Travel

Island: Nejzajímavější místa a tipy na výlety, pokud máte jen pár dní

Dlouho slibovaný článek je tu. Protože bydlím na Islandu už několik měsíců, je pomalu čas, abych vám sepsala tipy na nejzajímavější místa, dala doporučení na cestu a vytvořila itinerář na výlety podle toho, kolik dní na cestování máte.

V tomto článku se tedy dozvíte, kam vyrazit, pokud máte jen pár dní. V dalším článku se budu věnovat výletům, pokud máte přesně týden nebo více než týden.

Povím vám, která místa stojí za to vidět a kde přesně jsou, kdy a jak je nejlepší k nim jet a samozřejmě vám povím některé tajné tipy, které už jsme vykoumali za těch několik měsíců cestování po Islandu. Ty se týkají hlavně horkých pramenů.

Pokud by vás zajímaly praktické tipy jako jak sehnat levné letenky, kde sehnat levné auto nebo jak si najít práci a levně nakoupit potraviny, mrkněte na článek o praktických tipech.

A až budete cestu plánovat, nezapomeňte si najít i nějaké hot poty na koupání, seznam těch nejlepších a jak se k nim dostat, najdete v článku o nejkrásnějších horkých pramenech.

island

Výlety po Islandu na pár dní

Ve zkratce:

 1. Reykjavík (stačí půl den)
 2. Golden Circle a okolí Reykjavíku (stačí půl den)
 3. Jih – Vodopády a Vík (celý den)
 4. Sever – Snæfellsnes (celý den)

Jestli si myslíte, že Island nemá cenu vidět, pokud máte třeba jen tři dny – není to pravda! Zvládnete tu toho hodně!

Jen je potřeba vědět několik věcí: Na silnicích se tu jezdí pomalu, maximální rychlost je 90 km/hod, ale na mnoha místech pojedete ještě pomaleji. Má to svůj důvod a respektujte to. Okolo Islandu vede jedna jediná cesta (Ring Road) a pokud ji zablokujete dopravní nehodou, způsobíte dopravní kolaps po celé zemi.

Není tedy úplně možné za pár dní objet celý Island a něco vidět. To byste museli jen sedět v autě a neužili byste si to. Pokud máte jen pár dní, doporučuju vám následující:

island

1. Reykjavík (půl den stačí)

Z letiště Keflavík je to 45 minut, jak se z letiště můžete dopravit, si přečtete ve výše zmíněném článku s praktickými tipy.

Reykjavík je kouzelné město, myslím ale, že na něj bohatě stačí jeden den nebo dokonce jedno odpoledne. Centrum je maličké, za mrknutí stojí určitě:

 • kostel Hallgrímskirkja
 • koncertní a konferenční sál Harpa
 • jezero Tjörnin (v zimě se přes něj dá chodit)
 • přístav v centru (doporučuju rybí bistro Sægreifinn – Sea Baron)
 • ulice LaugavegurSkólavörðustígur v centru
 • nebojte se ztratit v uličkách Reykjavíku, uvidíte krásné barevné domky a zahrádky
 • pláž Nauthólsvík (je tam i hot pot)
 • výlet na Mount Esja (pokud máte víc času – je to na půl dne, docela hike)

Z kaváren (na ty nedám dopustit!) hlavně:

 • Reykjavík Roasters (nejlepší káva, jsou ve městě dvě)
 • Babalú (mají výborné cheesecaky!)
 • Bismút (výborná káva, dost hipster place, spíš na stojáka)
 • Vesturbæjar (trochu ven z centra, ale mají super brunch a kafe od RRoasters)
 • nový Egill Jacobsen (místo bývalého Laundromat Café, top snídaně – viz foto níže)
 • Café Paris (fancy místo, ale fakt krásný)
 • Grai Kotturinn (pouze na snídaně a brunch, otevřeno jen do 14 hod)
 • Stofan Café (krásný interiér)
 • C is for Cookie (příjemná kavárna na čtení)
 • Kattakaffihúsið (kočičí kavárna, dobré dezerty)

 

To bychom měli Reykjavík. Pokud hledáte ubytování, mrkněte na booking, na airbnb nebo do různých facebookových skupin (Češi na Islandu atd). Velmi oblíbený je Kex Hostel – občas tam chodíme na pivo a je to tam fakt super!

A co další dny?

island

2. Golden Circle a okolí Reykjavíku (půl den stačí)

Golden Circle je hodně známá atrakce (bohužel však přeplněná turisty) – je to v podstatě okruh nedaleko Reykjavíku, na kterém můžete vidět hned několik zajímavostí:

 • Þingvellir národní park
 • Gulfoss (mohutný vodopád)
 • Geysir (gejzír vysoký několik desítek metrů)

Z okolí Reykjavíku doporučuju hlavně:

 • hot pot Secret Lagoon
 • hot pot Hrunalaug
 • hot river Reykjadalur (pozor, momentálně zavřené!)
 • Krýsuvík (geotermální oblast v parku Reykjanesfólkvangur)

Nedaleko Reykjavíku je i slavná Blue Lagoon, nicméně její návštěvu nedoporučuju. Je to zbytečné drahé a plné turistů. Proč tam lézt, když máte na Islandu tolik nádherných schovaných hot potů zdarma.

A kde se vykoupete?

V blízkém okolí Reykjavíku můžete zkusit Secret Lagoon.

Je to placený hot pot, ale pokud přijedete v zimě a bude mínus patnáct, oceníte šatny a sprchy. Je to takové pohodlnější, zvlášť, pokud cestujete s dětmi nebo nesnesete zimu.

Nevynechala bych horký pramen Hrunalaug.

Je to nádherné místo schované mezi kopci, o kterém moc turistů neví! Nic se za něj neplatí, pouze dobrovolný příspěvek majiteli pozemku, který to tam hezky udržuje, ale – musíte si ho najít! ( přesnou polohu najdete v článku o hot potech).

Poslední tip na výlet z Reykjavíku je dojet k horké termální řece Reykjadalur.

K řece si musíte asi půl hodiny vyhikovat, autem se k ní nedostanete, o to větší kouzlo to ale má. Kde je a jak vypadá, najdete taky v článku o hot potech.

Abych pravdu řekla, samotný Golden Circle mě nějak neokouzlil. Kvůli tomu, že je to takový kousek od Reykjavíku, je na něm hodně turistů a trochu to ztrácí kouzlo. Geysir se mi ale líbil a Hrunalaug nebo Reykjadalur určitě zkuste!

To bychom měli Golden Circle a blízké okolí, ale co další den?

island

3. Jih – vodopády a Vík (jeden celý den)

Vyrazte z Reykjavíku směr jihovýchod – Vík. Trasa měří tam asi 200 km a po cestě je jedna paráda za druhou!

Co určitě nesmíte vynechat:

 • vodopády Seljalandsfoss, Gljúfrabúi, Skógafoss, Kvernufoss 
 • hot pot Seljavallalaug
 • vrak letadla na Sólheimasandur
 • útes Dyrhólaey a pláž Kirkjufjara
 • pláž Reynisfara u Víku
 • městečko Vík

Tak a teď několik tipů a trochu povídání k výše uvedenému:

Vodopád Seljalandsfoss je takový ten, jak se dá obejít zezadu. V zimě ale často bývá zavřený kvůli tomu, že to tam hrozně klouže, otevřel se až nedávno (v půlce dubna). Budete úplně mokří, tak pozor na foťáky.

Kousek pěšky od Seljalandsfossu je méně známý vodopád Gljúfrabúi – ten je ale schovaný ve skále. Pokud se k němu chcete dostat, potřebujete pořádně vysoké holiny (aspoň v době, kdy jsme tam byli my – v zimě a na jaře).

Zajímavostí je schovaný vodopád Kvernufoss kousek dál pěšky za Skógafossem. Musíte si tam trochu hiknout, ale stojí to za to. Nádherně ho zachytil @kubajszcom:

Nejdominantnější je ale určitě Skógafoss.

Nezapomeňte ale po železných schodech vystoupat nad něj. Za prvé uvidíte nádherný výhled po okolí, ale vydejte se na 15 minutovou procházku dál za něj – najdete tam další menší vodopády a krásná údolí.

Po pravé straně směrem do Víku se můžete vypravit na túru k vraku letadla na pláni Sólheimasandur. Ovšem pozor, k vraku se jde pěšky asi 4 km tam a 4 km zpět po holé pláni. Pokud hodně prší a fouká vítr, nechodila bych tam, budete se akorát trápit.

K vraku doporučuju jít velmi brzy ráno, jinak kolem něj bude milion lidí, kteří po něm polezou – a to vám nedoporučuju. Každou chvíli se může s vámi zřítit, vy si něco zlomíte a tahat se několik kilometrů zpět k silnici nechcete. Islanďani jsou na lidi, co po tom letadlu jen kvůli fotce lezou, už trochu alergičtí 😉

Blízko Víku vás už čekají jen krásné černé pláže, dechberoucí útesy a celý oceán před vámi! Ve Víku mohu doporučit restauraci a pizzerii Suður-Vík. Něco teplého po celém dni v autě přijde vhod.

Pokud by vám zbýval čas navíc nebo jste si tuto túru protáhli na dva dny, nevynechala bych ani ledovcové jezero Jökulsárlón, které leží ještě dál směrem na východ. Plavou tam tuleni mezi krami a je to tam nádherný!

Po cestě je ještě jedna turisticky oblíbený kanon Fjádrárgljúfur, bohužel je však toho času kvůli příliš velkému množství turistů uzavřen.

island

4. Sever – poloostrov Snæfellsnes (jeden celý den)

Tento výlet patří mezi moje nejoblíbenější. Je to na severu, což znamená vždycky méně turistů, a právě tam začíná ten pravý Island, jako jsem si ho vždycky představovala.

Co si nesmíte nechat ujít:

 • záliv Hvalfjörður (Whale Fjord)
 • Old lighthouse Akranes – maják ve městě Akranes
 • kavárna Kaffi Kyrrð ve městě Borgarnes
 • hot pot Landbrotalaug
 • hora Kirkjufell
 • maják Öndverðarnes (ten oranžový) a pláž Skarðsvík (Golden Beach)
 • útesy u Arnarstapi
 • černý kostel Búðakirkja

Jdeme zase podrobně na jednotlivé body:

Záliv Hvalfjörður můžete buď celý objet nebo to vzít placeným tunelem pod oceánem. Stojí to 1000 ISK (asi 200 Kč). Já ho tedy vždycky cestou tam objíždím, protože je nádherný! Silnice se tam krásně vlní a okolo jsou nádherné hory!

Města Borgarnes a Akranes nejsou nějaká „must“. V Akranes je ale krásný šedivý maják a v Borgarnes zase neuvěřitelně zajímavá a útulná kavárna Kyrrð, ze které je krásný výhled na hory v okolí.

V Borgarnes bych také využila Bónusu, kde si můžete na celý den nakoupit jídlo.

Ale co je naprostý must? Je to horký pramen Landbrotalaug! Najdete ho také v článku o hot potech a určitě se tam mrkněte, protože najít ho není úplná sranda. Pak to ale stojí za to!

Pomalu se přesouváme na poloostrov a dorazíme ke známé hoře Kirkjufell.

Uvidíte ji už zdálky, zastavit se dá u silnice na několika místech, ze kterých je hora neuvěřitelně fotogenická! Mně to tenkrát trochu zklamalo, protože jsem si myslela, že se k ní bude muset nějak hikovat, ale ona prostě je přímo u silnice, kde je velké parkoviště, lidi jenom vyskáčou, nafotí a jedou dál.

Vyloženě kouzelné jsou maják Öndverðarnes (ten oranžový) a pláž Skarðsvík (Golden Beach).

Oba najdete na nejzápadnějším koutku poloostrova. U majáku jsou i nádherné útesy, jen se mrkněte na fotky:

 

Vrcholem celého výletu ale jsou útesy u Arnarstapi.

Necháte ve městečku auto na neplaceném parkovišti a vydáte se podél oceánu na asi 2 km procházku a najdete tam tohle:

Po cestě zpět do Reykjavíku se můžete zastavit u známého černého kostela Búðakirkja. Je hrozně zvláštní, je u něj taková podivná atmosféra, ale k Islandu to patří.

Ještě, jak je obklopený horami, ten zážitek umocňuje.

Inu! To byly mé tipy na výlety a místa, pokud máte na Island jen několik dní! Už brzy na vás čeká článek o zbytku Islandu aneb když to tu chcete prozkoumat pořádně a máte hodně času!

Těšte se a mrkněte na můj Instagram @andy.fitfab – přidávám fotky a povídání z Islandu každý den!

Díky, že mě čtete!

Andy

6 komentáře

 • Ondrej Havelka

  Ahoj,
  super blog, pěkne články a určitě zajímavé tipy. Jen bych doplnil, ze ten bezejmenný vodopád jak píšeš se jmenuje Kvernufoss a nachází se vedle Skogafossu, ne Seljalandsfossu jak píšeš 🙂 Jinak za doporučení určitě stojí také kanon Fjádrárgljúfur, který je ale nyní do odvolání uzavřen stejně jako ta horka řeka Reykjadalur (kvůli bezohlednosti turistu, kteří rozslapali cestičky i místa okolo nich).

  Měj se hezky a užívej island,
  Ondra

 • BORIS MIZIK

  Ahoj,
  minuly vikend sme boli v Keflavik.
  Chcel by som Ti podakovat za tvoj blog,
  Pomohlo nam to pri planovani vyletov.
  Velka vdaka ??
  Pozdravujeme…….

 • Martina Georgieva

  Nádherný blog! Zítra odlétáme a právě Tvůj blog mě uchvátil a je to prakticky náš itinerář. 🙂 Díky!

 • Kiki

  Ahoj! Krásně zpracované, super info a ty fotky! Moc si nám na cestách svými typy pomohla. Tak moc děkujeme! My byli na Islandu loni a použivali jsme tuhle appku –> https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.ideatechcz.hotpoticeland
  jsou tam vyznačeny přírodní koupání, horké prameny a spousta dalších užitečných informací, je tam toho fakt hodně. Taky jsme díky tomu ušetřili hromadu času, tak kdyžtak typ pro další nadšence 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *