Travel

Kungsleden v zimě: Jak vypadá dobrodružství za polárním kruhem

Před pár dny jsme se vrátili z Královské cesty zvané Kungsleden. Leží na severu Švédska za polárním kruhem a je jednou z nejznámějších a nejzajímavějších cest, kterou může turista ve Skandinávii okusit.

Je to cesta naprosto nedotčenou krajinou, kde není jediné místo pokryté signálem, na žádné chatě nenajdete tekoucí vodu ani elektřinu a uvidíte tu nejjasnější oblohu na světě.

Protože o cestě nejsou na internetu příliš kompletní informace, rozhodla jsem se sepsat všechny důležité body a praktické rady, které se vám na cestu budou hodit, protože výlet s sebou nese mnoho otázek ohledně organizace, náročnosti, řešení jídla, pití, ubytování a finanční stránky.

Tak tedy, pojďme na to:

Kdy vyrazit na Kungsleden?

My jsme šli na přelomu března a dubna. Celá cesta je pokryta hlubokým sněhem, máte šanci vidět polární záři a vyzkoušíte si, jaké to je běžet v noci na záchod v mínu patnácti.

V létě to má také své kouzlo, navíc je příjemnější spát ve stanu, celé území ale okupují otravní komáři, takže si nezapomeňte repelenty.

Jak se dostat na Kungsleden?

Ze Stockholmu můžete jet nočním vlakem do Abiska, který není úplně nejlevnější (okolo 2 tisíc Kč), ale pořád je to ta low cost varianta. Tak jsme to udělali i my a do Abiska jsme dojeli kolem poledne. Vlak byl moc pohodlný, jen se na noc nezapomeňte obléct.

Ze severu Švédska jsme nazpět letěli vnitrostátním letadlem z Kiruny. Letenka nás vyšla na 4 tisíce Kč.

Kde si půjčit běžky?

Celý trip jsme absolvovali na běžkách. Nejlevnější je půjčit zimní vybavení ve Stockholmu nebo Uppsale. Na severu vás vybavení bude stát i několikanásobně více. Dopředu si věci v půjčovně rezervujte, aby měli vaši velikost.

Jak vypadá ubytování?

Přespávali jsme v chatkách, které patří STF (švédský turistický spolek). O každou se stará nějaký správce, což je většinou postarší dědeček, který vás uvítá teplým čajem a milými slovy a ukáže vám celou „vesnici“ skládající se ze tří až čtyř domečků.

Jak vypadají ložnice? Každá chata je vybavena palandovými postelemi s matrací a jsou tam i polštáře a peřiny bez povlečení. V každé ložnici najdete kamínka a spoustu věšáků na mokré věci. Pokud budete mít štěstí a nebude na cestě příliš mnoho lidí, budete postel okupovat sami. Jednou se nám ale stalo, že se nás na jedné menší chatě sešlo moc a museli jsme spát dva v jedné posteli a několik lidí ještě bylo v kuchyni na zemi. Potkali jsme čtyř, šesti i desetilůžkové ložnice.

Kungsleden ložnice

Jak vypadá kuchyň? Jsou tam vařiče, hrnce, pánve, talíře, misky, příbory, skleničky a hrnky. Za mě suprově vybavené!

Není tam elektřina, tekoucí voda, signál ani normální záchod. Kadibudky byly většinou nějaký kus od chatek a v noci jsem se tam vypravovala jak na severní pól. Na každé chatě si musíte sami nasekat dříví, zatopit si v kamnech, dojít si pro vodu do jezera nebo řeky a ohřát si ji můžete na plynových vařičích, které jsou v každé chatě ve vybavené kuchyňce.

Kungsleden kuchyň

Jak se umyjete? Absence tekoucí vody mě trochu znervózňovala, ale fakt, že téměř na každé chatě po cestě je i sauna, to všechno vyřešil. V sauně se voda ohřívá přímo u kamen a pak se ve vyhřáté místnosti můžete opláchnout teplou vodou. Není to úplně koupání na jedničku, ale docela jsme se tam umyli.

Dá se tam koupit jídlo? Ano. Jen na dvou chatách ne – Tjalka a Singi (kde také není sauna). Koupíte tam všechno možné, od konzerv, přes těstoviny a rýži až po nejrůznější palmsky a chleba. Najdete i 3,5% pivo, jídlo v sáčku, které stačí zalít horkou vodou nebo pohledy.

Pokud by vás zajímal konkrétní seznam potravin, najdete ho zde i s cenami.

Kungsleden jídlo

Jak jsme řešili jídlo?

Rozhodli jsme se nenechat všechno jen na poměrně drahých krámech na chatkách a vzali si s sebou nějaké těstoviny, ovesné vločky, instantní kaše, chlebíky, krekry, oříšky, sušenky, salámy a uzené sýry. Nechyběly nám ani čaje, hroznový cukr, arašídové máslo nebo instantní kafe.

V krámech jsme si párkrát koupili nějakou konzervu a těstoviny nebo rýži. Nejvíc nám asi chutnalo chilli con carne.

Jakou zvolit cestu?

Za mě jsme to vychytali dokonale. Vycházeli jsme z Abiska přes následující chaty:

1. Abisko Turiststation – je tam ještě obchod (drahý), elektřina, signál i wifi.

2. Abiskojaure STF – z Abiska příjemných 15 km po relativní rovince. Žádný signál, žádná elektřina. Je tam obchod a sauna. Patří k větším chatám, přesto ale byla přebookovaná a několik lidí muselo spát na zemi v kuchyni.

3. Alesjaure STF – z předchozí chaty je to poměrně náročných 21 km a budete mít pocit, že je to celou dobu do kopce. Trasa byla docela nepříjemná, protože už to bylo od poloviny zdlouhavé a je potřeba zatnout zuby, zalepit puchýře a šlapat. Na této trase jsme využili „skiny“ – pásy na běžky, díky kterým to do kopce nepodkluzovalo. Žádný signál, žádná elektřina. Je tam obchod a sauna. Patří k největším chatám. Mnoho lidí to tu otočí zpátky do Abiska.

4. Tjäktja STF – příjemných 13 km z předchozí chaty. Patří k nejmenším chatám, kde jsme spali dva na jedné posteli a ještě byli někteří v kuchyni na zemi. Doporučuju proto na této trase máknout a být na chatě mezi prvními. Není tu obchod ani sauna!

5. Sälka STF – nejkrásnější chata, z přechozí je to sem příjemných 12 km. Strávili jsme tu jeden den navíc, protože se nám tam šíleně líbilo. Má nádherné okolí, jen záchody jsou strašně daleko. Je tu sauna i obchod. Žádný signál, žádná elektřina.

6. Singi STF – poslední chata na trase mimo signál a elektřinu, ze Sälky se sem jde 12 km. Není zde sauna ani obchod. Zato mají nádherné kadibudky:

Kungsleden záchody

7. Kebnekaise STF – ze Singi je to příjemných 14 km spíš z kopce. My jsme chytli trochu nepříjemný vítr, ale naším směrem. Je tu už elektřina, signál, wifi, normální sprchy a obchod. Najdete tu i bar a restauraci, ale je strašně drahá. Spaní tu bylo hrozně drahé.

8. Nikkaluokta – z Kebnekaise je to po rovině / z kopečka 19 km, které se trochu táhly, ale trasa byla příjemná a měli jsme nádherně slunečno (já si spálila obličej). Tady buď můžete přespat v chatkách nebo se rovnou vypravit autobusem, který jezdí dvakrát denně, do Kiruny na vlak nebo letadlo zpět do Stockholmu. Je tu signál, wifi, elektřina, sprchy i kuchyňka. Sauna také.

9. Kiruna – cíl naší cesty, tam jsme ale dojeli autobusem.

Kartu nebo cash?

Potěším vás! Na každé chatě brali karty a nikde jsme neměli problém. Přesto jsem si ale nějaké hotové peníze vzala, protože jsem chtěla mít absolutní jistotu.

Co si nesmíte zapomenout?

Bez čeho se v zimě neobejdete:

  • běžky nebo pořádné boty
  • jedna teplá a jedna běžkařská softshellka
  • teplé rukavice (hodit se budou i vyhřívací destičky)
  • pořádná čepice a tunel na krk
  • brýle (normální i lyžařské – za silného větru je oceníte)
  • kapesník
  • foťák (tohle už totiž nikdy neuvidíte)
  • čelovka (v noci na záchod nebo až zabloudíte do tmy, se bude hodit)
  • spacák
  • nůž
  • termoska na čaj
  • pořádná flašku na vodu (pevnější plast, ve kterém vám voda za hodinu nezmrzne)
  • plynový vařič
  • sirky nebo zapalovač
  • lopata na laviny
  • wind sack (pytek pro případ nějaké katastrofy, který vás ochrání před větrem a zimou, půjčíte ho spolu s lyžařským vybavením)
  • náplasti (já měla z půjčených běžeckých bot puchýře asi za hodinu, co jsme vyjeli)
  • lékárnička se základní výbavou
  • opalovací krém (stačí malinko, ale hodí se!)
  • vazelína (až bude foukat silný vítr s ledem, nebudete mít omrzliny)
  • funkční prádlo, vlněné ponožky, určitě jeden teplý svetr
  • ručník
  • jídlo pro případ nouze (vždy byste měli mít nějaké jídlo pro případ, že někde uvíznete a budete muset čekat na pomoc nebo na lepší počasí)

Co doporučuju s sebou vzít:

  • karimatka (pokud budete přespávat v chatkách, tak ji nepotřebujete, protože tam jsou matrace, ale podle mě je dobré ji tím pro případ, že na vás nezbyde matrace na chatce)
  • náhradní baterky do čelovky a foťáku
  • pantofle do chatek (v zimě tam je od nohou strašná zima a ani troje ponožky mi nohy nezahřály)
  • tělové mléko a jelenní lůj (z té zimy a sucha budete mít hrozně vysušenou kůži a rty)
  • náhradní ručník (skoro v každé chatce je sauna a protože budete na jednou ručníku sedět a potit se do něj, na utírání po opláchnutí oceníte ručník čistý)

A teď se ještě pokochejte fotkami:

Kungsleden tipy

Na chatě Sälka

Kungsleden sauna

Sauna v Alesjaure

Kungsleden obchody

Obchod v Sälka

Kungsleden obrázky

Díky, že mě čtete!

Více fotek najdete na mém instagramu @andy.fitfab – budu se tam na vás těšit!

Andy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *