Buď FIT

Jak přežít festival, pokud se snažíš být fit a jíst zdravě

Léto. Období festivalů, popíjení a válení se u vody. A protože je za rohem Colours of Ostrava, kam každoročně vyrážím, (a letos dokonce s mojí kamarádkou a nutriční terapeutkou Andrejkou Mokrejšovou), napsaly jsme spolu článek o tom, jak přežít festival ve zdraví a nevrátit se jako odporná oteklá koule s několika kily navíc.

Na Andrejky blog můžete mrknout tady.

Je super, že festivaly pochopily, že ne všichni chtějí několik dní v kuse pojídat smažený nudle a hot dogy. Když srovnám stánky před několika lety a dnes, je to neuvěřitelnej pokrok a organizátorům patří velký dík!

Přesto je i pro mě festival místo, kde se musím trochu hlídat a dbát na to, abych ze sebe na konci dne neměla pocit nejodpornějšího člověka na světě. Jak jsem psala v článku o stravování na dovolené, je super, když si můžete dělat vlastní jídlo, vzít si autoledničku nebo sportovat. Na festivalu tahle možnost většinou není, a i proto se pokusím sepsat nějaké užitečné zásady, které vám pomohou prožít festival alespoň trochu fit.

Jeďte si festival užít

Snažím se každý festivalový den žít naplno a nic si nezakazuju. Na rovinu můžu říct, že na Colours nejezdím podávat žádné velké sportovní výkony, jsme tam v podstatě několik dní v kuse úplně zbyteční, ale atmosféra i koncerty za to prostě stojí!

Proto si nikdy nic neupírám, ale zároveň se chovám tak, abych si nedělala výčitky. Jako někdo jede na festival proto, že si užije ty smažené nudle, já tam jedu pro to, že můžu bez provinilého pocitu celý den pít pivo. Ať to zní fitness-blogersky nebo ne, za den jich tam lupneme docela dost a to k festivalu patří.

Neříkám tedy, že je zdravé celý den popíjet pivo, říkám, že je zdravé a rozumné jet si festival užít a netrápit se z pár drinků a ne jen 100% fitness jídla.

1. Festival a alkohol

Jestli chcete prožít festival zdravěji, měli byste s alkoholem brzdit. Případně zvolit takovou variantu, která je vůči našemu tělu šetrnější.

Určitě není v pohodě pít od rána na slunku panáky nebo koktejly. Na festivalu především dodržujte pitný režim. I přestože celý den pijete pivo, prokládejte ho i vodou.

Na festivalu vydáme pod pódiem obrovské množství energie a ve vedru se potíme a voda je nezbytná, i přestože máte pocit, že vás pivo zavodnilo dost. Pijte hlavně hodně ráno a alkohol vodou prokládejte až do doby, než půjdete spát.

NutriTip #1 od Andrejky:

Pokuste se vyvarovat slazeným nápojům, ať už kole nebo slazeným minerálkám. Jsou plné jednoduchých cukrů, alkohol sám o sobě je velmi kalorický, proto si nepřidávejte ještě další zbytečné kalorie a se zkuste omezit na obyčejnou vodu a případně neslazené (ledové) čaje.

Existuje nějaký víc fit-alkohol?

Trochu oxymóron, protože ve větším množství není žádný alkohol pro tělo dobrý. Nejschůdnější varianta, která je třeba na Colours dostupná, je podle mě vinný střik. Bílé víno s vodou a ledem je i osvěžující a není tak sladká jako třeba koktejl.

Vím také, že se říká, že nejvíc „fit“ je pití samotných panáků, protože nejsou tak kalorické. Přiznám se ale, že tvrdému alkoholu neholduju, a hrozně huntuje tělo. Pokud si umíte v klidu vychutnat sklenku kvalitního rumu nebo whiskey, proč ne, ale moc dobře víme, že pití panáků na festivalech většinou znamená bouřlivé lití toho nejlevnějšího tvrdého, co na pultu mají. A to, přátelé, opravdu fitness není.

NutriTip #2 od Andrejky:

Hydratace je velmi důležitá. Uvidíte, že když budete alkohol prokládat vodu, tělo si s ním lépe poradí a druhý den vám nebude tak mizerně.

2. Festival a jídlo

Jak jsem psala, festivaly se ve stravě fakt polepšily. Pokud jste odkázaní pouze na festivalové nebo kempové jídlo, vybírejte si stánky s těstovinami, saláty, kvalitním burritem nebo jinými zdravějšími stánky.

NutriTip #3 od Andrejky:

Například takové burrito bývá plněno rýží, zeleninou a fazolemi, takže vás skvěle zasytí a bude pár hodin trvat, než dostanete opět hlad. Pomáhá v tom vláknina. Ta má zásluhu i v udržování stálé hladiny krevního cukru, díky čemuž vás nebude ani honit mlsná.

Vyhýbejte se smaženým jídlům, pizzám, hot dogům, langošům a přeslazeným věcem.

Využijte dopoledne ve městě!

Pokud se festival koná (jako třeba Colours) ve městě, využijte volného dopoledne a běžte si nakoupit nebo se najíst do města. Kupte si v obchodě třeba ovoce, zeleninu, bílý jogurt, tvaroh, jogurtový nápoj, sýry, šunku, celozrnné pečivo. Zkrátka všechno, co na festivalu nenajdete. Pokud vás na festival pustí s jídlem, vezměte si malé svačinky do areálu, třeba oříšky, krabičku s kuskusem a zeleninou nebo luštěninou, banán, zdravou tyčinku nebo obložený celozrnný chlebík.

NutriTip #4 od Andrejky:

Rozhodně na jídlo nezanevřete. I na festivalu se snažte jíst pravidelně a vyváženě. Takže ráno začínejte snídaní. Samozřejmě se časy jídel nejspíš dost posunou, protože budete dlouho do noci (nebo spíš rána) vzhůru, tím spíše je důležité pokusit se jíst zdravě a necpat do sebe páté přes deváté od rána do večera. Myslete na vaše tělo, festival by pro něj v takovém případě mohl být skutečně náročný a do běžného režimu se pak budete těžko vracet (ať už cvičícího nebo pracovního).

Nenechte se zlákat stánky s hloupostmi. Dopřejte si nějakou nezdravou věc třeba jednou za dva dny. Já si každý festival dám jeden obrovský burger s hranolkama a s kamarádem napůl jeden langoš. A co!

3. Festival a sport

Jste zvyklí sportovat a bez pohybu se cítíte hrozně? To jste teda pěkní závisláčci! Já jsem tělem i duší tanečník a každý koncert skáču a tančím. Když jsem minulý rok poprvé měla na festivalu fitness hodinky, zjistila jsem, že jsem za jeden den nadělala třeba 40 tisíc kroků.

Sama si tedy myslím, že mám na festivalu pohybu dostatek a během něj toho dost vypotím. Občas si ale ráno (než všichni moji kamarádi vstanou) zacvičím jógu nebo si dám krátké posilko na břicho. Nejen, že se u toho rychle střízliví, ale i mě to baví.

Máte potom takový ten pocit zaslouženého dne.

Nikdo ale neříká, že byste nutně museli jen cvičit. V průběhu Colours si můžete udělat výšlap na Lysou nebo se jet projet na kolech, která se před areálem půjčují.

Tak. To jsou mé tipy a až se za pár dní na festival vydám, hrozně se těším, až se s někým z vás dopoledne potkám v Karolíně při nákupu mléčných výrobků!

A ještě jedna věc! Hrozně z vás mi napsalo, že na festival jedete a že mi zamáváte. Prosímvás, na mě když mává člověk, kterýho jsem v životě neviděla, tak prostě nevim, co mam dělat! 😀 Tak za náma s Andrejkou prosím přijďte, představte se a popovídáme! Hrozně ráda svoje čtenáře a sledující z Instagramu a Facebooku uvidím! Vždyť pro vás to tady celé píšu!

Vidíme se tam a na zdraví!

Díky, že mě čtete.

Andy

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *