budete mít v ložnici okno. Trajekt jede přes Faroe Islands, což je podle mě jedno z nejhezčích míst světa.

2. LETĚT. Přiletěla jsem s Wizzair. Létají v určité termíny levně z Prahy a letenky lehko zabookujete přes kiwi.com. Pokud jste ze severu Čech, zvážila bych letět z Polska, je to s Wizzair ještě levnější. Já letěla za 1400,- korun sem z Prahy. Pokud byste letěli z Berlína, zvážila bych wowair.com.

A pozor!

Až přiletíte na Island, budete možná překvapeni, protože do Reykjavíku je to z letiště Keflavík ještě pěkná štreka – 50 km. Nejlevnější cesta, jak se do hlavního města dostat, je stopovat, jako jsem to zkusila já. Stopování na Islandu je opravdu jednoduché a zpravidla nemusíte čekat ani 5 minut.

Jak se dostat z letiště do Reykjavíku?

Pokud nejste dobrodruzi nebo prostě stopovat nechcete, nabízí se pro vás několik možností:

1. MHD. Nejlevnější je vzít to městským autobusem. Ten si najdete na aplikaci Strætó.is, ale o víkendu moc často nejezdí, proto budete muset sáhnout po soukromých linkách.

2. FLYBUS. Ze soukromých linek je nejlevnější asi Flybus, který má obchůdek s lístkama přímo na letišti a jezdí jednou za hodinu v přepočtu asi za 500,- českých korun. Já vím, je to dost, ale vítejte na Islandu.

3. AUTO. Pokud si ale půjčujete auto, rozhodně bych si ho půjčila hned na letišti. Pobočku tam totiž má nejlepší a nejlevnější společnost na Islandu – sadcars.com. My jsme si tam půjčili auto na 2,5 dne za 60 EUR. Říká se o nich, že mají občas odřená, špinavá nebo stará auta, ale podle nejnovějších zpráv se spojili s jinou firmou, která jim poskytla lepší auta a naopak Sadcars této poskytla svou reputaci nejlevnější autopůjčovny.

Sranda s autem ze Sadcars je taky to, že dostanete k autu ještě kartičku na slevu do benzínky, kde vám dají i kafe zadarmo. Takže náš trip nakonec vypadal tak, že jsme zastavovali pokaždé, když jsme benzinu potkali, vždycky jeden z nás vyběhl, obstaral kafe a jelo se dál. Hráli jsme dokonce i hru, kdo uvidí tu benzinu jako první!

Vlastní auto bych na Islandu určitě doporučovala. Budete flexibilní na výlety a budete moci objevovat ty pravé krásy Islandu, kde těžko potkáte živáčka.

4. SPOLUJÍZDA. Pokud upřednostňujete auto, ale na řízení si netroufáte, zkuste to spolujízdou. Najít si ji můžete na Samferda webu.

Jak si sehnat ubytování na Islandu?

Tady bude trochu hrát štěstí. Za mě bylo dobré být ve správný čas ve správné skupině na Facebooku. Přidala jsem se do skupiny studentů na Islandu, kteří se mnou měli nastupovat do ročníku. A zrovna to ráno tam moje současná spolubydlící psala, že objevila super bejvák a kdo by do toho šel taky.

1. DLOUHODOBÉ BYDLENÍ. Náš baráček, který má tři patra, objevila na housinganywhere.com. Je tam spousta pokojů či bytů a především na dlouhodobý pronájem je to nejlepší.

2. POD STŘECHOU VE MĚSTĚ. Pokud hledáte kratší dobu ubytování pod pevnou střechou, zvolila bych nejlevnější Couchsurfing nebo Booking.

3. POD STANEM. V létě by určitě spousta z vás chtěla stanovat. A určitě doporučuju! Je to nejlevnější varianta, pokud tedy zrovna nezuří nějaký uragán. Občas jsem slyšela, že si trampové stavěli stany na teplé zemi, kde bublají místní gejzírky, ale to mi přijde jako ta největší blbost vůbec. Nikdy netušíte, kdy vám to vybouchne pod hlavou. Určitě bych doporučila stránku Campingcard, na které najdete mapku všech kempů po Islandu. Tam si můžete rozložit za nějaký poplatek stan nebo si pronajmout chatku.

4. OBYTNÉ AUTO. Na Islandu existuje mnoho společností, kde si můžete půjčit velké obytné auto. Ceny se opět různí. Mrkněte třeba na Campers on Iceland.

5. JEDETE ZA PRACÍ? PAK ZADRŽTE! Pokud si však na Islandu budete hledat práci na farmě nebo v nějakém hotelu, mějte na paměti, že vám zaměstnavatel zpravidla ubytování obstará. Proto si domluvte prvně práci i ubytování nebo zvolte nějaký kratší pronájem a pak se přestěhujte do místa, které vám zaměstnavatel určí.

island doprava

Jak nakupovat levně na Islandu?

No. Ono to levně nikdy nepůjde. Ale může to jít levněji. Reykjavík je jedno z nejdražších měst vůbec. Když jsem poprvé vlezla do nejblíže otevřeného supermarketu, tak jsem zírala jak blázen. Když to přepočítám na české, tak šest vajec za stovku, flaška vody za 250,- nebo vanička sýra za 150,-.

Naštěstí existuje…

Supermarket BÓNUS. Bónus je láska. Je to obchod podobný Lidlu, kde najdete od jídla, přes základní drogerii až po pivo všechno. Je jich po Reykjavíku několik a studenti snad nechodí jinam.

Je sice pravda, že vajíčka jsou hodně drahá, sýry také, maso radši vůbec nekupuju, ale dá se nakoupit tak, že si uvaříte i velké dobroty. Nejradši kupuju ryby, krevety, zeleninu, ovoce a jogurty Skyr. Je to něco mezi tvarohem a řeckým jogurtem a nejlepší je koupit si bílý bez příchutě, protože i ten je tak lahodný, že už sladší být nemusí.

Relativně cenově v pohodě jsou i oříšky, pečivo, müsli, káva nebo čaje. Není proto důvod se bát, že byste nepřežili, ale oproti česku si určitě do kapsy sáhnete.

Pro příklad přidávám seznam orientačních cen základních věcí z Bónusu:

  • jogurt Skyr 500 g – 45 Kč
  • jablka 1 kg – 50 Kč
  • banány 1 kg – 40 Kč
  • šunka 150 g – 40 Kč
  • fit chléb 10 plátků – 45 Kč
  • müsli 600 g – 150 Kč
  • čaj 20 sáčků – 50 Kč
  • pivo Pils 0,5 l v plechu – 40 Kč
  • šampón 400 ml – 100 Kč
  • krém 250 ml – 100 Kč
  • papírové kapesníky 10 balení – 40 Kč

Hodit by se vám mohla i mapa obchodů na Islandu. Kromě Bónusu nakoupíte poměrně levně i v Krónanu.

bonus krám

Co určitě nezapomenout na Island?

Přiložím vám sem i seznam věcí, které byste rozhodně neměli nechat doma, protože tady by to mohlo být drahé.

Nepromokavé oblečení a boty. Na Islandu panuje totálně nevyzpytatelné počasí. Mně hned první týden rozbilo mobil, protože ani v nepromokavé bundě prostě nevydržel. Myslete na teplé boty, které nepromoknou, a ve kterých budete moci pochodovat.

Termoprádlo a vlněné ponožky. Teplota se někdy i v zimě zdá v pohodě, ale když se do vás opře vítr, budete mít pocit, že je tak od 10 stupňů míň. Nepodceňte spodní vrstvu a oblečte na sebe ideálně ovčí vlnu.

Dobrý foťák a stativ. Island za krásné fotky stojí. Často na mobil nezachytíte to, co tady opravdu je. A obzvlášť polární záři! Bez stativu se vám ji vyfotit určitě dobře nepodaří.

Flašku na letišti. Pokud se rádi napijete něčeho ostřejšího, doporučila bych vám koupit flašku už v Duty Free na letišti, levněji už to totiž na Islandu nepůjde.

Řidičák. Nikdy nevíte, kdy se vám na Islandu bude hodit. Cestovat autem je určitě ta nejpohodlnější varianta.

Mapa nebo průvodce. Nepodceňte přípravu. Až budete stát na opuštěné pláni a budete mrznoucíma rukama hledat v mapě, zda jste náhodou nezabloudili, budete toho těžce litovat. Před každým výletem mrkněte na počasí, na dostupnost trasy (aplikace Road.is), kterou máte naplánovanou a dejte někomu vědět, kam jedete. Pokud nemáte kamarády, můžete využít třeba aplikaci Safetravel. 😀

Jak sehnat práci na Islandu?

Já jsem si našla práci několik dní po příjezdu na Island. Abyste věděli, Islanďané nejsou zrovna lidé, kteří by vysedávali u e-mailů a na každý odpovídali. Proto se nenechte odradit, když budou na vaše poptávky práce odpovídat velmi suše (jednoslovně) nebo vůbec.

Islanďané dají na osobní kontakt nebo telefonování. I proto jsem si práci začala hledat až po příjezdu na vlastní pěst. Chodila jsem po kavárnách a ptala jsem se, zda někoho nehledají. Vždycky jsem v kavárně chvilku seděla, něco si objednala, chvilku pozorovala okolí a lidi za barem, zda se mi to líbí a až pak jsem se vydala zeptat.

Hned jsem se zamilovala do kavárny Vínyl, kde si můžete celý den dokola pouštět desky, a kde se vaří veganské speciality, které by neodmítl ani zarytý fanoušek masa! Kolektiv se mi okamžitě zalíbil a druhý den už jsem šla na přátelský pohovor. Donesla jsem jen životopis a po 15 minutovém pokecu jsem byla přijata.

Potřebuju na Islandu kennitalu?

Kennitala je něco jako občanství, na základě ní vám bude přiděleno vaše unikátní číslo, pod kterým budete na Islandu vedeni. Přihlásit o ni se můžete na úřadu, kam musíte zajít (ulice Borgartún 21) a vyplnit jejich formulář.

Potřebovat budete:

  • formulář (najdete ho i online)
  • kopii občanky a kartičky pojištěnce
  • doklad o tom, že máte na bankovním účtu určitý obnos peněz (stačí kupodivu obyčejný výpis, který sami vytisknete) nebo doklad o tom, že máte už nabídku zaměstnání (v mnoha případech tak bude kennitalu vyřizovat za vás zaměstnavatel)

U mě úřad vyžadoval mít na účtu alespoň 180 550,- ISK (36 469,- Kč) na měsíc na alespoň 3 měsíce dopředu. Zůstávám tady totiž déle než tři měsíce.

O krátkodobou kennitalu lze zažádat i přímo v bance, kde si zřizujete účet. Potřebujete ji totiž na zcela základní věci jako otevření účtu, zakoupení auta nebo nájmu bytu.

Čím se na Islandu platí?

Na Islandu se platí islandskou korunou (ISK). Pokud byste ji přepočítávali na české, přibližně ji stačí vydělit pěti.

Platit ale můžete i Eury. Vráceny vám však budou islandské koruny. S platební kartou jsem zatím nikde neměla problém, všude ve městě ji brali. Island je pokrokový. Jen v některých oblastech v přírodě lze platit pouze hotově.

Kdy vyrazit na Island?

Já vyrazila 31.12. Je to asi ta nejzvláštnější doba na to, sem vyrazit, ale já si tady tu zimu hrozně užívám. Je pravda, že tu byla první týden taková tma, že to bylo až depresivní. Slunce vycházelo až v poledne a loučilo se s námi v půl čtvrté odpoledne. Celkově tak máte přes den opravdu jen trochu světla.

Na druhou stranu je Island vážně klidný a není zaplněný turisty. Hlavní cesty jsou téměr prázdné a takové ty malé tůňky plné teplé vody jsou většinou prázdné. Na výletech kilometry daleko nepotkáte živáčka a to má své kouzlo. Nicméně to musíte stihnout za pár hodin, než vás polapí tma. Ta vám však někdy připraví krásu v podobě polární záře. Tu můžete chytit kdykoliv v zimě až přibližně do dubna.

Sezóna tady pomalu začíná v květnu a v červnu se to rozjete. To pocítíte i na cenách letenek. Léto je výhodné v tom, že je tu moře světla a na výlet se tak klidně můžete vydat v devět večer, protože neotmíte.

Záleží tedy na vás, co vydržíte. Protože zima je tu opravdu krutá.

Jak se dorozumíte na Islandu?

Na Islandu se mluví islandsky. Je to poměrně těžký jazyk, který už se několik týdnů učím a není to rozhodně hračka. Pořád mi ale přijde, že je česká gramatika těžší. Pokud umíte aspoň trochu německy či anglicky, bude to pro vás jednodušší, protože mají tyto jazyky mnoho slov společných nebo je aspoň odvodíte.

Na druhou stranu je super to, že všichni Islanďané umí výborně anglicky. Ve službách tu pracuje mnoho cizinců, takže je zcela běžné, že se spolu lidi za barem baví anglicky taky.

I proto bylo poměrně lehké tady najít práci, protože angličtinu v Reykjavíku uslyšíte snad častěji než islandštinu.

Kam mrknout na počasí a předpověď polární záře

Já jsem s počasím věrná Yr.no, ale existuje i islandská Vedur.is. Počasí je sice nevyzpytatelné a může se měnit každých 15 minut, nicméně aplikace vás mohou dobře připravit na silné bouře nebo déšť.

Na polární záři budete muset mít štěstí a aspoň kapku dobré předpovědi na Vedur. A pozor, zelená barva jsou mraky (špatně!), koukejte na tu bílou!

polární záře

Jak se odhodlat vyrazit?

Když jsem se vás na Instagramu ptala, co by vás ještě zajímalo, překvapila mě otázka, která se několikrát opakovala:

„Jak ses odhodlala tam vyrazit?“ 

Ani nevím. Přijela jsem sem studovat a pracovat a hledala jsem nějakou zajímavou a neobvyklou zemi, ve které to nebude jednoduché (počasí, ceny, odlišnosti). Chtěla jsem sama se sebou bojovat, trochu se zase otrkat. Rozmluvit se pořádně anglicky a přičmuchnout i k islandštině. A moc mě to baví.

Nemusíte se tu ničeho bát. Islanďané jsou trochu introverti, ale když je rozpovídáte, jsou strašně milí a dobrosrdeční. Existuje i mnoho facebookových skupin pro cizince, fotografy nebo studenty, kteří přijeli na Island a rádi vám s čímkoliv pomohou.

Odhodlání vyrazit jsem získala hlavně v momentu, kdy jsem si prohlížela nádherné fotky odtud a řekla si, že sem jednou hrozně chci na dovolenou, ale pořád jsem si říkala, že je týden nebo 14 dní na objevování takových krás málo. A tak mě napadlo se sem vydat na půl roku.

A řeknu vám, byl to jeden z těch nejlepších nápadů vůbec. Má dobrodružství můžete sledovat na mém Instagramu @andy.fitfab.

Příště už pro vás chystám článek, kam vyrazit na výlety a kde se dobře najíst.

Díky, že mě čtete.

Andy

6 komentáře

  • Daria

    Skvělý článek! Island mi neskutečně přirostl k srdci, byť jsem tam byla dva roky zpět jen na týden. Je mým snem tam alespoň chvíli žít, protože tak milé lidi jsem snad nikde nepotkala. A ta příroda! Kéž bych měla odvahu vyrazit, moc závidim 🙂 Tak aspoň plánuju víkend v dubnu, no.. 🙂

  • Tereza

    Hodně užitečnej článek. Neuvěřitelně mě fascinuje tenhle způsob hledání práce 😀 Prostě někam přijít a zeptat se, se zdá tak snadný až mi to přijde neuvěřitelný a to je na tom právě to nejkrásnější… Že snadný cesty fungujou. Můžu se zeptat s kolika penězi si vlastně vyrazila, když nepočítam letenku a veškerý výdaje za vybavení? Ráda bych si utvořila představu.

    • Fit & Fabulous

      Terezko, díky! 🙂 Měla jsem studijní stipendium, které jsem si ale musela rozvrhnout a chtěla jsem něco ušetřit. Doporučuju vyrazit s alespoň 20-30 tisíci, protože musíš zaplatit nájem a kauci za bydlení a z něčeho si uvařit. Jídlo je tam dost drahé a chvilku budeš přicházet na to, co je lacinější a jak se dá ušetřit. Jde to ale i o dost levněji, záleží, na co jsi zvyklá 🙂 Nezapomeň taky, že musíš mít určitý obnos na účtu, abys dostala kennitalu. Kdybys měla konkrétní otázky, ozvi se mi na maila fitfab@email.cz 🙂 A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *