Buď FIT,  Jak se cítit líp

Proč mi nejde hubnout a proč na mě nic nefunguje?

Spousta z vás mi píše, že sice poctivě cvičíte, dodržete diety, zapisujete si jídelníček a děláte všechno proto, abyste byli zdravější a hubenější.

Jenže to nejde.

A nemyslete si, že jsem si tím sama neprošla. Prošla, a proto vím, jak se cítíte, jaké je to zklamání, když koukáte na ostatní,k teří třeba cvičí stejný program a dodržujete stejné zásady jako oni.

Když se po něčem pídíte, často to nejde

Nedávno jsem byla na jedné hrozně milé přednášce od Loono, která byla o duševním zdraví, tedy o navození psychické pohody.

A padla tam jedna hrozně zajímavá myšlenka, na základě které jsem se rozhodla napsat tento článek. Nebude dnes dlouhý, ale výstižný a doufám, že vám trochu otevře oči.

Na přednášce se řešil mimojiné i spánek a usínání. Proč někdo usíná lehko a jinému to vůbec nejde. Pan doktor se zmínil o tom, že existují dva druhy lidí:

1. Ti, kteří mají na usínání spoustu metod – prášky, teplé mléko s medem, nohy v chladu nebo všelijaké jiné metody ze všech koutů internetu, aby lépe usnuli, a

2. Ti, kteří prostě usnou a ani neví jak.

A mně v tu chvíli došlo, že je to takhle úplně stejně i s výživou. Samozřejmě u zdravého člověka.

Co si zapamatujte:

Budu se možná opakovat, ale tolik lidí pořád dělá ty samé chyby a trápí se pořád dokola kvůli stejné věci.

1. Funguje to jednoduše bez extrémů

Hrozně často se ptáte, zda máte jíst přesný počet určitých potravin nebo jak přesně si máte naměřit nebo navážit jídlo. Zda je lepší jíst dvacet minut nebo třicet minut po cvičení, zda je lepší si dát čokoládu nebo fidorku a jestli když spálíte tolik a tolik kalorií, můžete přesně tolik sníst kalorií něčeho nezdravého a být v pohodě.

Abych pravdu řekla, vůbec nad něčem takovým nepřemýšlím. Jsou to podle mě občas naprosté hlouposti (tím ale neříkám, že jsou to hloupé otázky, před několika lety jsem si je pokládala taky), ale proč se zabývat takovými detaily, když přitom stačí přemýšlet a uvědomit si, co vlastně obecně naše tělo potřebuje a co mu pomáhá.

Dost mi pomohlo uvědomit si základní principy zdravého stravování, mně to velmi pomohlo a mám tyto otázky i ve svém článku o intuitivním stravování.

Myslíte si, že neumíte jíst intuitivně? Tak mi zkuste odpovědět na několik těchto otázek:

  • Myslíte si, že jíst fast food několikrát týdně je v pořádku?
  • Je lepší se přejíst nebo se najíst jen tak, abyste byli akorát sytí?
  • Je lepší si večer po cvičení dát smažák s hranolkama nebo celozrnný chlebík s cottage sýrem a rajčaty?
  • Je lepší snídat před tréninkem smažená vajíčka se slaninou nebo ovesnou kaši s borůvkami?
  • Je lepší pít vodu nebo colu?
  • Je lepší jít večer pařit a pít alkohol nebo si dát poctivý trénink FITFAB Strong a zdravou večeři?
  • Je lepší si dát slazený alkoholický koktejl nebo dvojku vína s vodou na straně?
  • Je dobré sníst na posezení tabulku čokolády?
  • Měli byste si kupovat snickersky a marsky nebo si péct vlastní zdravé fit dobroty?
  • Je lepší k filmu chroupat chipsy nebo vykrájenou mrkev s hummusem?

Je mi naprosto jasné, že jste na všechny tyhle otázky najít správné odpovědi uměli. A o tom to je. O NIČEM JINÉM. Vy přece víte, jak se stravovat dobře.

Neřešte úplné drobnosti, nemusíte si jídlo vážit, nemusíte si odpočítávat minuty po tréninku. Nemusíte kupovat jen moderní fitness potraviny jako avokádo nebo si dělat proteinové nápoje.

Musíte jíst prostě s rozumem, jen trochu používat rozum a nevěřit všemu, co najdete na internetu a zkoušet alternativní věci jako takové ty low carb nebo bezlepkové diety. Pokud k tomu nemáte zdravotní důvody, stačí vám prostě jíst normálně.

Všeho s mírou. Jen si dejte přílohu (super jsou třeba celozrnné těstoviny, rýže a brambory), dávejte si pečivo (také ideálně celozrnné), nebojte se ovoce (ano, je sladké, ale je plné důležitých vitaminů) a nenabírejte si porce jako pro obry.

2. Nesrovnávejte se s jinými. Nikdy.

Druhý extrém. Hrozně často mi píšete demotivované zprávy, že někdo jiný má úplně jiné výsledky než vy, ačkoliv se třeba stravujete stejně a cvičíte ještě víc.

Já vím, že je to těžké. Že vás to prostě mrzí a štve. Ale někdo se narodil s modrýma očima, někdo s blonďatou hlavou, někdo vysoký a někdo s menším nosem. A vy jste třeba přišli na svět i s pomalejším metabolismem, s problémem s koleny, jste silnější nebo naopak moc hubení. Každý je jiný a na každého funguje stejné cvičení nebo stejný druh stravy jinak.

To, že má někdo výsledky po týdnu, je prostě možné. Často jsou ale výsledky zkreslené fotkou, kterou pořídí, často je to u žen rozdílné kvůli menstruaci nebo tím, co ten den nebo týden sní.

Když se vyfotím přes snídaní po tom, co si udělám pár sedů lehů, tak mám bříško jako z časopisu. Když si ale večer dám pár piv a nějaké jídlo, tak to vypadá úplně jinak.

Proto to prostě neřeším.

Důležité je pro mě cítit se zdravě a fit, hrozně mě baví cvičit a běhat a miluju ten pocit nejen po cvičení, ale i při něm. Sport nás učí disciplíně, píli a tvoří se nám fyzička. To je přeci mnohem víc než mít nějaké břišáky, které po snídani stejně zmizí.

Je mi jasné, že chcete vypadat lépe v plavkách nebo ve svatebních šatech, ale nemusíte se kvůli tomu hroutit nebo trápit hlady.

Cvičte tak, aby vás to bavilo, netrápili jste se a motivovalo vás to. Neměřte se po každém cvičení, nevažte se každý den, nepřikládejte váze a mírám takovou váhu.

Spíš se koukejte na to, jak vám roste fyzička, jak se cítíte ve starém oblečení, které vám třeba jindy nebylo nebo jak na vás kouká okolí. Spoustě z vás okolí říká, že vypadáte líp, šťastnější a spokojenější. A to je přece nejvíc.

A věřte mi, že to tělo se dřív nebo později začne měnit.

3. Všeho s mírou a nejvíce ve cvičení

Nemusíte cvičit nutně každý každičký den, pokud se na to necítíte. Občas mě mrzí, že lidé, kteří několik let necvičili a mají třeba nadváhu, začali u FITFAB Strong rovnou verzi MAX. Říkám si proč.

Často se jen hrneme za výsledky a je nám jedno, že na to naše tělo není absolutně připravené. Pokud jste několik let nedělali nic a nejednou začnete brutálně cvičit každý den, není to zdravé, je to pro tělo šok a ačkoliv třeba uvidíte rychlé výsledky, může se to lehko zase zvrtnout.

Ozvou se totiž třeba kolena, protože to na vaši váhu bude obrovský nápor, bude se vám při cvičení motat hlava, bude toho moc a budete úplně vyřízení.

To prostě nechci.

Není lepší si dát dvě cvičení týdně a jít radši na zdravou procházku, která je pro lidi s nadváhou tím nejlepším a nejzdravějším sportem?

Samozřejmě budu ráda, když budete cvičit FITFAB Strong, ale ne na úkor zdraví jen proto, že chcete nutně lepší postavu. Vždy si sami musíte říct, zda to na vás není moc a pokud bude, dát si pauzu nebo trochu zvolnit.

Přiznám se, že mi taky dlouho trvalo zjistit, že je důležitější zdraví než postava, ale tím, že jsem přestala řešit to, jak vypadám a začala jsem se starat o své zdraví, jsem sama začala na váze zdravě ubírat. Pomalinku, po krůčkách, ale tím mi to vydrželo už několik let a opravdu si nedělám hlavu z toho, když si občas dám něco trochu nezdravého nebo si týden na dovolené nezacvičím.

To víte, že si někdy můžete kousek čokolády zobnout, v létě zmrzlinu, v zimě pár decek vína, ale všeho s mírou, nic nepřehánět a bude to v pořádku.

Doufám, že vám článek pomohl a že jste třeba přehodnotili své cíle nebo smysl cvičení. Pokud vám mohu něco doporučit, přečtěte si článek o nejčastějších otázkách ohledně zdravé výživy, které nám posíláte.

Díky, že mě čtete!

Andy

Už mě sledujete na Instagramu? Přidávám motivační fotky každý den!

22 komentáře

  • Jana

    DÍKY, DÍKY , DÍKY !!! Díky za tenhle článek, díky za to, že jsi mi připomněla co a jak…prostě DÍKY :-*

  • Karla

    Krásně napsáno, všechno , co píšeš, mám zmáknuté teoreticky, ale někdy prostě přijde splín, protože se snažím dodržovat stravu, pohyb a nic se neděje. Ale je to vše o hlavě, nic si nevyčítat, užít si i drobné prohřešky, odměňovat se, být prostě pohodová, veselá. Mám dvě děti a nechci být uhoněná, vystresovaná matka, ale pohodová, veselá . Pak jde opravdu vše líp. Je toho teď na netu mraky a musím říct, že jsem se začala ztrácet, ale jedno mám pořád na mysli a to je – jíst základní zdravé potraviny, přílohy, nic nevynechávat, hýbat se dle svých možností a vidět ve všem jen to lepší.
    Díky moc za články, nechápu, jak taková mladá kočka, je tak srovnaná a má nadhled. Já jsem ke všemu dospěla až věkem.
    Měj se krásně Kája

    • Fit & Fabulous

      Kájo, moc děkuju, taky mi to trvalo. Život je koneckonců moc krátký na to, abychom se jenom trápili a snažili se být perfektní 🙂 Lepší je to brát s nadhledem a užívat si všechno, co nám přijde správné a baví nás. Taky se měj pěkně a ještě jednou díky! A.

  • Šárka

    Zdravím,
    chci napsat už dávno, ale tenhle článek to rozseknul…Chci totiž poděkovat – za FFS i za tenhle blog…od puberty lítám nahoru dolů, chvíli OK, chvílie špatné, nepodpora ze strany rodiny a jen prudění, že jako jsi tlustá a měla bys zhubnout a nežer atd….prostě začarovaný kruh…pak manžel (milionový mimochodem) a děti a bylo vystaráno, návrat do práce a kolotoč, ze kterého skoro nejde vystoupit…několik pokusů se umravnit bylo, ale nikdy ne trvalých…40 za dveřmi, obava z cukrovky (která je v rodině po generace a která mě provázela celé druhé těhotenství)…v únoru jsem objevila FFS..a chytlo mě to…chytlo mě to tak, že v tom už jedu 3 měsíce a stále nemám dost…k tomu běhání (které jsem mimochodem dříve dost nenáviděla) a samozřejmě jídlo, skočilo to v hlavě, to je základ, ale bez těch výše uvedených věcí by to nešlo…především FFS má zásluhu na tom, že v tom stále jedu a stále mě to baví a není to pruda a nuda a jde to dolů, ani vlastně nevím jak – 2 konfekční velikosti…a stále nekončím… Takže fakt moc děkuju! A držím palce ve všech dalších projektech!

    • Fit & Fabulous

      Tak to je paráda, Šári, hrozně jsem si přála vytvořit něco, co vás bude bavit 🙂 Doufám, že to půjde lépe a lépe a hlavně přirozeněji 🙂 A.

  • Teru Menclova

    Skvělý článek. Myslím, že si to naprosto vystihla. Spoustukrát si ani neuvědomuje, kolik chyb ve stravování děláme. Já teda asi nejvíc bojuju se spánkem.. na mě nefungují ani nohy v teple, ani jiný metody. Každopádně sportem se mi to celkem srovnalo, tak věřím, že pravidelný cvičení v tomhle pomůže i někomu dalšímu. Není to jen o tom zhubnout, ale cítit se i dobře psychicky. 🙂

    • Fit & Fabulous

      Přesně tak, děkuju, Terez 🙂 Spánek ovlivňuje hrozně moc věcí, třeba i to, jak před spaním čučíme do mobilů a počítačů 🙂 A kdo to neděláme, že 😉 😀 Mně se třeba hrozně špatně usíná, když před sebou hrnu úkoly a neustále přemejšlím, co a kdy budu dělat 🙂

  • Markéta Pospíšilová

    Nádherný článek, Andy! Už jsem na to taky přišla. Od října jsem se rozhodla se sebou opravdu něco dělat a byla to spíše honba za postavou snů a vlastně me to ani nebavilo. Od té doby, co cvičím FITFAB a čtu tvé články, jsem ve větší pohodě, neřeším, když trochu zhřeším v jídle, cvičení se stalo součástí mého života a radostí a není to jen o tom hubnutí, ačkoliv ty výsledky me ženou dopředu. Nikdy jsem se nemeřila a na váhu nestoupám každý den. Teď nedávno jsem se po dlouhé době viděla se známými a ti mi řekli krom toho, že jsem hodně zhubla, že navíc vypadám šťastně a úplně zářím. A je to pravda. Nikdy jsem nebyla spokojenější než teď. Moc děkuji, že jste. Přesně to jsem potřebovala 🙂

    • Fit & Fabulous

      Markét a ty jsi naprosto zářným příkladem toho, jak jsem si přála, aby to vypadalo. Moc děkuju za zprávu, tohle mě hrozně moc potěšilo 🙂 A.

  • Veronika

    Moc děkuju za článek. Zrovna tohle všechno řeším stále dokola. Cvičím skoro denně, někdy obden, snažím se jíst zdravě, pravidelně. Ale stejně, když si obleču kalhoty a cítím, jak pruží, tak bych lítostí a vzteky brečela. Snad se to brzy změní nebo už nevím, co jiného budu dělat. Ale budu myslet na tenhle článek a holt se ukáže, jak to mám nastavené v hlavě… Ale děkuju, že vím, ze v tom nejsem sama….

  • Gabux

    Skvělý článek. Opravdu doufám, že si to přečtou hlavně lidé, kterých se ty extrémy týkají. Mohl by jim otevřít oči 🙂
    Já nikdy moc nesportovala, teď občas vyběhnu, jdu plavat, zacvičím si… Ale jen když mám chuť. Nikdy jsem sport nijak nemilovala a omezovat v jídle se taky neumím. Ale zjsitila jsem jednu kouzelnou věc. Já se mám ráda taková jaká jsem. Jasně. Břicho by mohlo být menší a stehna a zadek pevnější. Ale nijak to neřeším. A to kouzlo? Ono si toho nevšímá ani to okolí. A i když si někdo všimne nějaké nedokonalosti, tak rýpavé kecy se mnou absolutně nic nedělají 🙂

    • Fit & Fabulous

      Gábi, a to je super přístup 🙂 Je však dobrý mít na paměti, že sport je hrozně zdravý a jednou ti za to tělo poděkuje 🙂 Takže i když jsi ok s jakoukoliv postavou, nezapomenout, že pohyb je nejdůlěžitější hlavně pro naše zdraví, takže se hodí si nějaký sport zamilovat 😀 A.

  • Hanka Hi

    Krásně jsi to napsala, Andy 🙂
    … a nedá se než souhlasit. Taky jsme si dneska vzpomněla na to, jak krásně shodila kila naše mamka, když jí bylo 48 a byla 5 měsíců v oční léčebně, jedinou možnou činností bylo chodit na procházky a nejbližší město bylo cca 5 km daleko.
    O mně víš, že jsem žádný hubeňour nebyla a nejsem ani teď, ale našla jsem si to svoje, shodila 15 kilo a je mi hrozně fajn a odezvy jsou samozřejmě i z okolí. Jo, a hubeňour nikdy nebudu, k tomu prostě nemám dispozice, prostě jsem prsatá a mám kejty, ale to neva, kejty už se netřesou, bo jsou vyběhané, a prsa holt musím zkrotit několikerou podprsenkou včetně sportovní ve velikosti S 😀
    Každý si k tomu ale fakt asi musí dojít sám. Taky se mě lidé ptají, jakou držím dietu, a nechtějí věřit, že žádnou (max. tak bodovou), prostě jídlo řeším do té míry, aby mi bylo dobře, když to třeba přeženu se sladkým, mám v puse jak v polepšovně, jsem překyselená, no tak to vynechám úplně. Je pravda, že nesladím a že u nás kilovka cukru vydrží třeba rok. Na druhou stranu ale slyším i to, že to nemám přehánět, že běh není zdravý apod., s tím se člověk musí smířit. A taky jsou lidé, kteří mají zas pocit, že bych mohla běhat rychleji nebo dál, kašlu na ně, běhám jak můžu a když nemůžu, tak jdu … mám ráda hory a kopce prostě nedávám 😀
    Nikdy jsem nechtěla (teda ne že by to nebylo fajn) zhubnout za měsíc, mně to trvalo přes rok a zatím to drží a to je super.
    Držím palce, ať se Ti vše daří, a těším se na další články 🙂 H.

  • Adéla

    Andy tenhle článek mi otevřel oči. Sem 9 měsíců po třetí sekci a snazim se co nejdříve shodit. Uz sem i přemýšlela nad reoperaci břicha, ale vratila si mě zpět na zem. Už jednou se mi podařilo po dvou tehu zhodit na 66 kilo a vim že to casem dokážu znovu. Děkuji.

  • Sof

    Článek je hezký, ale mě bohužel nepomohl. Přesně tak, jak je zde psáno, se ke svému tělu snažím dlouhodobě přistupovat. Jím převážně zdravě, občas trochu zhřeším a chtě nechtě se musím v jídle hlídat, protože mi bývá často špatně. Přesto ale nemohu zhubnout, trvá to už nějaký rok a naopak jsem ještě trochu přibrala. Ať jím více nebo málo, zdravě nebo nezdravě, nezhubnu. Když se zasnažím a více se hlídám, přijde mi, že snad ještě tloustnu. Jsem zdravá, beru pouze nízké dávky hormonů kvůli snížené funkci štítné žlázy.
    Poradili byste prosím, co v takovém případě? Děkuji 🙏

    • Fit & Fabulous

      Ahoj Soňo, poradit může pouze nutriční terapeut 🙂 Doporučuji Andreu Mokrejšovou, holky z Ne hladu nebo třeba Institut moderní výživy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *