12 chyb, kterých se možná dopouštíte při běhání
Nazujete tenisky, nasadíte sluchátka a myslíte si, že jste připraveni?
Zadržte!
Pokud chcete, abyste běhali správně a zdravě, měli byste vědět, jak na to.
Pojďme se podívat na 12 nejčastějších chyb, které možná při běhání děláte i vy:
1. Vypijete příliš mnoho vody
Pitný režim před sportem a po něm je samozřejmě důležitý. Nicméně před samotným během se to nemá přehánět. Pamatujete si, kdy naposledy jste vypili příliš mnoho vody a následně jste se cítili moc nafouklí nebo vás píchalo v boku? Asi jste se přepili.
Pít byste měli po menších dávkách průběžně. Není nutné brát si s sebou láhev vody. Leda byste běhali desítky kilometrů ve čtyřicítkách.
Ideální je vypít půl hodiny před během maximálně půl litru vody. Naopak po doběhnutí už si pijte dle libosti.
Čím více, tím lépe.
2. Při běhu se koukáte na zem
Především začínající běžci často koukají na své nohy, co se to tam dole vlastně děje. Spousta z nás však kouká jen tak před sebe na zem.
Uznávám, že pokud koukáte před sebe, cesta ubíhá pomaleji, než když sledujete rychle ubíhající chodník pod vámi. Taky je dost fajn, když sledujete cestu a díky tomu nezakopnete.
Je ale velice důležité, v jaké poloze je při běhu váš krk a hlava.
Zkuste se zakoukat sebevědomě před sebe a upřít oči na horizont před vámi. Jen tak dosáhnete správné polohy krku a hlavy a nezhroutí se vám celé držení těla.
3. Nedýcháte
Neříkám, že jsme schopni nedýchat celý běžecký okruh, ale často při běhu dech zadržujeme nebo nedýcháme pravidelně.
Ideální je rozložit nádech na dva kroky a na další dva kroky výdech. Tento typ dýchání je pro běh nejúčinnější, protože způsobí zvýšený průtok vzduchu vaším tělem. Důležitá je tedy spíše pravidelnost. Tempo už je na vás.
K neustále diskutovanému tématu patří otázka, zda dýchat nosem nebo pusou. Zastávám názor, že by každý měl dýchat tak, jak je mu to příjemné.
4. Zvedáte kolena moc vysoko
Se zvedáním kolen vysoko to nemusíte přehánět. Naopak se hrozně rychle unavíte a běhání rychle vzdáte. Zvedat kolena si mohou dovolit jen nejnáročnější běžci.
5. Děláte příliš dlouhé kroky
Dlouhé kroky jsou také jen pro náročné. Spíše skoky.
Běháte pak spíše jako gazely, které předkopávají nohy před boky. Sice budete opravdu rychlí jako gazely, nicméně jen na chvilku a pak se úplně vyřídíte.
Ideálně dělejte drobné přízemní krůčky, našlapujte na celé chodidlo (nikoliv na patu!) a tempo zvolte rozumně tak, abyste vydrželi běžet celou vzdálenost, kterou si stanovíte, stejným tempem.
6. Špatná velikost bot
Tlačí? Bolí? Obecně se říká, že byste měli na běhání mít o malinko větší boty, než je vaše normální velikost, protože chodidlo potřebuje na takový pohyb trochu více prostoru.
Správný výběr bot je skutečně důležitou částí celého běhacího procesu a vyplatí se do nich investovat. Ty skutečně kvalitní vám vydrží roky!
7. Křížíte ruce přes tělo
Hned vám to vysvětlím.
Znamená to, že při běhu házíte pravou rukou na levou stranu a trup se vám tak vytočí doleva. To samé levá ruka doprava.
Pohyb rukou je samozřejmě důležitý a užitečný, pokud však ruce příliš křížíte před tělem, značí to něco o nestabilitě vašeho trupu.
Ruce by se měly pohybovat ve směru běhu a rovnoběžně. Pevné držení přináší vašemu tělu rovnováhu a stabilitu a chrání vaše orgány.
8. Na začátku příliš velké cíle
Začínáte s běháním a dáte si jako první cíl 10 kilometrů?
Tak to se těšte na další den, až budete scházet schody. Týden budete cítit lýtka i stehna a další chuť do běhu vám to zrovna nepřidá.
Pro začátek je ideální střídat chůzi a běh, nejlépe po třech minutách. Dokonce i při chůzi pálíte velké množství kalorií a střídáním tepové frekvence u běhu a chůze si tělo dokonale zasportuje.
Pokud si stanovíte menší, ale reálné cíle, budete mít mnohem větší motivaci a radost z dobrých výsledků.
9. Myslíte jen na to, jak to bolí
Běžíte, běžíte a přemýšlíte jenom nad tím, kolik už jste toho uběhli a kolik vám proboha ještě zbývá?
Jak je každý krok těžký a jak vás strašně bolí nohy a píchá v boku a špatně se vám dýchá a máte žízeň a hrooozně nafouklé břicho?
U běhu na to musíte zapomenout!
Je potřeba se rozptýlit od pocitu únavy a bolesti. Vezměte si sluchátka s hudbou, na běžícím pásu si pusťte film nebo seriál anebo choďte běhat s někým, s kým si budete povídat.
Nezapomeňte, že nejúčinnější tempo běhu na hubnutí je takové, u kterého si můžete povídat.
10. Běhání je jediný sport, který děláte
Je samozřejmě věcí každého, jak se ke sportu staví. Většina z nás však chce mít pěknou vytvarovanou postavu a na to jednostranná aktivita jako běh nestačí.
Kromě běhu, který je čistě cardio aktivitou, je potřeba tělo vystavit nějakému silovému tréninku. Jen tak naučíte tělo používat správné svaly. Silovým tréninkem navíc posílíte svou běžeckou vytrvalost.
11. Nemáte správnou motivaci
Přečtěte si 11 důvodů, proč stojí za to makat! Dozvíte se, jak tělo působí na vaše zdraví, náladu a dokonce i sexuální život 😉
11. Před během se nezahřátí protahujete
Rozhodně není od věci tělo před cvičením zahřát a protáhnout, musí však jít o dynamický strečink!
Nestůjte proto na místě a neprotahujte si studené svaly, mohli byste si ublížit.
Radši se zkuste rozeskákat, dělat rychlé výpady, zvedat rychle kolena, ale nikdy neprovádějte statický strečink na místě. Na ten přijde čas teprve, až doběhnete.
12. Myslíte si, že nejste běžec
Ale to víte, že jste.
Nepodceňujte se.
Každý jednou začínal a věřte, že pokud si stanovíte reálný a efektivní plán, velmi brzy se budete zlepšovat. Pozitivní přístup vás povede za vaším cílem. Správná psychika je polovina úspěchu.
Proto se držte třech základních pravidel:
- Dýchejte.
- Buďte odvážní.
- Běžte stále kupředu.
Běháte rádi? Najděte si mě na facebooku, a já se vynasnažím, abyste běhali ještě radši.
4 komentáře
Robert Káčer
Máte moc pěkné a příjemné stránky…
Fit & Fabulous
Děkuji moc, Roberte 🙂 budu se snažit dál 😉
Lea
Je lepšie behať ráno alebo večer? Mám 15 rokov a chcela by som začať behať. A to iba vďaka tvojmu blogu.
Fit & Fabulous
Ahoj 🙂 Je to úplně jedno, záleží na tom, co baví víc tebe 😉 Ať to jde! A.