Jak dodržovat lednovou výzvu a jakých chyb se při tom vyvarovat?
Tento článek jsem napsala pro všechny, kteří se od ledna rozhodli začít sportovat, více se hýbat nebo zdravěji jíst. Je nás určitě mnoho a také se tisíce skvělých lidí pustilo do naší lednové výzvy s FITFAB Stronger plné cvičení a zdravých tipů.
Protože však výzvu provází mnoho úskalí s motivací, vašich otázek ohledně tréninků, časů nebo náročností, rozhodla jsem se dát do kupy článek, který odpovídá na většinu těchto otázek.
Pokud máte další, napište mi je do komentářů a ráda je do článku přidám. Ale teď už jdeme na to, tyto otázky vás zajímaly nejvíce:
Jak se mám donutit motivovat?
Nejčastěji padaly otázky typu:
- Co mám dělat, když se mi vůbec nechce?
- Mám vůbec cvičit, když mě bolí hlava?
- Co mám dělat, když mi přijde, že to na mě nefunguje?
- Jak mám bojovat proti výmluvám?
Tady jsou moje odpovědi:
- Zacvičit si. Nic lepšího není. Ten pocit potom za to stojí víc, než si vyčítat, že jste si nezacvičili.
- Pokud vás bolí hlava, dejte si Coffee Yogu bez kávy, je to nejlepší lék na takový ten bolehlav ze stresu, práce nebo únavy.
- Že na vás nic nefunguje? A to, že jste každým cvičením zdravější, silnější a máte lepší náladu, to je nic? To je přátelé, to nejlepší, co pro sebe můžete udělat!
- Výmluvám dáte nejlépe konec činy! Plácáte se od ničeho k ničemu? Tak se zvedněte, ukliďte byt, vyrazte na procházku nebo na nákup. Zacvičte si ještě ráno, než všichni vstanou nebo až večer, kdy třeba děti spí. Nikdy není pozdě začít.
Motivace musí být silná. Nesmí to být jen touha zhubnout. Protože ne vždycky to hubnutí jde tak rychle. Co už ale po pár trénincích pocítíte, je lepší fyzička, výkonnost a pevnější tělo. A co ucítíte už po jednotlivém tréninku, je dobrá nálada a pohled na svět z nadhledem.
Kolikrát si pamatuju, že jsem měla špatnou náladu nebo si s něčím dělala starosti – ale jakmile jsem si zacvičila nebo se byla proběhnout, rázem to ze mě spadlo a najednou mi přišlo malicherné něco, co pro mě ještě před hodinou bylo fakt velkým problémem.
Cvičení léčí. Pomáhá. Vytváří krásná přátelství. A hlavně je zábavné, pokud cvičíte s týmem FITFAB Strong!
Našla jsem výzvu až po jejím spuštění. Mám ji jet od začátku nebo naskočit do rozjetého vlaku?
Tady je rozhodnutí jen na vás.
Osobně bych vám doporučovala do výzvy naskočit tam, kde je většina lidí. Je to více motivační a plánek, který jsme vytvořili, pak opravdu odpovídá jednotlivým dnům:
Navíc každý den na našem Facebooku sdílíme to, co se ten den cvičí, takže vám výzvu každé ráno připomeneme a nemusíte na to myslet. Určitě si nás nasledujte! Sdílet plnění výzvy můžete i v naší super skupině Fitfab Strong parta – každý den je tam tolik motivačních příspěvků, že snad není možné, abyste na to jen koukali a nezacvičili si!
Pokud vás však výzvy baví plnit od začátku, není vůbec problém začít hezky od 1.1. – máte-li silnou motivaci a plánek si překreslíte na vlastní, není to žádný problém!
Proč jste k výzvě nesestavili nějaký jídelníček?
Přátelé, tento dotaz mě vyloženě vyděsil.
Jak by to mělo fungovat? Vždyť každý z nás potřebuje jíst něco jiného. Každý má jinou váhu, jiné chutě, jiné zvyky a jinou možnost nakupování i vaření.
Náš projekt je založený na tom, že vám nechceme předepisovat, co přesně máte jíst a v jakou dobu. To přeci není zdravé, rozumné ani vhodné. Každý z nás je unikát a proto není možné všem lidem, kteří plní naši výzvu, předepisovat stejný jídelníček.
Pokud byste přesto měli zájem váš jídelníček zlepšit, udělat něco se svou stravou a mít z jídla na talíři dobrý pocit, přihoďte si k lednové výzvě pravidla z výzvy V ŘÍJNU JÍM. Zpracovala jsem ji spolu s Andrejkou Mokrejšovou (je to nutriční terapeutka) a připsala do výzvy naprosto skvělé tipy a pravidla, která vás dovedou k tomu nejsuprovějšímu způsobu stravování.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Už mě sledujete na Instagramu?
Můžu plnit výzvu ve 14 letech?
Myslím, že u výzvy nezáleží na věku. Záleží na vaší fyzické kondici, zdravotním stavu a možnostech cvičit (a to i jednotlivé cviky). Obecně nevidím problém ve 14 letech cvičit náš program, vždy však popřemýšlejte, jestli vám všechny cviky sedí a jste na ně dost silní.
Pokud je vám méně než 15 let, klidně bych se poradila s mamkou nebo taťkou, ukázala jim naše videa a zeptala se jich, jestli si myslí, že je to pro vás vhodné. Určitě jim řekněte, že máme ve videu vždy někoho, kdo ukazuje jednodušší verzi a klidně zkuste tu.
Ale jak říkám, není to o věku, ale o tom, co vaše tělo zvládne. To bohužel neposoudím já od počítače, ale vaše rodiče nebo vy sami. Buďte opatrní a zodpovědní.
Občas přes den hůř jím a pak jsem demotivovaná cvičit, co s tím?
Co to je „hůř jíst“?
Není žádné špatné jídlo nebo dobré jídlo. Existuje pouze nezdravé množství.
Zkusili jste si někdy položit tyto otázky?
- myslíte si, že po jednom zdravém salátu zhubnete?
- a myslíte si, že po jednom burgeru s hranolkami přiberete?
Na obě otázky nelze odpovědět jinak, než ne. Pokud byste ale jedli saláty celé dny a týdny, nebudete mít dost energie. Pokud byste jedli jen smažená a tučná jídla, nebude to zdravé a podepíše se to na vaší postavě i náladě.
Takže zpět k otázce.
Pokud občas sezobnete něco, co není úplně nejzdravější, svět se nezboří a naopak si s chutí zacvičte. Pokud jíte „hůř“ pořád, zamyslete se, jestli vám to nekazí náladu a není lepší nad stravou trochu pouvažovat. Opět by vám mohla velmi pomoci naše výzva V říjnu jím.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jak mám plnit výzvu, když jsem pořád unavená?
S tím sama bojuju i já sama. Ráno se starám o blog a e-shop a utíkám do práce, kde sedím až do tmy. A pak jdu domů (občas pěšky 4 km) a tam mě čeká hromada práce s FITFAB Strong, dalšími projekty a psaním knihy.
Mám po celodenní práci v advokátce hlavu jako střep, vím, že mě čeká ještě spousta práce doma, vaření večeře, sprcha a drobný úklid bytu a občas se mi cvičit nechce. Je to lidské a chápu vás.
Ale víte, co? Když si zacvičit nejdu, jsem taková rozespalá, umolousaná a pořád si hraju s myšlenkou, co by kdyby, kdybych si zacvičila nebo ne.
A mám na to jeden trik.
Přijdu domů, vyhodím nákup do ledničky (občas ještě jídlo do trouby), okamžitě nazuju tenisky a jedu, než stihnu přemýšlet nad tím, jestli na cvičení dneska mám vlastně čas a energii.
A ještě nikdy jsem nelitovala. Pokaždé mě cvičení nabije (vždyť je to u FITFAB Strong průměrně jen 30 minut!) a jsem po něm mnohem čerstvější, nabitá energií a mám skvělou náladu připravenou rozdávat světu a svým projektům.
Pokud jste unaveni z práce, kde jste celý den na nohou (ano, pamatuju si doby, kdy jsem na Islandu pracovala v kavárně a za den tam za směnu nachodila třeba 15 tisíc kroků), dejte si třeba jógu nebo kratší cvičení z našeho programu FITFAB Light.
Výzvu si vždy přizpůsobte sobě a svým možnostem, ale prostě nevynechávejte.
Když se zvednu ze střechy, motá se mi hlava, co s tím?
Tento dotaz psala slečna s nízkým tlakem. I já mám nízký tlak a občas se zamotám, pokud jsem třeba ráno dlouho hlavou dolů (při protahování) a pak se zvednu.
Děje se to třeba i lidem, na které je cvičení náročné a nejsou na něj zvyklí. Je to bohužel jev, jak nám tělo dává najevo, že je toho hodně.
Klidně v tu chvíli video pozastavte, sedněte si, napijte se vody a chvilku se vydýchejte.
Mně při narovnání pomáhá ještě chvilku koukat hlavou dolů do země a mít ji lehce skloněnou. Také určitě hodně pijte a nebojte se dát si při cvičení pauzu. Videa ale nevypínejte, dejte si minutku klidu a pokračujte dále!
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Když si jeden den nezacvičím, mám si druhý den dát videa dvě?
Z této otázky mám trochu pocit, že se chcete trestat za to, že jste si jeden den nezacvičili a že to teda nebude účinné.
Zkuste se na to povídat z té druhé strany: Budete zdravější a spokojení, když si dáte aspoň jedno video? Podle mě ano! Tak proč to hrotit?
Pokud jste třeba přeskočili delší video z FITFAB Stronger a čeká vás další den jen nějaké krátké jako Pilates Light – v takovém případě si klidně dvě videa dejte.
Jde o to, abyste neměli pocit, že vám něco utíká nebo že jste se ošidili. Necvičte jen proto, že je to v plánku a že musíte. Cvičte tak, abyste si ten den mohli říct: „Ano, dneska jsem si fakt dala do těla a bylo to super!“
Nemůžu některé cviky provádět, co mám dělat?
Toto platí i u cviků, které kvůli čemukoliv nezvládnete (např. komando v Explode Stronger je fakt těžký cvik – klidně místo něj jen držte plank na předloktí nebo rukou).
Určitě takové cviky nedělejte, ale místo nich si ve stejné délce dejte jiný cvik z konkrétního videa, třeba váš nejoblíbenější.
Zkuste se ale někdy překonat a dát si i nějaký méně oblíbený.
Když jeden den vynechám, kde mám pokračovat?
Zkusila bych to takhle:
- pokud vynecháte nějaké jednodušší cvičení (Light nebo procházku), tak to hoďte za hlavu
- pokud vynecháte strongerové, dejte si ho druhý den také!
To by vás mohlo naučit nevynechávat. Vždycky si rozmyslete, zda se vám vyplatí vynechávat, bořit si plán a kazit si tak náladu. Někdy to ale nejde jinak. Proto můžete videa kombinovat (Light + Stronger jsou podle mě v pořádku), ale rozhodně své tělo nepřetahujte.
V ideálním případě bych doporučovala jen výzvu dál podle data v plánku a pokračovat s ostatními.
Jak mám výzvu kombinovat s jiným sportem?
V tomhle vám já od počítače úplně neporadím. Záleží na tom, co děláte, v jaké intenzitě atd.
Já třeba hraju tenis a v den, kdy mám zápas nebo trénink, dlouhá videa ze Strongeru už necvičím. Pokud je ale na programu dne třeba Coffee Yoga nebo Pilates Light, moc ráda se po tenise protáhnu.
Záleží tak jen na vás, nakolik jste zvyklí sportovat a kolik vaše tělo zvládne.
Rozhodně jsem však pro nic nepřehánět a pokud máte v den výzvy jinou aktivitu, většinou si s ní vystačíte.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nevím, zda cviky dělám dobře, jak to zjistím?
Na to mám jen tři triky, které určitě zkuste:
- cvičte před zrcadlem a sledujte se
- natočte se u cvičení a pak se na to podívejte (vím, že je to narcistické, ale já to často dělám a odhalím mnoho chyb, které dělám z lenosti nebo proto, že myslím na všechno možné a nesoustředím se)
- cvičte s kamarádkou a vzájemně se sledujte a opravujte
Když si zacvičím, bolí mě druhý den tělo tak, že si zacvičit nezvládnu
I proto ve výzvě střídáme kratší a jednodušší videa – tedy program Stronger a Light.
Často píšete, že vás bolí lýtka, na ty však nejvíce pomůže pořádné protažení po tréninku (klidně si dejte naši docvičku na konci videa 2x – 3x), případně se protáhněte ještě více jinak. Za druhé vám pomůže i to, když bolest druhý den „rozhýbete“ – naopak si zacvičte a uvidíte, že když svaly zahřejete, povolí a bude jim po cvičení lépe.
Vždy se však opět důkladně protahujte!
Po cvičení mám žravou, co s tím?
Já mám také po cvičení velký hlad.
Ale jím to, z čeho mám dobrý pocit a nakolik mám přesně hlad. Maso, brambory, rýži, těstoviny, vajíčka, zeleninu, celozrnné pečivo, šunku, sýry, luštěniny, pizzu, masovou tortillu atd.
Nikdy se nepřejím tak, aby mi pak bylo těžko. A umím i mlsat, ale po cvičení si radši dám plnohodnotné jídlo plné sacharidů a bílkovin, než nějaké prázdné kalorie plné cukru.
Důležité je, abyste jedli věci, které mají smysl a opravdu zaženou hlad. Něvěřím, že byste po míchaných vajíčkách s celozrnným pečivem a rajčátky k pozdní snídani po cvičení ještě měli hlad.
Mám spolu s výzvou držet nějakou dietu?
Proboha, jen to ne! Jezte normálně, zdravě a myslete na pestrý, vyvážený jídelníček.
Více se dozvíte v naší suprové výzvě V říjnu jím.
Doufám, že vám článek pomohl a dočetli jste se něco užitečného, koukám, že jsem se docela zas rozepsala.
Jsem moc ráda, že ve výzvě jedete s námi v takovém počtu a budu se těšit na vaše další pokroky, zprávy a komentáře na Instagramu @andy.fitfab!
Díky, že mě čtete.
PS: Legíny FITFAB Strong z úvodní fotky máme ještě na našem e-shopu a zrovna jsou zlevněné! Mají pevný pás, který neklouže při dřepu, taky gumičku v pase na zavázání, krásně tvarují a u kotníků mají ještě neklouzavý rantlík, takže jsou super i na zimu!