Travel

Tipy na nejkrásnější místa ve Slovinsku pro sportovce a horaly

Letos jsem poprvé byla ve Slovinsku a totálně mě to uchvátilo! Vůbec jsem nevěděla, jak je to tam nádherné a co všechno tahle přátelská země nabízí. Je to ráj pro sportovce, ale i pro ty, kteří milují válení u moře. Nejlepší je ale obě aktivity spojit.

Než vám ukážu fotky a prozradím, která místa stojí za to vidět, přečtěte si pár důvodů, proč si vybrat právě Slovinsko.

Proč jet do Slovinska?

1. Je to za rohem. Na první nejkrásnější místa Slovinska dojedete z Prahy za 6,5 hodiny čistého času, je to asi 600 km a většina cesty vede po dálnici. Reálně ale počítejte asi tak s osmi hodinami.

2. Slovinsko má nádhernou přírodu. No nebojte, o kousek níž uvidíte fotky! Mně to vzalo dech! Můžete navštívit nejen krásné hory a jezera, ale i jeskyně.

3. Z hor jste za hodinku u moře. Pokud budete mít výšlapů a sportu dost, jste za chvilinku u moře. Slovinsko sice příliš dlouhé pobřeží nemá, zato je ale čisté a plné veřejných pláží. Prozradím vám, které určitě stojí za to!

4. Ceny nejsou nijak vysoké. Ve Slovinsku se platí Eurem, nicméně ceny se západními zeměmi rozhodně nejsou srovnatelné. Ve slovinských supermarketech jsou velmi podobné ceny jako u nás. S vyššími cenami počítejte spíše na vrcholku hor a přímo u moře. Naopak můžete najít lokální restaurace, kde najdete za málo peněz opravdu hodně muziky. Tipy vám také dám!

5. Se Slovinci si porozumíte. Naše řeč je slovinštině velmi podobná. Budou mnohem radši, když na ně budete mluvit pomalu česky, než anglicky nebo německy. Pokud máte aspoň základy ruštiny, máte vyhráno, mně ta jejich řeč přišla jako směs češtiny a ruštiny.

6. Dostupné ubytování. Ať už hledáte luxusní hotel, levný Bed & Breakfast nebo jen kemp, ve Slovinsku najdete všechno za rozumnou cenu a ještě se dočkáte milého personálu a čistoty. Není to žádný divoký balkán a na turisty jsou Slovinci připravení.

7. Přivezte si krásné fotky! Slovinsko je fakt fotogenická země.

Soutěska Vintgar (kousek od města Bled)

Soutěska Vintgar (kousek od města Bled)

Užitečné tipy na cestu do Slovinska

Než se sbalíte, nezapomeňte na některé důležité věci:

Dálniční známka

Po cestě si budete muset koupit dálniční známku v Rakousku i ve Slovinsku. V Německu se neplatí. Pokud jedete jen na sever Slovinska, nevyplatí se vám slovinská dálniční známka kupovat, protože se tam lehko dostanete po vedlejškách.

Rakousko: 10 dní = 8,90 EUR  /  2 měsíce = 25,90 EUR.

Slovinsko: 1 týden = 15 EUR  /  1 měsíc = 30 EUR

Ještě rada. Pokud to jen trochu půjde, nejezděte přes léto v sobotu. Hlavním proudem do Chorvatska pojede tu dobu půlka Evropy. My jsme jeli hladce ve čtvrtek a i tak se doprava trochu štosovala. Pokud pojedete přes Bavorsko, mrkněte, kdy tam zrovna mají děti prázdniny.

Opalovací krém

Sluníčko na horách je dost agresivní. Já se namazala dvacítkou, protože jsem už byla opálená, ale i tak jsem měla po celodenní túře na rukou pěknou vyrážku!

Nastudujte si, kam chcete

Slovinsko je sice menší země, ale má opravdu vysoké hory, které často musíte zdlouhavě objíždět. Třeba Triglavský národní park objíždíte skoro půl dne, protože vás po cestě do Bovce čekají docela hustý serpentýny nahoru a dolu.

Udělejte si dopředu plán a podívejte se, jak daleko od sebe jednotlivá místa na dojezd jsou. Na mapě jsme jednou našli, že náš cíl je 90 km daleko, ale reálně nám nakonec navigace ukázala kilometrů 190.

Připravte si hotovost

Na spoustě míst ve Slovinsku se nedá platit kartou. Vypekli nás takhle několikrát. Ačkoliv je to civilizovaná země, na vrcholcích hor často nezaplatíte ničím jiným, než eury.

Vstávejte brzo

Nevím, jestli jsme to jen tak dobře vychytali, ale ráno je ve Slovinsku krásnej klid. Turisté asi vyspávají, ale ráno bylo všude prázdno, ať už šlo o pláže nebo o hory a soutěsky.

Nebojte se proto vstávat se světlem a užít si začátku klidného dne, kde vás nikdo nebude rušit, otravovat ani lézt do fotek. 😀

Repelenty s sebou

Kdo se na vás ve Slovinku mimořádně těší, jsou místní komáři a všelijaká havěť. Nejvíc jich je u moře a u zablácených koryt řek, které neleží příliš vysoko v horách.

Kempování ve volné přírodě je zakázáno

Pokud se chystáte jet se stanem, dejte si pozor, protože je mimo vyhrazená místa ve Slovinsku zakázáno kempovat. Z mnoha zdrojů jsem ale vyčetla, že to není zas tak nemožné, pokud třeba spíte v autě a nenecháte kolem sebe žádný nepořádek nebo roztahané věci.

Pojištění na rizikové sporty

Polezete po horách, vyzkoušíte si paragliding nebo zipline a vyplujete na divokou řeku. Všechno z toho vás může potkat a budete mít určitě lepší pocit, když budete pojištěni.

Řeka Soča (nedaleko města Bovec)

Řeka Soča

Co rozhodně musíte vidět

A konečně se dostáváme k tomu, co rozhodně nesmíte ve Slovinsku vynechat! Tady je seznam nejkrásnějších míst, které jsme navštívili:

Vintgar Gorge

Soutěska Vintgar se nechází pár kilometrů od města Bled. Je to na severu Slovinska.

Před vstupem do soutěsky je parkoviště zdarma, vstup do Vintgar byl 4 EUR pro studenty. Soutěskou půjdete asi 2 km na konec, kde najdete malý stánek s drobným občerstvením a pitím a krásný vodopád. Tou samou cestou musíte zpátky.

Určitě bych doporučila tam jít hned na otvíračku = v 8 hodin ráno. Bude tam méně lidí a chodníčky se nebudou hemžit turisty.

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar

Jezero Bohinj

Všichni vám sice budou doporučovat Bled, ale Bohinj je prostě tisíckrát lepší! Jezero Bohinj (slovinci ho vyslovují Bóchiň) se nachází v srdci Triglavského národního parku a není tak turistické jako Bled.

Okolo něj najdete ještě nedotčenou přírodu, milejší ceny a spousty nádherných a drobnějších kamínkových pláží, kde není hlava na hlavě. Stačí, když se projdete kousek po jeho obvodu a určitě narazíte na místo, kde budete sami.

Voda je průzračně čistá a má ideální teplotu. Není nijak studená, ale zároveň vás osvěží.

U břehu si můžete půjčit loďky nebo paddle boardy. My si je půjčili za 8 EUR na hodinu a pěkně jsme se na nich vyblbli.

Jezero Bohinj

Jezero Bohinj

Vogel

Pokud už budete u jezera Bohinj, nesmíte zapomenout buď vyšlápnout docela pořádnej kopec na vrcholek lanovky Vogel anebo s ní vyjet nahoru.

Ceny lanovky je 15 EUR zpáteční, což je docela pálka, a ještě k tomu prý studentské slevy platí jen do 18 let. No co, hrozně jsme chtěli nahoru a udělat si túru po vrcholech, tak jsme prachy vyplázli a jeli. Lanovka jezdí každou půlhodinu (vždycky v půl a v celou) a nahoře je za pár minutek.

Nahoře je naprosto top výhled a začíná tam spousta krásných tras na lehčí i náročnější turistiku. My si samozřejmě dali tu náročnější, ale rozhodně stála za to! Nejvíc bych doporučila výlet na horu Vogel (zabere to ale fakt třeba 6 hodin).

Z hory jsme nakonec sešlapali až úplně dolů k jezeru a ještě čtyři dny potom jsme cítila stehna, jak to bylo náročné!

Vrcholek lanovky Vogel

Vrcholek lanovky Vogel

Výšlap po vrcholcích

Výšlap po vrcholcích kolem hory Vogel

Jsme nahoře!

Jezero Bled

Bled máte beztak po cestě a je to asi takový must see, ač už to tam na nás bylo moc turistické. Uprostřed jezera je krásnej kostelík na ostrůvku, ale je tam už trochu víc lidí a silnice jsou zacpané auty.

Určitě se tam ale zastavte na koupačku, jezero je sice o dost menší než Bohinj, ale také čisté a příjemně teplé. Obě jezera jsou ale neuvěřitelná v tom, že přestože leží v Alpách, jsou hrozně teplá.

Z Instagramu @motomaggioni (my jsme u Bledu neměli foťák)

Bovec

Ráj pro vodní sporty. Město Bovec se nachází na západě Slovinska a nedostanete se tam jinudy, než přes docela brutální serpentýny, kterých je přesně 50 a u silnice jsou vám odpočítávány. Chce to silný auto a nervy. Já tam jela jak připo…

Sám Bovec je nádherný klidný město, v centru najdete nejednu super restauraci (my si oblíbili Sovdat, která měla úžasný burgery a jiný dobroty za fakt hodně férový ceny!), kavárny a celé centrum je pokryto wifinou.

My jsme sporty nezkoušeli, protože nám bylo řečeno, že na kajaky potřebujeme hodinové školení a pak nás nechají hodinu plout po docela klidné řece Soča, což nás moc nelákalo a radši jsme se vydali na vodopád Boka.

Řeka Soča

Vodopád Boka

Nejvyšší vodopád ve Slovinsku. Dojdete k němu krásnou procházkou pěšky z Bovce (oficiální průvodce hlásí 1,5 hodiny cesty, my jsme se ale podle cedulí trochu ztratili a cesta nám trvala 2,5 hodiny, přičemž jsem svýho přítele v jedný méně pohodlný části ohodila bahnem).

Vodopád za to ale rozhodně stál. Vstup k němu je zdarma (narozdíl třeba od vodopádu Savica, který je nedaleko jezera Bohinj) a výhled na něj je přímo famózní!

Tady ho máte trochu zdálky, zblízka se na něj utíkejte podívat sami!

Vodopád Boka

Vodopád Boka

Skočjanské jeskyně

Slovinsko má nádherné a obrovské jeskyně. Kousek od těch Skočjanských najdete i Postojnské jeskyně, ty jsou ale mnohem větší, narvanější turisty a zdaleka ne tak pěkné, jako Skočjanské.

Do Skočjan dojete autem, zdarma zaparkujete a dovnitř se dostanete každou hodinu. Doporučila bych přijet hned na otvíračku, protože když jsme vylezli pak ven, byla u kasy asi 10 násobná fronta.

A ještě jeden tip! Prohlídka jeskyní probíhá s průvodcem a budete s celou skupinou rozděleni na 4 podskupiny – jedna vyjde hned v celou, a další pak po čtvrt hodinách. (Tři skupiny jsou anglické, čtvrtá slovinská.) Pokud se vám tedy nechce čekat, vmáčkněte se hned na začátku do první skupiny!

Otevírací doba se liší podle jednotlivých měsíců, více info i o cenách najdete tady. Nás to jako studenty stálo 12 EUR a prohlídku jsme začínali v 10 hodin ráno.

Ve Skočjanských jeskyních je zakázáno fotit, tak jsme to respektovali. 🙂 Tady jen ukázka:

skočjanské jeskyně

Skočjanské jeskyně (zdroj: budgettransfer-croatia.com)

Po cestě nahoru z jeskyní můžete buď vyjet výtahem, vy ale nebudete líní a vyšlápnete si to hezky pěšky! Jsou tam krásné výhledy a ještě si zasportujete!

Cesta ze Skočjanských jeskyní

Piraň a Portorož

Tato dvě města leží přímo u moře. Obě mají malé přístavy a turistické centrum.

Piraň je o něco krásnější, historičtější, nabízí krásné výhledy na západ slunce a bohatý kulturní program.

Portorož leží hned vedle, je to tam trochu levnější a méně turistické, takže se hodí bydlet v Portoroži a do Piraně si udělat pěší výlet, dostanete se tam za necelou hodinku příjemnou chůzí. Doporučovala bych to hlavně navečer.

Z pláží bych nejvíce doporučovala Fiesu, která není tak plná a voda v ní není tak teplá jako ta v centru Portorože. U pláže v centru Portorože ale nezapomeňte zajít na jednu z nejlepších zmrzlin v celém Slovinsku – do kavárny Cacao.

piraň

Historické městečko Piraň (zdroj: portoroz.si)

Piraň. Asi nikdy se mi nepovedl vyfotit hezčí západ slunce.

Krajnska Gora

Na cestě mezi Bledem a Bovcem se skrývá jedno fakt kouzelné místo. Nedaleko města Krajnska Gora je dvojjezero Jasna, vedle kterého jsou nádherně čisté říčky.

Podél jedné z říček vede krásná turistická trasa až do Koči v Krnici.

Jen si dejte pozor, až tam přijedete hladoví. Je tam jen jedna jediná restaurace, která asi moc dobře ví, že je tam jen jedna jediná, a je pěkně mastná. Tak jsme si v malém bufetu u jezera dali obrovskou pizzu a vydali se na výlet.

Jezero Jasna

Vrcholky nad Krajskou Gorou

Triglav

Nejvyšší hora Slovinska. A není to jen tak nějaký kopec, většina průvodců doporučuje nebo dokonce nařizuje pro výšlap horolezecké vybavení. Říká se, že na Triglav by měl vylézt každý Slovinec alespoň jednou za život.

Dá se to prý zvládnout za jeden den, bezpečnější a pohodlnější to však je za dva dny. My jsme bohužel tolik času neměli, navíc nehlásili nějak závratně skvělé počasí, tak jsem si Triglav nechali na jindy.

Jsem přesvědčená, že se do Slovinska ještě někdy podíváme, protože nás ta země opravdu uchvátila. A Triglav si rozhodně ujít nenecháme.

A co vy? Chystáte se do Slovinska taky? Nebo už jste byli? Nechte mi tady pod článkem nebo na Facebooku komentář! 🙂

Díky, že mě čtete!

andy

Cestujte, poznávejte a nebojte se ničeho nového. Zbaví vás to předsudků, budete moudřejší a šťastnější.

 

10 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *