Buď FIT

Co jsou Instaběžci a moje příprava na půlmaraton

Před pár dny jsem založila instagramovou stránku @instabezci. Za neuvěřitelně krátký čas se na ní objevilo hrozně sledujících a čím dál více jich na Instagramu používá hashtag #instabezci.

Instaběžci spojují

Ráda bych, aby Instaběžci sloužili jako motivace a inspirace pro všechny české i slovenské běžce všech úrovní. Ti zdatnější mohou dát rady těm začínajícím, protože každý jednou začínal a musel se těmi prvními běhy prokousat.

Příspěvky se skládají převážně z fotek všech, kteří označí @instabezci na fotce nebo použijí hashtag #instabezci. Vyberu ty nejzajímavější od všech možných lidí, už teď jich mám ve frontě hrozně moc, a za to moc děkuju!

Mnoho z vás má vlastní suprové běžecké blogy (@running2.cz), někteří běháte tak skvěle, že si o tom můžu já nechat jen zdát (@ttomrunner, @janinka.n nebo @zacekmartin).

Jiní teprve začínají. Ale v běhu se nedělají rozdíly. Jsme si všichni rovni a respektujeme se.

Ráda bych, abyste si skrze Instaběžce našli své oblíbené vzory nebo někomu jinému pomohli a povzbudili ho.

Mám fakt radost. A povím vám proč.

Běžci jsou podle mě nejsympatičtější sportovci vůbec. A tady je několik důvodů:

1. Spojuje nás ten úžasný pocit po doběhu

A nemyslím jen ten po velkých závodech, kde by se úžasná atmosféra dala krájet a já mám většinou na krajíčku, i když vidím v cíli úplně cizí lidi, jak doběhli a čiší z nich čisté štěstí.

Ale ten pocit máte po každém běhu, kdy vyběhnete jen tak sami ven. Nemusíte zaběhnout deset nebo dvacet kilometrů. Všechno se počítá.

2. Vzájemně se podporujeme

Nikdy jsem na Instagramu v žádném sportu nenarazila na komunitu sportovců, kteří by se více podporovali.

Běžci jsou zkrátka fakt boží, většina z nás se na Instagramu už déle sledujeme a fandíme si.

3. Nenajdete přátelštější komunitu

Když občas sleduju komentáře pod fotkami různých bodybuilderů nebo fitnessek, nestačím se divit, kolik nenávistných komentářů se pod nimi objevuje.

To jsem u běžců nikdy nezažila. Komentáře jsou vždycky povzbuzující, milé a plné přátelství.

4. Běh je naprosto úžasný sport

No. Úplně vždycky jsem si to nemyslela.. zvlášť po mém úplně prvním běhu. 😀 Ale když se do toho pustíte, tak se vás to samo dlouho nepustí.

Běh je osvobozující. Je náročný, ale o víc si vážíte sami sebe, když doběhnete. Zlepšíte si fyzičku, jste na čerstvém vzduchu a lehko si změříte své pokroky.

Běhat se taky dá celý rok, já běhám snad nejradši v zimě, kdy jsou parky prázdné a není vedro. Navíc vás zima fakt nutí makat.

Je to úplně flexibilní sport. Můžete běhat kam chcete a kdy chcete. Někomu se běhá lépe ráno, já zase nejradši chodím před obědem. A když jsem v práci, tak si užiju i ten večerní.

Běh léčí. A to hlavně psychicky. Nic vám neudělá lépe, než se proběhnout na čerstvém vzduchu. Já u běhu vymyslím nejvíc věcí. Tvořím choreografie, přemýšlím, o čem budu psát, co budu vařit a jaký další projekt vymyslím.

Jojo. Také Instaběžci vznikli při jednom mém běhu.

Budu ráda, když se zapojíte. Pokud ještě jen trochu váháte, zda poprvé vyběhnout, tak se mrkněte na to nádherné jarní počasí ven anebo si přečtěte 30 životních lekcí, které mi dal běh a třeba vás to chytne.

Příprava na půlmaraton

Hlavním cílem Instaběžců je vzájemná motivace. A tu potřebuju i já.

Na konci dubna jedu na Spartan Race a v květnu poběžím svůj třetí půlmaraton, a to poprvé ve svých rodných Karlových Varech s mojí maminkou. Jestli se tam někdo chystáte, určitě mi napište! Do komentářů pod článek nebo na můj Instagram 😉

Ráda bych ho zaběhla pod 1:50, takže jestli má někdo z vás podobné ambice, tak ráda poběžím vedle, ať se může vzájemně hecovat.

Akorát mám trochu strach z toho trénování, den před půlmaratonem mě čekají státnice na právech, na který se budu fakt hodně učit (čti měsíc od rána do večera sedět v knihovně a jenom se drtit), takže to trénování nebude asi nějak zázračný. Pokusím se ale několikrát týdně aspoň večer vyrazit a vyčistit si hlavu.

Z minulého půlmaratonu (z Ústí) mám naprosto úžasné zážitky. Sepsala jsem je tenkrát do velkého článku Jak jsem uběhla další půlmaraton o 18 minut rychleji, který byl ten měsíc nejčtenější a dostala jsem na něj od vás naprosto úžasný ohlasy. Protože je o běhu, žejo! 🙂

Doufám, že mě běhání nikdy nepřestane bavit, protože je jedna z nejlepších věcí na světě.

Běhejte, mějte se rádi a sdílejte vaše běžecké zážitky. Běhu zdar!

andy

8 komentáře

 • Andrea Mokrejšová

  Andrejko, ty to vždycky tak krásně napíšeš! Já tu tvojí pozitivitu prostě žeru. Hrozně ti držím palce na půlmaraton, ačkoliv běhám pravidelně už 5 rokem, stále jsem nesebrala odvahu se přihlásit. Tak snad ji zmobilizuju na příští rok. 😀 A samozřejmě nedržím palce jen na půl maraton, ale hlavně na ty státnice, budu moc držet palce, slečno právničko! 😉 🙂
  Andrea Mokrejšová

  • Fit & Fabulous

   Ty jsi hodnááá Andrejkooo 🙂 Díky moc a ty se koukej vzchopit a přihlásit se na nějakej závod! Je to úplně jiný žrádlo 😀 Po mých státnicích půjdem někam na nějakej dobrej brunch a kafíčko, jooo? 😉

 • the_katieee

  Ahoj, je až překvapující v kolika bodech se s tímhle článkem naprosto ztotožňuji anebo souhlasím! 😀 Super napsaný a já sama všude říkám, že běžecká komunita je naprosto úžasná! 🙂 Neběhám zatím tak dlouho, ale podpora na instagramu od ostatních běžců je báječná a motivuje mě to stále víc a víc makat. Stejně tak mám jako ty cíl letos zaběhnout svůj první půlmaraton pod 1:50 akorát teda v ČB, ale jinak ti držím palce jak při běhu tak u státnic! 😉

  • Fit & Fabulous

   Ahoj Kačí, tak to mam radost! 🙂 děkuji moc a budu taky držet palce na Budějovice a všechny další běhy!! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *