Buď FIT

5 důvodů, proč se přihlásit na svůj první závod

O víkendu jsem se ve spolupráci s Rozběhnito mohla zúčastnit závodu Valdštejnova desítka. Je to takový menší lokální závod v samotném centru města Cheb, který se nachází v mém rodném kraji, proto jsem na pozvání kývla okamžitě. Rozběhnito se snaží motivovat hlavně hobbíky, aby nazuli tenisky a vyrazili na svůj první závod. A to je mi hrozně sympatický!

Závod se mnou poprvé běžel můj malý bráška, pro kterého to byla absolutní premiéra – běželo se totiž 10 km. Byl dost nervózní a nevěřil si ani na hodinu deset, ale já věděla, že když ho budu cestou povzbuzovat, tak to zvládneme za nějaký pěkný čas a budeme na sebe pyšní.

Celou desítku jsme nakonec vážně zaběhli za 58:53 minut a v cíli můj bráška málem pukl štěstím. A já snad ještě víc.

A právě tam mi došlo, jaké kouzlo má první zaběhnutý závod nad vaše hranice, a rozhodla se napsat článek o tom, proč byste se měli přihlásit na svůj první běžecký závod:

1. Namotivujete se více běhat

Ať budete chtít nebo ne, s blížícím se datem závodu se začnete trochu obávat, zda to zvládnete a zda si neutrhnete ostudu. Věřte, že ostudu si nikdy žádný běžec na závodě neutrhl, ale i tak začnete trochu více trénovat.

Já to na sobě moc dobře znám a právě závody mě udržují v kondici. Hlásím se pravidelně na několik závodů ročně a přestože jsem doposud před každým trochu nervózní, pokaždé si je neuvěřitelně užiju.

2. Překonáte sami sebe

Nevěřila jsem tomu, ale na každém závodě běhám trochu rychleji, než běhám normálně. A to ani nemusím mít formu nebo trénovat jak šílená.

Atmosféra závodu, fanoušci i okolní běžci vás tak povzbudí a namotivují, že vám to poběží samo. Kilometry rychle utíkají, cílová rovinka je jakýmsi dobrovolným sprintem a na konci závodu vás většinou čeká medaile.

3. Poznáte nová místa

Ačkoliv jsem doposud závodila hlavně ve větších (krajských) městech, Valdštejnova desítka mě zase přesvědčila o tom, jak jsou lokální závody kouzelné. Centrum Chebu a okolí zlatého oválu je tak krásné a lidé tak milí, že jsem tam rozhodně neběžela naposledy!

Lokální závody jsou krásné v tom, že vidíte, jak se lidé znají, organizují to pro své sousedy a všechno připravují s láskou a hrdostí na své město. Občerstvení po závodě nám rozdávali usměvavé paní v historických kostýmech, které se zvědavě vyptávaly, po kolikáté jsme běželi a zda to příští rok dáme znovu.

To víte, že jo!

4. Najdete nové kamarády

Na každém závodě jsem vždycky potkala skvělé lidi. Spojuje vás láska k běhu, jeden úžasný zážitek a emoce v cíli.

Samotnou Valdštejnovu desítku jsem si užila hlavně s bráškou, ale celý víkend jsme strávili se Soňou a Míšou z Running2 (mrkněte na další běžecké blogy), úžasnou herečkou Lenkou Vacvalovou a fotografem Honzou Poláčkem, a v neposlední řadě s Martinem Voglem, který nás za Rozběhnito na závod pozval a staral se o nás jak o princezny na hrášku!

5. Zjistíte, že…

… už nikdy nepřestanete běhat.

… tohle rozhodně nebyl váš poslední závod.

… se okamžitě musíte přihlásit na další, nebo se zblázníte.

… běžci jsou jedni z nejvíc fajn lidí na světě.

_______________

A to prostě stojí za to! A jak to máte vy? Který závod byl váš první? Nebo se na nějaký první chystáte? Dejte mi vědět do komentářů nebo na Facebook!

Díky, že mě čtete!

2 komentáře

  • Terka

    Jééé super článek Andy 🙂 ..Já asi od 8 let kdy jsem začla z orienťákem (orientační běh) tak jsem běhala tyto závody, ale teď už se mu tak nevěnuju, tím jak jsem na vysoké, ale stále jezdíme s kamarády na letní vícedenní závody a je to super. Jinak asi tak jiný závod než toto byla Hornická desítka, ale 10km jsem neběžela, pouze běh mílařů a teď v srpnu jsem šla skvělý závod ze seriálu Běhej lesy na Bíle – 11km a to bylo strašně fajn. Určitě jsem nešla naposled.
    Doufám, že se na některých závodech potkáme 🙂

  • Adéla

    Jé, tyhle tvoje články jsou nejlepší!!! Vždycky se tak trochu těším, až třeba ve dvaceti seknu s atletikou a budu si moct běhat pro radost. Běhám totiž tratě od 800m do 2km, a tam moc prostor pro radost z běhu není, tam si jenom přeješ, aby ta šílená bolest skončila. Ne že by mě to určitým způsobem nebavilo, ale umírám nervama před každým závodem ? . Na tohle for Fun závodění se těším fakt hodně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *