14 nejlepších horkých pramenů na Islandu a jak se k nim dostat
Takže přátelé! Na tento článek jsem se úplně tetelila, protože je to fakt ta nejlepší věc na Islandu. A jak se říká, nejlíp se píše o věcech, které máte rádi. Takže je to tu:
Horké prameny!
Vypadaly z fotek tak báječně a já měla strach, že to ve skutečnosti tak úžasné nebude a spíš mě to zklame. Ale opak byl pravdou. Ty všudypřítomné bazénky a říčky, ať už uměle vytvořené nebo přírodní, naprosto překonaly všechna moje očekávání.
Nezažila jsem na Islandu snad lepší pocit, než moment, kdy někde uprostřed pusté přírody v hrozné zimě vlézáte do teplé vody pod širým nebem a lehounce vás u toho štípou nohy, protože ještě před chvílí byly ve sněhu. Věřím, že i v létě to bude mít své kouzlo, protože ono to léto na Islandu úplná hitparáda taky není, ale byla by škoda, abych vám nepředstavila ty nejlepší a jak se k nim dostat, protože někdy to není úplně legrace!
Ještě, než vám prozradím, které hot prameny stojí za to, odpovím ještě ve stručnosti na několik otázek, které mi píšete:
1. Jak jsou teplé? Většina má kolem 35 – 40°C, takže jsou nádherně teplé.
2. Jak to funguje s převlékáním? Zvlášť, když je venku mínus deset, sníh a vítr? No… před vstupem dovnitř se musíte rychle vysvléknout a myslet na to, že už za chvilinku budete uvnitř a bude dobře. Uvnitř se dostatečně prohřejte, abyste v sobě teplo uchovali i na oblékání. Při vylézání z bazénku, když venku mrzne, mám tip – postavím se v bazénku a nejdřív si usuším a obléknu vršek včetně svetru, pak vylezu ven, stoupnu si na svojí bundu (:D) a rychlo usuším spodek. Nebude vám ani chvilku zima i při mínus deseti!
3. Kdy je nejlepší čas na koupání? Samozřejmě je to super večer při západu slunce. Ale nejmíň lidí tam bude ráno nebo dopoledne. Pokud se chystáte na Island v létě, určitě bych na horké prameny vyrazila někdy v noci, když bude světlo.
4. Je to bezpečné? No… jsou případy, kdy se turisté v některých pramenech popálili, protože byla voda moc vařící. Islanďané jsou ale opatrní a v místech, kde není voda kontrolovaná, vás velkými cedulemi upozorní na místa, kde není vhodné se koupat. V tomto článku najdete jen ty, které doporučuji na koupání.
Nejlepší horké prameny na Islandu
Jo a ještě jedna poznámka – mnoho pramenů – tzv. hot pots – najdete i na mapce hotpoticeland.com, ale pozor, ne všechny informace jsou tam aktuální.
1. Hrunalaug
- z Reykjavíku: 1 h 20 min autem
- zdarma
- velikost: střední
Hrunalaug mám úplně nejradši. A to hned z několika důvodů:
Za prvé je Hrunalaug poměrně blízko Reykjavíku a dostanete se tam autem lehko, pokud znáte jeho přesnou polohu na mapě – je to tahle!
Za druhé je Hrunalaug dost velký na to, abyste se tam vešli v několika „skupinkách“. Je totiž rozdělený na dvě části – jedna je menší (max pro 5 lidí, pokud se máte fakt rádi), spojená s malým domečkem a naskytne vám krásný pohled do přírody, druhá je trochu schovaná mezi kamením a je dostatečně velká klidně pro 10 lidí. Některé jiné přírodní bazénky jsou trochu nepraktické v tom, že jsou třeba jen pro dva lidi a pokud se v nich spokojeně cachtáte a objeví vás dva vymrzlí turisti, kteří ho už nějakou dobu hledají a chtějí se taky koupat, je vám to nepříjemné a nechcete je nechat čekat. Nebo můžete být na druhé straně barikády a přijít vymrzlí k bazénku vy a najít ho obsazený.
Za třetí je přímo u pramene právě ten domeček, který slouží jako šatna. Tu oceníte hlavně v zimě, kdy sněží nebo fouká a venku je mínus deset. Domečkem protéká teplá voda, takže je tam celkem teplo. Tím myslím třeba nula. 😀
Pro ty největší labužníky je tu ještě čtvrtý bonus. Velmi nedaleko od Hrunalaug je obchod Vinbudin, kde jsme si třeba my koupili láhev prosecca a v bazénku si vypili.
Tohle je ten menší bazének, kam jsme vyrazili s kamarády:
A tohle ten větší (a taky jak to vypadá i s tou šatnou v létě):
Jak se k němu dostat? Zadejte si do navigace výše zmiňovanou lokaci a dojeďte na menší parkoviště k takovému kopečku. Od toho parkoviště je to k bazénku asi minutka nebo dvě. Musíte přejít malou říčku a vylézt na ještě jeden kopeček, dokud neuvidíte tu malou šatničku.
Dobré znamení vždycky bude, pokud bude parkoviště prázdné. Dobré v zimě je to, že tam jsou sněhové stopy, takže jsme to poměrně dobře našli. V létě bych doporučila jít podle co nejvíc zazoomovaných Google Maps, protože na nich uvidíte tu říčku, podle které se můžete orientovat.
(Pokud ťuknete na obrázek, otevřete si přímo Google Maps odkaz)
A poslední poznámka: V domečku je malá skříňka, do které můžete dát dobrovolný příspěvek za vykoupání. Myslím, že je to tak hezky vybudované místo (hlavně oceníte tu šatnu), že se sluší tam nějakou tu kačku nechat.
2. Landbrotalaug
- z Reykjavíku: 1 h 45 min autem
- zdarma
- velikost: velmi malý
Mým dalším oblíbencem je tento malý fešák. Landbrotalaug je nádherný v tom, že je uprostřed volné přírody, kterou obklopují nádherné hory. Také je kousek od Reykjavíku a od hlavní silnice není nijak daleko.
V léte vypadá nějak takhle:
Jak se tam dostanete?
Jeho přesnou polohu na mapě najdete tady. Jen se nenechte zmást. Cestou k Landbrotalaugu totiž narazíte na jedno větší jezírko, u kterého bude oddělená část kameny a poteče do něj vařící voda. To není on! Tento je moc vařící a docela špinavý. Musíte jít ještě kousíček dál.
Jeho nevýhodou je to, že je dost malý. My se v něm ve čtyřech vykoupali pohodlně, ale víc by už nešlo. A taky odtud pochází naše slavné video! 😀
3. Secret Lagoon
- z Reykjavíku: 1 h 30 min autem
- cena: ceník najdete tady (dospělí okolo 500,- Kč za vstup)
- velikost: obrovský
Najdete ho také pod názvem Gamla Laugin.
Pohodlí a teplé zázemí
Secret Lagoon je pro ty, kteří to mají rádi trochu pohodlnější. Secret Lagoon je totiž uzavřený jen pro ty, kteří si zaplatí vstup. Nabízí totiž útulné zázemí v podobě normálních vyhřívaných šaten se sprchou, půjčí vám na místě třeba i ručníky.
Přesná poloha na mapě je tady. Mapka se vám objeví i po ťuknutí na obrázek. Pokud jedete na Golden Circle, určitě se tam stavte.
Nebylo špatné si to vyzkoušet, ale nemá to kouzlo toho přírodního hot potu, který objevíte někde uprostřed přírody. Secret Lagoon je ale vhodnou alternativou pro ty, kteří nechtějí utrácet za Blue Lagoon nebo mají děti. Ty mají vstup zdarma.
4. Blue Lagoon
- z Reykjavíku: 45 min autem
- z letiště Keflavík: 20 min autem
- cena: vysoká! ceník najdete tady (dospělí od 1200,- Kč)
- velikost: obrovský
Stojí to za to?
Blue Lagoon je určitě nádherný a z Reykjavíku jste tam za chviličku. Nicméně je to tak turisticky natřískané místo, že ztrácí své kouzlo. Za ty peníze bych vám doporučila jet na nějaký přírodní nebo do Secret Lagoon.
Pokud přesto zvažujete návštěvu, myslete na to, že bývá několik týdnů dopředu vyprodaný. Vstupenky si pohlídejte opravdu hodně dlouho dopředu!
Jak se tam dostanete?
Blue Lagoon najdete na mapě tady.
5. Krosslaug a Englandshverir
- z Reykjavíku: 1 h 30 min autem
- zdarma
- velikost: Krosslaug malý a Englandshverir velký
Schované krásy uprostřed přírody
Zase jeden přívětivý malý bazének – Krosslaug. Jeho výhodou je to, že je hodně zastrčený od hlavní silnice a málokdy v něm někoho najdete. Není vůbec profláknutý a nikdo o něm moc nepíše.
Hned kousek vedle najdete Englandshverir, mnohem větší, zato méně útulný.
Dostanete se k nim po silnici 52 (v zimě ve vánici ne úplně dobrý nápad) a jsou tady.
6. Seljavallalaug
- z Reykjavíku: 2 h autem
- zdarma
- velikost: velký
Krása jihu ostrova
Tento bazén je na celém ostrově asi nejkrásnější. V zimě ale není moc praktický v tom, že je voda není zas tak teplá a příliš se v něm neohřeje. Není ale ledová, takže v létě to může být paráda!
Také není úplně nejčistší, ale nemůžeme chtít všechno, že.
Jak se k němu dostanete?
V zimě to sranda úplně není, z parkoviště je to totiž ještě asi 15 minut pěšky, a musíte přebrodit pár potoků, což se na totální ledovce někdy úplně nehodilo. Každopádně v létě to bude úplná pohoda a cesta tam mezi horami je přímo překrásná!
Seljavallalaug najdete na mapě tady.
7. Reykjadalur River
- z Reykjavíku: 45 min autem (plus 30 min pěšky)
- zdarma
- velikost: velký, je to řeka
Něco pro větší dobrodruhy!
Aspoň v zimě! K téhle říčce se totiž musíte vydrápat. A bude to trvat minimálně půl hodiny od místa, kam můžete nejdál dojet autem. V zimě je to tak docela hike, dost to klouže a pak musíte najít místo v řece, které je dostatečně teplé.
V létě bude tento hezký kout Islandu určitě přívětivější. Na mapě ho najdete tady.
8. Mývatn Nature Baths
- z Reykjavíku: 6 hodin autem
- z Akureyri: 1 h 30 min autem
- cena: vysoká! ceník tady (dospělí od 800,- Kč)
- velikost: obrovský
Blue Lagoon severu
Připomíná vám to Blue Lagoon? Jo! Akorát tenhle je trochu z ruky od Reykjavíku. Pokud se ale budete vyskytovat na severu ostrova v blízkosti Akureyri, určitě tam skočte!
Dostanete se tam lehko s navigací, na místě je normálně parkoviště a kryté šatny. Na mapě najdete Mývatn zde.
9. Nautholsvik Beach and Sauna
- přímo v Reykjavíku
- cena: ceník zde (dospělí za 120,- Kč)
- velikost: velký
Nautholfsvik je přímo v Reykjavíku. U jeho jediné světle-písčité pláže. Písek sem byl prosímvás dovezen. V létě to tu vypadá jako v nějakém přímořském středisku, lidé sem chodí do sauny, do hot potů nebo na koupačku do oceánu. To je ale jen pro odvážné.
Máme ale tajný tip, že jakmile vlezete dál do vody, je tam mnohem teplejší, protože tam do oceánu vypouští právě teplé prameny.
Místo na mapě najdete tady.
10. Heydalur
- z Reykjavíku: 4 h 30 min autem
- zdarma
- velikost: středně velký
Kouzlo West Fjords
Pokud budete mít štěstí, možná se v zimních měsících dočkáte i polární záře. Heydalur jen doplňuje krásy severozápadu Islandu. Jeden hot pot je přímo u hotelu Heydalur, druhý je na druhé straně řeky. Všude okolo se pasou koně a vůbec budete mít pocit, že jste na konci světa.
Heydalur byste našli zde.
11. Hörgshlíðarlaug
- z Reykjavíku: 4 h 30 min autem
- zdarma
- velikost: středně velký
Perla severu
Tento krásný bazének najdete hned nedaleko předchozího, tedy také ve West Fjordech. V tomto je ale malý zádrhel a to ten, že se na koupání nejdřív musíte zeptat majitelů farmy. Ti vám na to řeknou, že samozřejmě, ale abyste byli opatrní, že je dost horký. Ale to už posuďte sami.
Bazének najdete přímo u silnice – tady.
12. Drangsnes
- z Reykjavíku: 3 h 30 min autem
- zdarma
- velikost: středně velký
Zůstaneme na severu.
U těchto tří bazénků máte k dispozici i šatny a celé je to zdarma, což je skoro divné, ale Island fakt příjemně překvapuje na všech frontách.
Drangsnes najdete tady.
13. Laugar
- z Reykjavíku: 2 h 15 min autem
- zdarma
- velikost: středně velký
Tenhle mě úplně dostal. Je velmi lehko dostupný od silnice, protože se nechází nedaleko hotelu Edda Laugar Saelingsdal. Boží na něm je to, že se o něm také skoro nikde nepíše a není až tak daleko od Reykjavíku.
Najdete ho na kopečku za hotelem – jak se k němu dostat, najdete tady.
14. Strútslaug
- z Reykjavíku: 3 h 30 min Jeepem (!!)
- zdarma
- velikost: velký
Já vám nakonec chtěla dát pejska haha.
Strútslaug je trochu perlička, protože se sem nedostanete normálním autem. Část trati z Reykjavíku budete muset jet pořádnou divočinou, bez teréňáka se sem určitě nepouštějte.
Zato vás ale čeká naprosto báječný zážitek, tady jen tak na turisty nenarazíte. Tuto geotermální řeku s hot potem najdete tady.
Tak kam se vydáte? Nebo máte další tipy?
Hoďte mi je do komentáře, já je prozkoumám a třeba je mezi ostatní zařadím taky. Pokud vás zajímá více informací o Islandu (praktické tipy nebo co stojí za to vidět), mrkněte do sekce Island.
Díky, že mě čtete! Cestujte s nadšením, ale opatrně!
Už mě sledujete na Instagramu? Přidávám fotky a tipy z Islandu každý den! Mrk na @andy.fitfab!
7 komentáře
Uaxxy
Ahooj! za mě vede stoprocentně Hveragerdi hot river, zkysly jsme tam asi tři hodiny a vůbec se nám odtamtud nechtělo 🙂
Aellis
Můžu říct, že sleduju tvůj Island moc ráda, za mě to byla nejúžasnější dovolená a to sem toho procestovala hodně a jednou bych se ještě chtěla podívat. Jinak moc hezký hot pot byl i tenhle
Fosslaug
GPS: 65°29’44.6″N 19°22’55.6″W
je krásný být v teple a vedle nás běhali koně a za zády obr vodopád 🙂
Viki
skvelé tipy ! ak raz pôjdem na island, určite tento článok využijem 😛 díky
My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers
Terez
Ach, vyzkoušeli jsme z tvého seznamu asi jen tři, ale hned bych zase jela!
Mám na blogu vlastně skoro stejnej článek, ale je jich míň, víc se toho ani za týden stihnout nedalo…:-)
Za mě doporučuju rozhodně ještě Hellalaug a Grettislaug, tam bylo opravdu nádherně!
Chci zpátky, fakt…♥
Tom
Ahoj, pro všechny milovníky volně přístupných horkých pramenů jsme vytvořili web http://hotsprings.tips (česky a anglicky), kde se snažíme postupně vytvořit celosvětovou databázi bazénků v přírodě s teplou vodou 😉 Island tam samozřejmě nesmí chybět.
Pokud se někomu myšlenka zalíbí, budem moc rádi, když se k nám přidáte a přidáte třeba i místa, která jste navštívili a vyfotili 🙂
Niki
Andy, díky moc za tipy, tvé články byly základem našeho itineráře. Včera jsme dali Landbrotalaug, neskutečný zážitek, nikde nikdo, díky!
Fit & Fabulous
Niki, to ráda slyším 🙂 My tam letíme v srpnu, tak budu ráda za aktuální tipy 😀