Buď FIT,  Cvičení,  Jak se cítit líp

13 nejčastějších dotazů a odpovědí o cvičení, hubnutí a zdravé stravě

V poslední době mi chodí čím dál víc dotazů týkajících se zdravého životního stylu. Ačkoliv se vždycky snažím odpovědět individuálně a pomoci vám, velmi často se jedná o naprosto shodné dotazy nebo otázky, na které nemohu na dálku odpovědět, protože vás neznám nebo protože nejsem odborník a nechci vám ublížit.

Všichni si prosím uvědomte, že zdraví máme jen jedno. A to je to nejdůležitější. Není to krásná postava. Není to mínus deset kilo za týden. Je to zdraví.

Ráda bych, abyste můj blog a fitness program FITFAB Strong i FITFAB Light brali jako návod na to, jak můžete být zdravější, spokojenější a plní energie s radostí. To, že u toho vyrýsujete postavu, berte už jen jako příjemný benefit, který může přijít už za pár dní, ale taky možná až za několik měsíců.

Protože každý jsme jiný.

Sepsala jsem dohromady 13 nejčastějších dotazů, které mi píšete na Facebooku, Instagramu i do mailu. Na všechny vám v tomto článku odpovím nebo alespoň vysvětlím, proč na ně neexistuje jedna odpověď a proč taková jedna odpověď může být dost nebezpečná.

A já vás mám docela ráda, tak si to prosím fakt poctivě přečtěte!

1. „Sestavíš mi jídelníček, abych zhubla?“

U této otázky mě děsí hned několik věcí.

Přátelé, já studuju práva, jsem bloger a to, že mám svůj jídelníček nastavený tak, jak mi vyhovuje, je výsledkem několikaletého zkoušení a přicházení na to, co mé tělo chce a co na něj konkrétně platí.

To, že já vím, jak zdravě jíst, abych se cítila fit, neznamená, že to samé bude platit pro vás.

Nikde hlavně nestojí, že jsem odborník na výživu a že mohu sestavovat jídelníčky. To nesmím a nikdy bych to neudělala.

Já vím, že je toho plný internet. Že dnes nabízí jídelníček každá druhá fitness hvězda nebo člověk, který projde víkendovým kurzem a stane se výživovým poradcem.

Takové jídelníčky jsou ale extrémně nebezpečné a mohou vám v horším případě navždy poškodit zdraví. Už to, že je jídelníček sestavován na dálku přes internet bez toho, aby si o vás dotyčný zjistil podrobný zdravotní stav, dosavadní jídelníček a návyky nebo vaši sportovní zátěž a pracovní vytížení (a mohla bych pokračovat), je dost hrozné. Často vám takový „poradce“ navíc jen tak prskne jídelníček, který je absolutně nevyvážený, neodpovídá vašemu zdravotnímu stavu, potřebám nebo peněžence.

Mále vzdělávací okénko:

Kdo je výživový poradce? Výživové poradenství je volnou živností, kterou získáte, pokud si zřídíte živnost. Nepotřebujete k tomu žádnou odbornou kvalifikaci, výživovým poradcem se tak můžete stát klidně vy a to třeba zítra. Výživoví poradci často mívají certifikát o absolvování výživového kurzu, většina takových kurzů jsou ale jen zlomkem znalostí, které člověku, který lidem radí s výživou, rozhodně nestačí. Takový poradce smí radit jen zdravým lidem. Ale jak pozná zdravého člověka? A co vlastně přesně znamená „zdravý člověk“? To nikdo neví.

Kdo je nutriční terapeut? Člověk, který absolvuje 3leté vyšší odborné vzdělávání na vyšších odborných zdravotnických školách v oboru „Diplomovaný nutriční terapeut“ nebo 3letý bakalářský program „Nutriční terapeut“ na lékařské nebo jiné fakultě. Nutriční terapeut může pomáhat se zdravotní dietou.

Kdo je nutriční specialista? Navazující 2leté magisterské studium. Získá specializaci ve zdravotnictví podle vzdělávacího programu Ministerstva zdravotnictví v oborech Nutriční specialista pro výživu dětí a Nutriční specialista pro výživu dospělých.

Nutriční terapeutka je třeba naše Andrejka Mokrejšová. Naprosto jí důvěřuji, spoustu článků na FITFAB Strong blogu pochází z jejího pera a na zprávy ohledně výživy vám na FITFAB Strong sociálních sítích vždy odpovídá ona. Mrkněte se na její články.

 

Naučte se sami přemýšlet, máte na to!

Dalším problémem je, že spoléháte na to, že vám někdo nalajnuje jídelníček a všechno bude vyřešené. Tohle je špatná cesta. Podstatou celého problému je to, že se musíte vy sami naučit, jak vaše tělo funguje a jaká strava je vhodná a zdravá.

Pokud ještě tápete, přečtěte si můj článek Jak jsem změnila svůj způsob stravování, kde se věnuju i intuitivnímu stravování, protože to je ze všeho nejdůležitější. Každý z nás moc dobře ví, co je zdravé a co ne. Jen tomu občas nedokážeme poručit nebo nevnímáme, co za celý den sníme.

Zkuste si někdy na kousek papírku napsat, co jste za celý den snědli. Možná budete překvapeni, co všechno na lístečku najdete. Naše strava totiž není jen snídaně, oběd a večeře. Ale všechno to, co sezobeme nebo vypijeme mezi tím. A možná budete překvapeni, co všechno na tom lístečku najdete.

Shrnutí této otázky:

  • jídelníčky nedělám, bylo by to vysoce nezodpovědné
  • sestavení přesného jídelníčku vám nedoporučuju, nemá to dlouhodobě smysl
  • když už chcete vyhledat pomoc, obraťte se na vystudované odborníky, ne výživové poradce nebo fitnessky, které vám předepíšou jen zeleninu a proteiny
  • radši se racionálně zamyslete nad tím, co jíte, a přemýšlejte, když narazíte na internetu na článek typu „když budete jíst týden jenom meloun, zhubnete“

2. „Potřebuju do 10.září co nejvíc zhubnout, jak na to?“

Nebudu lhát, tuhle otázku nesnáším.

Na druhou stranu si vždycky říkám, že těm lidem nemůžu vyčítat, že tomu nerozumí. Já třeba taky neumím programovat a pravděpodobně bych programátorům kladla taky hloupé otázky. 🙂 Nikdo není dokonalý.

Takže k věci.

Rychlé hubnutí je jedna z největších blbostí, jaké můžete udělat. Druhou největší hloupostí je to, když chcete hubnout kvůli jedné příležitosti jako třeba svatba nebo maturák. Chápu, že chcete na svatebních fotkách vypadat hezky, na druhou stranu, zdravý životní styl je o tom, vést spokojený a vyvážený život bez extrémů, a pokud rychle a nezdravě zhubnete, tělo vám to vrátí i s úroky v podobě několika kil navíc a depresí jako třešničkou na dortu.

Prosím vás, nedělejte to.

Na svatby a maturáky formujte postavu dlouhodobě, přiměřeně a udržitelně. Návod na rychlé hubnutí na světě rozhodně je, za mě je ale taková dieta trápením těla, které vám to následně vrátí. A bude o to těžší se z toho hrabat ven.

Shrnutí této otázky:

  • rychlé hubnutí není zdravé a vede k jojo efektu
  • snažte se jíst a sportovat tak, aby to bylo dlouhodobě udržitelné
  • nehubněte kvůli jednotlivým událostem, chtějte být fit celoročně
  • nevěřte dietám typu „vyřaďte tohle a zhubnete“, „jezte jenom tohle a zhubnete“, „vyřaďte všechny sacharidy a zhubněte“
  • detoxy na bázi zeleninovo-ovocných koktejlů atd jsou blbost, tělo se umí detoxikovat samo, má k tomu orgány

3. „Stačí cvičit jenom MINI verzi programu FITFAB Strong?“

Velmi častý dotaz.

Jen má opět několik zvláštností. Co se myslí slovem „stačí“ a jak mám z profilové fotky a vašeho podpisu odhadnout, co vám „stačí“ a vyhovuje?

Protože ale chápu, že jsme si vymysleli nějaký program a vy chcete vědět, která je verze náročnosti je pro vás vhodnější, tady je odpověď:

Musíte si na to přijít vy.

My jsme vám dali indicii v podobě vyjádření, že MINI je program pro ty, kteří chtějí cvičit přiměřeně, dlouhodobě a chtějí hubnout nebo tvarovat. Tuto verzi bychom doporučili i začátečníkům se cvičením, jen prosíme opatrně s náročnějšími cviky (v programu FITFAB Light jsme v téměř každém cvičení ukazovali i jednodušší verzi právě pro ně). MINI program je výborný na tvarování, hubnutí i zlepšení fyzičky. Nezapomínejte, že se jedná o cvičení 3x týdně, což je dost, zvlášť, když k tomu spousta z vás má další aktivity jako chůze, běh, kolo nebo cokoliv jiného.

Sama naprosto hrdě prohlašuju, že cvičím pouze 1-2x týdně, zbytek proběhám, hraju tenis nebo vyrazím protáhnout se na jógu. Stačí mi to a vím, že to takhle zvládnu udržet desítky let. Časově i náročností.

Naopak verze MAX je dělaná pro ty, kteří byli doposud zvyklí cvičit opravdu často, jsou už pokročilí nebo chtějí opravdovou měsíční výzvu. Nepřijde mi úplně vhodné začít z nuly na MAX verzi. Nejen, že to pro tělo bude šok, ale dlouhodobě vám to asi nevydrží.

Na druhou stranu chápu, že vás to nastartuje, pomůže si na cvičení zvyknout a pokud po měsíci najedete na normálnější a udržitelnější režim, je to vaše věc. Pokud si na to věříte a dělá vám to dobře, budeme jen rádi.

Shrnutí této otázky:

  • intenzitu cvičení si musíte určit sami podle svých schopností a dosavadních zkušeností se cvičením
  • doporučila bych spíše verzi MINI, je dlouhodobě udržitelná
  • u cvičení poslouchejte své tělo, pokud nebudete z cvičení příjemně unavení a svěží, ale totálně vyřízení, zvolněte
  • méně je někdy více, tělo potřebuje regenerovat

4. „Je vaše cvičení vhodné pro…?“

Je úplně přirozené, že vás zajímá, zda je FITFAB Strong pro vás vhodný. Občas ale chodí dotazy typu:

„Je vaše cvičení vhodné pro:

  • těhotné nebo lidi s diastázou?“
  • člověka po operaci?“
  • starší 50 let?“
  • hubnutí nebo zpevnění?“

Ani na jeden dotaz nemohu odpovědět.

Je to jako kdybych vám já napsala: „Hele, připadám si nějaká nemocná, mám si vzít antibiotika?“ Stejná logika. Jak můžete vědět, co mi je? Bez toho mi antibiotika nemůžete předepsat. A co víc? To může jen doktor!

Těhotenství a diastáza: Můžete mít bezproblémové těhotenství a cvičit až skoro do porodu, ale můžete mít také zdravotní komplikace, a pak pro vás cvičení vůbec není vhodné. Uvědomte si, jak moc důležitá věc to celé je, a vy se ohledně (nejen) svého zdravotního stavu začnete vyptávat na internetu lidí, kteří vás nikdy neviděli.

Po operaci: Každá operace je jiná, každý z nás je jiný a to, zda je vaše tělo připraveno na náročný pohyb po zásahu do vašeho těla, ví pouze a jenom váš lékař, ne my.

Starší X let: Je to opět různé. Moje babička třeba v 70ti teprve začala s jógou a o několik let později ještě v klidu udělá kotoul. Naopak někdo už v padesáti cvičení jako FITFAB Strong prostě nedá. Ale to opět nevíme my. To musíte vědět sami, zda si cvičení můžete dovolit. Pusťte si naše video, cviky si prohlédněte a zhodnoťte situaci. Pokud budete tápat, poraďte se opět s odborníkem. Věk není překážka, ale zdravotní stav a možnosti někdy ano. Proto opatrně.

Shrnutí této otázky:

  • každý člověk je jiný a každý musí ke cvičení přistupovat individuálně
  • nikdy se o svém zdravotní stavu neraďte s někým online, už vůbec ne s neodborníkem
  • nikdy se bezhlavě neřiďte radami „holek na diskuzi“ nebo „holek ve facebookové skupině“ týkajících se zdraví – je možné se zeptat na zkušenosti nebo zda se najde někdo s podobným problémem, ale rozhodování o vašem zdravotním stavu a dalších krocích nechte na odbornících

5. „Jaktože nemám takové výsledky jako ostatní?“

Na facebookové skupině Fitfab Strong parta (kdo tam ještě nejste – přidejte se, je to tam super!) často přistanou neuvěřitelně motivační fotky proměn, které jste s naším programem zvládli.

Jsem na vás v tom okamžiku fakt pyšná, ale vždycky si řeknu, ajéjé, tohle teď možná některé další holky demotivuje, protože takové výsledky třeba nemají.

Je to ale úplně normální.

A nefér, já vím.

Jenže si musíte uvědomit, že stejně jako někdo je od přírody blonďatý nebo tmavovlasý, někdo flegmatický a někdo temperamentní, je také někdo, komu se shazuje lépe a kdo shazuje pomaleji.

Nikdy také nevíte, v jaké intenzitě daný člověk cvičil, jak jí, jak žil doposud a jak dlouho mu to vydrží. A ze všeho nejsmutnější jsou otázky pod takovou proměnou typu „A to jste upravila stravu?“ nebo „A to jedete verzi MAX?“ případně hororové „Napíšete mi, jaký máte jídelníček?“.

V pořádku je, pokud je to vaše zvědavost. Nás to také zajímá. Problém je však ten, pokud si myslíte, že když začnete dělat to samé, co ten člověk na fotce s proměnou, stane se s vámi za stejný čas to samé.

Nestane. Nikdy.

Je možné, že na tom budete lépe nebo také hůř. Možná cvičíte v menší intenzitě, nezpevňujete každý sval a možná vaše „zdravá strava“ spočívá v nějaké nesmyslné dietě, o které si myslíte, že je dobrá, ale přitom z ní tloustnete.

Shrnutí této otázky:

  • na každého působí cvičení i strava jinak
  • nikdy se nesrovnávejte s někým jiným, pouze sami se sebou
  • zkuste se na začátku výzvy nebo programu vyfotit a porovnat se
  • to, že vám jde hubnutí pomaleji, je možné – zamyslete se ale nad tím, zda necvičíte moc – tělo, které není v pohodě, hubnout přirozeně a zdravě nebude – mnohdykrát se stalo, že jste s cvičením polevili, začali trochu více a zdravě jíst a začaly se dít zázraky)

6. „Vynechala jsem den cvičení, co mám dělat?“

Hlavně neskákejte z mostu!!

To, že jste vynechali jeden den cvičení, není žádná tragédie. Prostě se to stane.

Vaším úkolem ale je dohlížet na to, aby se to nestávalo z nesmyslných důvodů. Jednou jsem si zkusila vést deníček výmluv, proč jsem necvičila, a pak jsem dost zírala na to, co jsem v něm našla:

  • nechtělo se mi potom mýt vlasy
  • seděla jsem u počítače, prokrastinovala a najednou na cvičení nebyl čas
  • zaspala jsem
  • přejedla jsem se a pak jsem nechtěla cvičit najezená
  • bylo už pozdě

Všechno tohle byly naprosto nesmyslné důvody, kterým jsem se mohla hravě vyhnout, zacvičit si a mít ze sebe mnohem lepší pocit. Vlasy si přece můžu opláchnout jen vodou a nemusím je každý den šamponovat. Za sezení u počítače místo cvičení bych si nejradši vrazila facku. O zaspání ani nemluvím.

Jídelní režim se zkrátka musíte naučit cvičení přizpůsobit a zorganizovat si podle toho den ideálně večer předtím.

Shrnutí této otázky:

  • vynechání cvičení nevadí, ale hlídejte si, aby se to nestávalo často a z nesmyslných důvodů
  • pokud jeden den vynecháte, nemusíte to druhý den dohánět, radši pokračujte tam, kde jste přestali

Další dotazy…

…na které neumím odpovědět, protože jsem vás nikdy neviděla, neznám váš zdravotní stav nebo režim a opravdu, ale opravdu (i kdybych moc chtěla) to neposoudím:

7. „Co si myslíš o mém jídelníčku?“

Takových zpráv naštěstí není mnoho, ale zaznamenala jsem tyhla dva, které mě fakt dostaly:

  • „Jím tohle, tohle a tohle. Stačí to na zhubnutí?“
  • „Co dělám špatně? Upravila jsem stravu, cvičím a nehubnu?“

Co je „upravit stravu“?

Prosím, takové zprávy si po sobě třikrát přečtěte, pak se běžte stydět, smažte je a už je nikdy neposílejte! 😀 Je to jako bych já napsala vám: „Hele, já jsem dneska nasedla do auta a ono nejede! Řekni mi přesně, proč?“

8. „Proč mě bolí …?“

„Z vašeho cvičení mě bolí tohle a tohle, co dělám špatně?“

Ano, stát se to může, ale tady to může být cokoliv. Na dálku to ovšem zase nepoznáme. Co často doporučujeme, je cvičení před zrcadlem a porovnání se s námi ve videu.

Druhou možností je cvičení s kamarádkou, která na vás hodí očko, zda něco neděláte technicky špatně. Může to ale být i vážná zdravotní komplikace, takže pozor. Pokud bude bolest narůstat, doporučujeme vyhledat odborníka.

9. „Je vaše cvičení účinné na …?“

To je opět relativní.

Když budete mít celou dobu u cvičení povolené břicho, budete ho dělat jen tak napůl, zapijete ho pěti pivy a zajíte buřtem, asi bude účinné leda na 10 kilo navíc a pořádnou kocovinu.

Účinnost cvičení záleží jen a jen na vás! Pokud budete jíst rozumně, dostatečně a věnovat se pohybu naplno, budete fit, svěží, zdraví a zpevnění.

A to by bylo supr.

Program FITFAB Strong i FITFAB Light jsem samozřejmě nedělali jen proto, abyste doma cvičili, protože je to strašná zábava. Je nám jasné, že chcete třeba zpevňovat, hubnout nebo nabrat. Jak ale cvičení uchopíte, jak u toho budete jíst a co za další sporty budete dělat, už je jen a jen na vás.

Ještě mě nesledujete na Instagramu? Tak šup sem!

10. „Poradila bys mi účinné cviky na …?“

Přátelé. Žádné účinné cviky na konkrétní partie (zvlášť na hubnutí) moc nefungují.

Ke cvičení musíte přistupovat komplexně, brát ho jako celek. Pokud chcete zhubnout na břiše, je největší blbost cvičit každý den jen břicho. Pokud chcete zhubnout na vnitřní straně stehen, nepomůže vám jen cvičení na vnitřní stranu stehen.

Důležité je dělat přirozený a všestranný sport nebo cvičení, střídat kardio a posilování a také druhy aktivit.

Dám vám příklad: Já třeba dvakrát týdně běhám, jednou týdně cvičím (střídám různá cvičení – cardio, core, hiit, abs nebo zadek), jednou až dvakrát týdně hraju tenis a občas se protáhnu jógou.

Je to o té všestrannosti.

A také o jídle. Pokud budete sportovat od rána do večera a jíst hovadiny, pravděpodobně to fungovat nebude.

11. „Doporučila bys mi nějaké doplňky stravy?“

To fakt nemohu posoudit, nevím, zda je vy konkrétně potřebujete, co děláte nebo jak se stravujete.

A i kdybych to věděla, opět si netroufnu někomu něco jen tak nasolit. Sama jsem si stravu nastavila tak, abych měla všechny potřebné živiny a vitamíny, jsem zdravá, jím všechno a žádné doplňky tak nepotřebuji.

Okolo větších závodů nebo náročných sportovních akcí občas beru tabletky hořčíku, ale takové ty proteiny a spalovače opravdu ne. Na druhou stranu chápu, že někteří lidé do sebe po tréninku nejsou schopni narvat jídlo, protože jim to z nějakého důvodu nesedí, a proto pijou proteinové nebo jiné drinky. Já to nedělám a i proto vám nemohu nic doporučit.

12. „Který spalovač a detox doporučuješ?“

Žádný!

Z velké části je spalovač marketingová blbost, která z vás tahá peníze a funguje na placebo efektu.

Místo spalovačů je na cvičení nejlepší odhodlání, dobrá nálada a zpevnění celého těla, protože pak maká naplno.

Místo detoxů, kde pijete od rána do večera ovocno-zeleninové šťávy, jezte tak, aby vaše tělo nepotřebovalo detoxikovat!

13. „Po vašem cvičení jsem přibrala, co dělám špatně?“

Je to asi stejné, jako když nějaká hubená holka na ulici jí tři kopečky zmrzliny po tom, co si dala k obědu burger. Je prostě jiná.

Přečtěte si bod č. 5. Každý z nás je odlišný a na každého cvičení funguje jinak.

Častou příčinou zvýšení váhy je to, že to na začátku přeženete, dáte tělu moc velký záhul a protože není v pohodě, nedá vám zpět to, co od něj chcete.

Cvičení vás v první řadě musí bavit, jinak výsledky nebudou takové, jaké si vysníme. Uvědomte si, že jde hlavně o zdraví. O to vyjít schody rychleji a bez zadýchání. O to, že vám kolegyně v práci řekne, že nějak záříte. O to, že vám manžel pochválí pevnější zadek. O tom, že se budete cítit šťastnější, sebevědomější a spokojenější.

Přemýšlet, hodnotit, konat!

Doufám, že jsem vás nezklamala. Já vám sice na spoustu otázek nedokážu konkrétně odpovědět, ale není to proto, že by mě to nezajímalo nebo jsem vám nechtěla pomoct.

Naopak vám nechci ublížit, nechci vás nutit papouškovat moje návyky a stravovací režim, ale chci vás naučit zdravě přemýšlet a kriticky posoudit vlastní skutky a zvyky. Protože jen tak dosáhnete výsledků. Na těle, ale hlavně mysli.

Doufám, že vám článek pomohl a třeba taky trochu otevřel oči. Za sdílení článku budu ráda, protože nejen, že chceme všechny Čechy zvednout z gauče, ale chceme je naučit také zdravě přemýšlet a vyhnout se nástrahám internetu, které mnohdy stojí zdraví.

Uff, tohle je můj nejdelší článek vůbec.

Díky, že mě čtete!

8 komentáře

  • Nika

    Jako bys mi mluvila z duše. A celkem mě mrzí, že právě komentáře typu “Jak jsi to udělala? Co jíš? Co přesně jsi cvičila?”, převažují nad povzbuzením a pochvalou. I z toho důvodu jsem už několik skupin na Facebooku opustila, protože se tam uživatelky neustále stresovaly tím, že výsledky nejsou podle jejich představ, přibraly půl kila nebo, nedej bože, někdo vynechal cvičení!
    Takže děkuji za to, co děláš a víš, že není problém vynechat trénink, dát si na co máš chuť a šíříš dál radost, kterou bychom ze cvičení měli mít ?

    • Fit & Fabulous

      Niki, je to tak, ale myslím, že třeba zrovna skupina Fitfab Strong parta je super. Panuje tam nádherná atmosféra a holky se tam podporují a přejí si to 🙂 Já díky za vás, suprové a rozumné čtenáře 🙂 A.

  • Věrka

    Ahoj Andy, asi nemá cenu se rozčilovat na lidmi, kteří cvičí jen proto, aby teď hned okamžitě zhubli do postavy modelky. Já sama začala cvičit kvůli zdravotnímu problému, následně jsem viděla, jak jdou kila dolů a zaměřila jsem se na hubnutí (já blbá). Když se ale zastavilo, lámala jsem si hlavu proč tomu tak je. Musela jsem hledat problém u sebe, ne v radách na zázračné cviky a jídelníčky. Sáhla jsem si do svědomí a zjistila, že na to, jak jsem začala být aktivní dost málo jím a spím. A začala to řešit. Když si člověk začne uvědomovat tělo a jeho potřeby, jde hned všechno lépe.
    Tobě přeji ty nejpevnější nervy, protože je mi jasné, že tímto článkem se „blbých“ dotazů nezbavíš, pouze je (a možná jen na nějakou dobu) eliminuješ.
    Děkuji za tvoje články a skvělé cvičení, které mi vždy vlije do žil novou energii. Díky, díky, díky 🙂

    • Fit & Fabulous

      Věrko, máš pravdu, jen já se nad tím nerozčiluju – aby to tak nevyznělo 🙂 Jak jsem sama psala, není to ničí chyba, že se v tom světě fitness a zdravé stravy neorientuje. Já mám pořád taky velké mezery, ale aspoň tímto chci dát lidem nějaký základ, jak na tu celou problematiku pohlížet 🙂 Tobě hodně štěstí, jsi na super cestě! 🙂 A.

  • Katerina

    Díky, Andy, vlastně mě to moc potěšilo. I když už jsem mockrát přemýšlela o tom, jestli neuděláte “sadu” taky pro x-leté? Protože i dámy věku vašich matek bavíte ??

  • Terka

    Ahoj Andy,
    Úžasný článek, naprosto souhlasím! Já kdysi se taky snažila zhubnout, jela jsem 1x 28 denní očistu od Mačingové a už teď vím, že bych ji nikdy nejela. Takhle se stravovat pořád prostě nedá. Takže teďkom se snažím jíst celkem zdravě, když nějak zahřeším tak si říkám nevadí občas. Cvičím vaše cvičení, které mě neskutečně chytlo a baví, do toho chození po horách apod.
    Díky moc za tvoje články a vše co ty a ostatní děláte!! 🙂

    • Andrea

      Ahoj Andy tvé cvičící videa jsem objevila teprve nedávno začínám s nimi děkuji za všechny tvé odpovědi co jsi tu napsala držím ti palce do dalších let a jen tak dál s dalšími vydei Andrea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *