Reklama na Instagramu: Za co všechno může influencer?
Nedávno se zase rozvířil český influencerský rybníček. Jedna mamainfluencerka dostala od úřadu pokutu za to, že u reklamního příspěvku na Instagramu neoznačila reklamu a nenapsala, že je produkt doplněk stravy.
Jak to vím?
Influencerka to o sobě sama na sítě napsala. Považovala totiž za nefér to, že ji firma, se kterou spolupracovala, neupozornila na to, že tu jsou nějaké zákony a že tedy má u reklamního příspěvku nějaké povinnosti.
A protože mě samotnou tohle téma baví a v naší advokátce mám na starosti influencerské smlouvy a kampaně, rozhodla jsem se pro vás napsat článek, kterým vás trochu uvedu do děje – jak to vlastně s těmi povinnostmi influencerů a firem je a co by možná mohlo být trochu lepší.
V minulém článku Jak (ne)dělat spolupráce jsem psala o tom, kdo vlastně influencer je a jak reklama na Instagramu funguje. Dotkla jsem se i toho, co způsobují nekvalitní nebo nezákonné spolupráce a na co si dát pozor, pokud jste značka.
…tak jdeme na to:
Když sklapne pastička
Spousta lidí si neumí představit, jak to vlastně vypadá, když úřady zjistí, že se někde na Instagramu poruší zákon.
Úplně na rovinu si to donedávna neuměly představit ani samotné úřady, protože to opravdu nikdo neřešil.
Teď budu chvilku mluvit na influencery:
Vaši potenciálně nezákonnou reklamu na Instagramu mají podle zákona o regulaci reklamy na starosti krajské živnostenské úřady. A pokud vám dorazí vám domů dopis od kraje (oznámení o zahájení přestupkového řízení), pravděpodobně vás někdo udal. Pokud úřadu někdo dal podnět, musí ho úředníci začít řešit. Ti tedy rovnou půjdou po vašem Instagramu a omrknou příspěvky, za které vás někdo udal.
Co bude úředníky nejvíce zajímat?
- jestli jste viditelně označili reklamu,
- jestli jste splnili podmínky pro regulaci reklamy produktu,
- a jestli neklamete své sledující.
Pokud úřad zjistí, že jste některé pravidlo porušili, napíše vám takový milý dopis, kde vám vysvětlí, co jste porušili, co vám za to hrozí a že se můžete bránit – tedy navrhovat protidůkazy. Úřadu tak můžete napsat nebo si tam skočit osobně a k podezření ze spáchání přestupku se vyjádřit.
Jen pozor – omluva, že „vám to firma neřekla“, vám opravdu neprojde.
Co by mělo zajímat influencery?
Třeba zákon o regulaci reklamy nebo Kodex reklamy. A prestože je mi jasné, že málokdo z vás, milí influenceři, někdy v životě otevřel jeden z těchto předpisů, trochu se divím, že jste o tom, že nějaká pravidla pro reklamu existují, nikdy neslyšeli. A to se tou reklamou živíte.
Kadeřnice také ví, že musí ohlásit svou živnost, mít výuční list a ve svém kadeřnictví dodržovat hygienu, požární bezpečnost nebo autorská práva, pokud tam z rádia pouští hudbu jako kulisu.
A pokud si někdo vydělává nebo má jiné výhody (berterové spolupráce) z reklamy na Instagramu, týkají se ho pravidla reklamy taky. A musí je znát, ať se děje, co se děje.
V zákoně o regulaci reklamy se totiž třeba dovíte, co všechno má zvláštní úpravu:
- jak (ne)má vypadat reklama na alkohol,
- jak je to s reklamou na (elektronické) cigarety,
- jaká pravidla má reklama na potraviny – doplňky stravy, kojeneckou výživu nebo třeba kosmetiku – toho všeho je plný Instagram,
- a regulaci mnoha dalších produktů – léčiva, zbraně nebo hazard.
Regulace reklamy zakazuje také nekalé obchodní praktiky, kam bychom směle mohli zařadit situace:
- kdy tvrdíte, že tahle firma dává jen tak produkty zdarma (ale ona je dává až potom, co si tam koupíte holicí strojek za pět litrů),
- kdy tvrdíte, že po tomhle šamponu všem přestanou okamžitě padat vlasy (což by se dělo jen v nějakém hezkém snu),
- kdy tvrdíte, že každý po těchto pilulkách zaručeně zhubne,
- kdy o fénu na vlasy říkáte, že je výjimečný, protože ho můžete dva roky po zakoupení reklamovat (a přitom fén můžete reklamovat tak jako tak celé ty dva roky).
A milí influenceři, už jste někdy slyšeli, že „Neznalost zákona neomlouvá“? Asi jo, že? A ono to dokonce fakt platí.
Představte si, že by někdo ukradl z obchodu s elektronikou telefon a na policii řekl, že nevěděl, že se to nesmí. Taková výmluva vám přijde absurdní, že?
A co post influencerky, která napíše, že tequila léčí cukrovku? Co post influencera, který se natáčí, jak jede po dálnici přes dvě kila? Nebo post slečny, která mezi své desetitisícové dětské publikum vypustí reklamu na elektronické cigarety. Mně osobně to přijde o dost závažnější, než ta krádež telefonu.
Kromě regulace reklamy tu samozřejmě máme ještě ochranu spotřebitele (tedy zákazníků, kteří nenakupují na IČ). Proto není od věci prolistovat také zákon o ochraně spotřebitele.
Neduhy českého Instagramu
O označování reklamy už toho bylo napsáno dost. Dokonce už jsem slyšela i názor, že by někteří influenceři měli spíš označovat posty, které žádnou reklamu neobsahují, protože by to bylo všechno jednodušší.
Ale takhle. Já nechci kritizovat někoho, kdo se rozhodne Instagramem vydělávat. Je to svobodná volba každého člověka a ať si klidně má reklamu v každém příspěvku. Takové lidi prostě nemusíte sledovat a je to.
Co mi vadí, je vyloženě BLBÁ reklama nebo vyloženě BLBÍ influenceři, kteří absolutně netuší, jakou moc nad svým publikem mají a jak moc je mohou negativně ovlivnit. Případně jak moc mohou ublížit sami sobě nebo značce.
Už jsme viděli maminky, které k reklamě využívají svoje nebohé děti. Už jsme viděli tisíce fotek holých zadků blogerek vedle jakéholiv random produktu, který si umíte představit. Už jsme viděli „přifotošopované“ produkty, které si někdo evidentně zapomněl vzít na dovolenou…
Ne každá blbá reklama je nezákonná. Ale člověk si říká… PROČ?
Proč ti influenceři (kteří na to většinou čas mají) nezkusí něco kreativnějšího? Něco, co prostě dává smysl? Proč skoro každý reklamní příspěvek začíná takhle:
- „Běžně se takhle doma s pracím práškem nefotím, ale…“
- „Nikdy jsem nevěřila, že to bude fungovat, ale tenhle čaj na hubnutí…“
- „Strašně často se mě ptáte na tenhle vysavač…“
- „Tenhle krém mě poslední dobou vážně baví.“
- „Normálně to nedělám, ale tohle…“
- „Budu se pro vás snažit vyškemrat kód!“
- „Jen si tu něco odložím.“
- „Hrozně jste si psali o recenzi na tuhle pračku!“
- „Nedoporučil bych vám nic, čemu opravdu nevěřím.“
… a zpravidla se na profilu za týden objeví konkurenční produkt s novým „Nedoporučil bych vám nic, čemu opravdu nevěřím.“, případně „Léta už používám…“.
A někdy… někdy je lepší nepsat vůbec, ale vůbec NIC:
…a teď už k tomu, co jste měli na srdci vy u mého příspěvku na Instagramu:
Jak označit reklamu?
Reklama v Česku musí být označena. Pokud nebude, bere se to podle zákona o ochraně spotřebitele a zákona o regulaci reklamy jako klamání spotřebitele. A hrozí za to až pět milionů. Takové částky samozřejmě nepadají, ale pokut za neoznačenou či nezákonnou reklamu přibývá.
Jak to tedy napravit?
Nikde není jasně definováno, jak má být reklama označena. Musí z toho ale být jasně poznat, že o reklamu jde a musí to být jasné každému, komu je ten příspěvek určen – jinak to tedy bude např. u mého oblíbeného influencera Petra Máry, který má jasně cílovku mezi dospěláky a lidmi, kteří se zajímají o technologie nebo podnikání. Jinak bude muset komunikovat s publikem 20letý Youtuber, který má v publiku samé náctileté děti.
Asi nejlepší možná varianta je říct/napsat, že jde o reklamu. V Česku se zavedlo slovo spolupráce, které sice není tak jasné, jako ta reklama, ale tím, že se to ve velkém používá a velká část českého Instagramu ví, o co jde, to za mě stačí. Nejlepší je ale určitě použít funkci „Placené partnerství“, která právě k tomu byla vytvořena.
Rozhodně byste fakt, že se jedná o reklamu, neměli schovávat mezi spoustu hashtagů, do komentáře nebo nějak malým písmenkem do stories. Musí to být na první pohled zřejmé a pochopitelné.
Komu přijde pokuta za neoznačenou reklamu? Může podle zákona přijít jak influencerovi, tak firmě, která reklamu zadávala.
Jak je to s dětmi na reklamě?
Matky evidentně na mateřské nemají energii vymyslet rozumnou reklamu nebo aspoň logický reklamní argument. A když nemáš argument, strč tam dítě!
Ovšem i reklama, ve které vystupují děti, případně reklama, která je určena pro děti, opět má zákonná pravidla (najdete je v těch předpisech výše).
Narvat dítě do pračky nebo mu dát do ruky vaši lékárničku, případně si ho nechat hrát s pracím práškem prostě nebude dobrý nápad.
…a co říct na konec?
5 věcí, které by Instagram udělaly lepší
Co bych si moc přála, aby fungovalo líp?
1. Aby influenceři i firmy znali pravidla hry. Aby si ten zákon nebo nějakej výcuc na internetu přečetli a trochu tu reklamu zkultivovali.
2. Aby matky přestaly zneužívat do reklamy svoje děti. Dětské produkty asi pro mě za mě, ale představa, že ve svých osmnácti vyhrabu fotky svojí mámy, která mě použila jako manekýna na reklamu na žiletky, prací prášek nebo vysavač, mě úplně netankuje.
3. Aby se reklama označovala. Jde mi o to hlavně v případě, kdy se cílí na děti. Moje desetiletá ségra tuhle byla strašně překvapená, když jsem jí prozradila, že si její oblíbená Youtuberka tenhle mobil opravdu nekoupila, ale dostala ho zadarmo.
4. Aby si firmy influencery pečlivěji vybírali. Vždyť si tím samy ubližují. Někteří influenceři pak možná pochopí, že je na čase začít opět pracovat a vytvářet pro svět opravdové hodnoty.
5. Aby firmy vytvořily influencerům manuál, co mohou a co ne. Jak reklama má vypadat, a jak ne. Jaká je regulace pro daný produkt nebo službu a co by bylo dobré v reklamě neříkat. A pokud to tady třeba čte nějaká firma a úplně si neví rady, tak bych vám doporučovala skočit na moje srpnové školení Jak na spolupráci s influencery.
6. Aby si tenhle článek přečetlo co nejvíc influencerů.
No… je to asi jen bláhové přání. Jsem ráda, že jste si ho přečetli alespoň vy. A budu ráda, když ho budete šířit dál. Třeba se nám povede udělat Instagram trochu hezčím, rozumnějším a (pro děti) bezpečnějším místem.
Díky, že mě čtete!
Už mě sledujete na Instagramu @andy.fitfab?
2 komentáře
AE style
Moc hezky (a hlavne prehledne) sepsano. Ja moc spolupraci nemam (a kdyz, tak poctive oznacujk), ale kolikrat spis premyslim, jak spravne oznacit, kdyz chci “zpropagovat” vyrobek, ktery jsem si poridila, pouzivam jen nejakou dobu (a je jedno, jestli to je kosmetika, jidlo, vysavac nebo kulma…) a prijde mi moc fajn, takze jej mohu doporucit dale. Je to reklama, to beze sporu, ale ne spoluprace v pravem slova smyslu. Je na toto treba nejaky “instantnejsi” rada? dekuji 🙂
Fit & Fabulous
Moc díky! Podle všeho je to tak, že pokud jde o tvé vlastní doporučení a není tam tedy žádný vztah mezi tebou a tou firmou, nemusíš označovat, že se jedná o spolupráci nebo reklamu. Každopádně tohle jsou v Česku právně ještě vody neprobádané a asi si počkáme na první rozhodnutí soudu. Být tebou bych tam vždycky napsala, že jde o tvé doporučení a se značkou nemáš žádný vztah 🙂 A.