Buď FIT

Stále nemůžete zhubnout? Mrkněte, co možná děláte špatně

Zkoušíte všelijaké diety, trápíte se hlady, cvičíte do úplného vysílení a po jednom měsíci boj (pochopitelně) vzdáte.

Ti silnější až po dvou.

Úplně zbytečné.

Hubnutí není jen o cpaní se salátem a sprintování na běžeckém okruhu, kde vás stejně většinou jen štvou namakané a šťastně vypadající párečky. Navíc si u toho ještě povídají a jsou stejně třikrát rychlejší než vy.

Tak co děláte špatně?

Hubnutí nikdy nemá cenu, pokud na to nepůjdete zdravě a postupně. Prostě nemůžete chtít změnu hned. Samozřejmě je možné toho dosáhnout, ale o to horší to udržet.

Základem je držet se deseti pravidel, které vám pomohou ke skvělým a dlouhodobým výsledkům. Jde o to vydržet a udělat z takového zdravého hubnutí váš nový životní styl.

A ono to půjde!

Zdravý a pravidelný pohyb nade vše

Nečekaně. Důležité ale je, že nemusíte nutně chodit do fitka a řvát tam na sebe do zrcadla jako všichni ti svalnatí chlapi.

Choďte pěšky, kamkoliv můžete. Aspoň půl hodinky denně. Ať už do práce, cestou na nákup nebo na procházku se psem. Místo kafíčka s kamarádkou se běžte projít do parku a pokecejte si po cestě.

Pokud máte více času, pořiďte si pohodlné tenisky a vyběhněte si ven v tom nejklidnějším tempu. Nemusíte u toho umřít ani trhat rekordy.

Stáhněte si třeba nějakou šikovnou aplikaci a sledujte, kolik jste toho za jak dlouho uběhli nebo nachodili. Tak můžete jednoduše sledovat vaše zlepšení. Aplikace vám dokonce sdělí, kolik kalorií jste spálili a čísla obvykle bývají velice motivační.

A jakých nejčastějších chyb se můžete dopustit při běhání?

Věděli jste, že čím pomaleji běžíte, tím více kalorií spalujete?

Místo toho, abyste lámali kilometry za co nejkratší dobu, je mnohem lepší si pomaleji alespoň na půl hodinky vyklusat. Můžete třeba střídat chůzi a běh. Kalorií skutečně spálíte víc než sprintováním.

V běhu se navíc rychle začnete zlepšovat. Musíte ale vydržet a chodit pravidelně. Alespoň dvakrát týdně a minimálně na půl hodiny!

Bez cvičení krásnou postavu mít nebudete

Chůze a běh sice parádně pálí kalorie, ale postavu vám nevyformují. K tomu potřebujete cvičit.

Existuje spousta variant, jak na to. Ve fitku, doma nebo venku. Můžete cvičit sami nebo ve skupině. Jde jen o to, správně se motivovat, cvičit pravidelně a vydržet.

Fitness centra dnes nabízí nesčetné množství kurzů a cvičení. Pro pěknou postavu je nejlepší volit kombinaci cardio cvičení a posilování (FIT CARDIO). Funguje na principu HIIT, tedy vysoce intenzivního intervalového tréninku, při kterém dochází ke střídání maximální a nízké intenzity během relativně krátkého času.

Nechcete platit za fitko? Cvičte doma!

Pro příznivce šetření času a peněz se nabízí varianta cvičení doma u počítače. Při takovém domácím tréninku na vás obvykle řve nějaká americká fitness hvězda, která sestavuje program cvičení třeba na celé měsíce.

K doporučení pro začátečníky je určitě český fitness program FITFAB Strong – je zdarma.

Ale po ukončení programu nepřestávejte! I pokud se přiblížíte své vysněné váze. Stačí ubrat, ale neskončit!

Cvičení je to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat.

Nechte, aby se stalo součástí vašeho každodenního života. Abyste si bez něj nedokázali představit jediný týden. A neříkejte, že si pár hodin týdně nenajdete!

Jezte chytře

Vykašlete se na diety. Nemusíte jíst jenom zeleninu a pít vodu.

Jezte pravidelně, pestře a vyváženě a snažte se nepřejídat.

Nevyřazujte zbytečně jednu skupinu potravin, žádné sacharidy ani lepek nemohou za to, že přibíráte. Je to celé o vašem kalorickém příjmu a výdeji. Pokud máte více výdeje než příjmu, budete hubnout.

Tučné a sladké zkuste omezit

Omezte tučné a sladké jídlo. Nevynechávejte přílohy, pak nebudete mít potřebu se dojídat a mlsat.

Jídelní návyky jsou hned po cvičení nejdůležitější věcí, kterou byste měli vypilovat. Abyste to zvládli, zkuste si pročíst 34 vychytávek, které vám pomohou s dietou.

Omezte sladké pití a koktejly

Opatrně na fantu, kolu nebo sprite. Dokonce ani džusy nejsou pití vhodné na celý den.

No a pak je tu alkohol.

A co si budeme povídat, takové pivo a koktejly nejsou úplně elixíry hubnutí. Obsahují poměrně velké množství kalorií a celkově tělo odvodňují. Zajímá-li vás, kolik jaký drink obsahuje kalorií, mrkněte sem.

Důležité je pít dost vody. Hlavně po probuzení a po cvičení.

Nebojte se ani čaje a kávy. Ale pozor při hubnutí. Espresso není to samé jako oblíbené Latte Macchiato s plnotučným mlékem nebo sirupem. Určitě není třeba vaše oblíbené latéčko nějak démonizovat, ale měli byste vědět, že obsahuje také dost kalorií, se kterými v jídelníčku často nepočítáte.

Zajímejte se o to, co jíte, a přemýšlejte

Čtěte složení výrobků, které nakupujete.

Možná budete překvapeni. Nemusíte být nutně odborníkem na nutriční hodnoty, ale z obalu každé potraviny poznáte hned, zda nemá například příliš cukru. Takový jogurtový nápoj by vás uměl dost překvapit.

Pravidlo tří měsíců

Nikdo zdravě nezhubne za krátkou dobu. Po prvním měsíci neuvidíte skoro nic.

Po druhém už trošku.

A až třetí měsíc to přijde.

Pak už to půjde samo. Po třech měsících budete vědět, že zvládnete další tři. Cvičte, hodně pijte a klidně hodně jezte, ale pestře a vyváženě!

Nic nemusíte přehánět. Nic si nemusíte zakazovat. Po tom třetím měsíci si bez výčitek dáte k svačině koláček s kefírem a banánem. V létě smetanovou zmrzlinu. Na pracovním rautu se nebudete muset držet. Ale půjdete si druhý den zaběhat nebo zacvičit. Něco za něco.

Chce to jasný plán a nesrovnávat se s ostatními

Plánujte si dopředu cvičení, nakupování i vaření. Stanovit byste si měli jasný cíl a postup k němu, ať už to bude jídelníček nebo rozvrh cvičení.

Kupte si třeba nové boty na běhání. Uvidíte, jak vás to namotivuje. Choďte cvičit nebo běhat ve dvou. Nikdy nevíte, kdy chytíte krizi a sportovní partner vás z toho dostane. A vy pak někdy na oplátku jeho.

Je to vaše cesta!

Především ale hubněte svým tempem a v poklidu.

To, že s vámi chodí cvičit holka, která denně zbouchá kontejner jídla a stejně váží 50 kilo, vás jinak bude přivádět k šílenství.

Pamatujte, že každý z nás potřebuje jiný přístup.

Neporovnávejte se proto s nikým jiným, než sami se sebou. Zapisujte si změnu své váhy, sledujte své míry a pozorujte, jak se měníte s časem vy sami. Jak se vy budete cítit.

A uvidíte, že výborně. Jen tomu dejte čas a úsilí a začne vás to bavit. Fakt.

Tak hodně štěstí! Výsledek stojí za to!!!

Nemůžete zhubnout? Najděte si mě na facebooku a já vás naučím, jak se hubne zdravě. 🙂

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *