Travel

Z Islandu do Alp a zase zpátky aneb jak se lyžuje v St. Johann in Tirol

Na Islandu je to prostě boží. Jediný tři věci, který mi tu chybí, jsou český ceny, můj moravskej kluk a rakouský Alpy.

Tahle story je prostě dělaná jako pro mě. Protože mně se vždycky dějou zázraky a bláznivý věci. Sedím si tak ve svym islandskym obýváčku s mými fajn spolubydlícími a najednou mi dorazí e-mail od Hervisu, zda bych se za pár dní nechtěla podívat do Tyrolských Alp na lyže. No já jsem zírala!

Nejdřív jsem trochu váhala, protože to bylo pěkně narychlo a sotva jsem se nějak aklimatizovala na Islandu, už jsem měla frčet pryč… ale nedalo mi to. Lyže a hory prostě miluju a na nabídku jsem okamžitě kývla.

Ve středisku St. Johann už jsem na lyžích byla a vím, že se tam lyžuje suprově. Trochu jsem si lámala hlavu, jak narychlo seženu lyže a vybavení, které mám u rodičů přes 100 km od Prahy, ale Hervis slíbil, že mi oblečení dá.

Článek je tedy vytvořen ve spolupráci s Hervisem a střediskem St. Johann in Tirol, kteří nám naservírovali krásný „prodloužený víkend“. V následujících řádcích se vám pokusím sepsat i užitečné tipy, které by se vám mohly po cestě do Alp hodit.

Bez parťáka nejedu!

Mohla jsem si s sebou vzít jednu blogerku, která to celé prožije se mnou. A nakonec nám to klaplo s Marťou Kaufmannovou, z čehož jsem měla velkou radost!

Marťa, kterou na instagramu najdete jako @freecoolina, totiž píše lifestyle a cestovatelský blog Freecoolina.cz a věděla jsem, že to bude správný parťák do nepohody. A taky že jo! Kdybyste viděli, v čem zvládla řídit po cestě zpět, neřekli byste, že je tahle pěkná brunetka módní stylistka, ale profi závodnice v kategorii jízda ve viditelnosti nula a na silnici mizící metr před vámi kvůli vánici.

Tak jsme ještě před východem slunce v pondělí ráno vyrazily za poslechu těch největších pecek z 80. let na jih směr Tyroly.

Miluju ty Marti brejle!! @freecoolina

Kousek z Prahy a bez dálniční známky

Tato lokace má jednu nepřekonatelnou výhodu – z Prahy tam jste za 5,5 hodiny po příjemné dálnici a nepotřebujete ani rakouskou dálniční známku, protože za hranicemi s Německem pojedete jen kousek po okrskách.

Navíc rakouské Alpy nejsou tak drahé jako švýcarské a všichni vám tu budou rozumět německy i anglicky.

mapa praha st.johann

Modře vyznačenou cestu ujedete podle plánovače za 5 hodin a 7 minut.

St. Johann – malé velké město mezi horami

Miluju ten příjezd do Alp. Už zdálky na vás začnou vyčnívat vrcholky těch nejkrásnějších hor, o kterých si v Česku můžeme jen nechat zdát a jakmile vylezete z auta, ucítíte úplně jiný vzduch, než na který jsme zvyklí.

Je to ten vzduch, který vás vyřídí tak, že si obvykle jdete už v 9 hodin večer lehnout. (P.S. pro maminky: Perfektně to platí i na děti, ozkoušeno na mně i mých sourozencích!)

St. Johann má asi 10 tisíc obyvatel a je dost malý na to, aby byl pořád roztomilý a plný těch krásných dřevěných domečků, ale zároveň dost velký na to, abyste tam našli plno zábavy a možností, co dělat po lyžích nebo za špatného počasí.

My jsme dorazily do hotelu Explorer na kraji městečka St. Johann, kde pro nás byly nachystané moderní pokojíky a nečekaly jsme ani chvilku a vyrazily na první výlet – výšlap na sněžnicích okolo St. Johann.

Se sněžnicemi se necouvá

Gól celého výletu za mě bylo, že jsme dostali přednášku v němčině o tom, jak se na nich má a nemá chodit, přičemž jsem Martě opomněla (samozřejmě nechtěně haha) přeložit poznámku našeho průvodce o tom, že v těch sněžnicích nemáme couvat, jinak ztratíme rovnováhu.

Za několik zatáček jsme tak byli svědky toho, jak si Marťa odcouvala ani ne dva kroky a roztáhla se na zem. Myslela jsem, že se udusím smíchy a proklínala jsem báječného gentlemana vedle nás, který se jal Martinu okamžitě zvednout, než jsem to stihla vyfotit. Kámoška, já vim. 😀

Sněžnice nás fakt bavily. Sice si na nich připadáte trochu jako blázen, ale můžete s nimi vyrazit do hlubokého sněhu mimo cesty a objevit tak přírodu, do které se jinak nedostanete.

andy fitfab st.johann

Nejlepší sport je ale stejně ježdění na lopatách, na břišáky jak dělaný!

Noční život docela jede

Večer jsme vyrazily do města do cubo restaurace, kde jsme se málem utloukly po výborných wok nudlích a neurazily nás ani stylový koktejly.

Pokud byste naopak hledali cool bar nebo prostě místo, kde si dáte něco nevšedního, tak doporučuju Postbar, kde mi dali London Mule v jakémsi květináči, ze kterého čouhaly okurky.

Za klasikou byste mohli vyrazit do stylové Angerer Alm na kopci nebo do Dampfl v centru městečka, kde si pochutnáte na tradičních tyrolských specialitách jako Gröstl (zapečené brambory se slaninou a vajíčkem) nebo Käsespätzle (sýrové špecle).

St. Johann je zkrátka dost velký na to, abyste tady pozvali svou drahou polovičku na večeři nebo do stylového baru. Pokud po lyžích naopak hledáte relax, zkuste jako my koupaliště a welness centrum Panorama Badewelt. Je tam sauna, plavecký bazén i venkovní výřivka, kde jsme strávily snad veškerý čas.

cubo st.johann

Restaurace Cubo Sport & Art Hotel

Lyžařské středisko na jedničku

Jak už jsem psala, v St. Johann už jsem byla podruhé a zase pecka. Hroznou výhodou jsou hlavně široký sjezdovky, který ocení opatrní lyžaři jako já, kteří si od ostatních drží co největší odstup a mají rádi ten svůj klid a prostor.

Sjezdovek je hodně a nejrůznějších obtížností, takže třeba já se první den ráda rozjíždím na modrých a postupně přecházím na červené a černé. Ceny lyžování najdete tady, ale obecně v sezóně vychází 5-denní permice na 191 EUR za dospělého.

Do značek Kilimanjaro (čepka), Benger (bunda, kalhoty) a Cygnus (helma) nás oblékl Hervis.

Lopaty to stejně vyhrály

Každý v sobě máme to malé dítě, nebo ne?

Když jsme v půjčovně vrátily lyže, nedalo nám to a koupily jsme si dvě lopaty, protože nás další den čekal výšlap na jednu horskou chatu a tušily jsme, že by tak mohla být cesta dolů ještě trochu zábavnější.

Ale netušily jsme, co za ostudu uděláme. Marťa už střihá video, tak se těším, až vám ho ukážu!

Řeknu vám, že takový výlet bych brala klidně častěji, protože to bylo fakt super. Ale teď už hurá zpátky na Island, kde mě čekají další krásy, protože už zítra zase vyrážíme na výlet po té nejkrásnější zemi, jakou jdem kdy viděla.

Díky, že mě čtete. Pro další dobrodružství se na vás budu těšit na Instagramu @andy.fitfab.♥

Andy

Článek obsahuje reklamní sdělení.

Jeden komentář

  • Matěj

    Skvělý článek!;) Ale tý jo, zhruba jen cca. 39 eur/osoba/den to dáme příští týden v Špindlu, nebo v Peci rovnež za den a svahy tedy jsou jistě nesrovnatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *