Cvičení

37 tipů, jak být fit a mít pěknou postavu napořád

Nepotřebujeme žádnou pevnou vůli a usilovné přemáhání, abyste byli fit a měli krásnou postavu. Stačí pro to dělat denně malé nenápadné krůčky, které z vás udělají spokojenějšího člověka.

Nesnažte se primárně zhubnout, snažte se být zdraví a fit. Hubnutí pak už půjde samo. (Ozkoušeno na mně!). Nebo s námi pojďte s námi vyzkoušet náš fitness program FITFAB Strong!

V tomto článku pro vás mám pár vychytávek, které nejsou nijak namáhavé, a přesto vám určitě pomohou.

Jsou to tipy, díky nimž bude cesta za vaším novým já a psychickou pohodou jednodušší, tak pojďme na to:

Jak být fit – jídelní návyky

1. Jezte svačinky a neodbývejte se kafem. Mezi snídaní, obědem a večeří má vaše tělo nárok na zdravou svačinku. Každý má samozřejmě potřeby a možnosti jiné, ale tělo potřebuje mít energii.

2. Potraviny choďte nakupovat najedení. Nekoupíte si pak zbytečné pamlsky či hromady jídel, protože na ně zrovna máte chuť.

3. Skladujte doma jen zdravé věci. Zdravá strava se dodržuje těžko, když máte skříň plnou sladkostí a slaných drobností, lednici nacpanou tučnými věcmi a k té televizi se vám večer začne chtít něco chroupat.

4. Snídejte. Snídaně je základ dne. Nebojte se větší porce. Variant na zdravou snídani je hodně. Vyplatí se kvůli snídani přivstát, energii ráno potřebuje každý z nás.

5. Jezte vyváženě v průběhu celého dne. Neomezujte se v průběhu dne, ale jezte normálně. To abyste večer neorganizovali nálety na ledničku.

6. Těsně před spaním už žádné velké jídlo. Nebude se vám usínat dobře. Tělo potřebuje vytrávit, než ulehnete do postele. Neznamená to ale, že byste měli poslední jídlo jíst v šest večer a do půlnoci hladovět.

7. Používejte menší talíře. Ať to zní všelijak, jídlo na menším talíři se nám jeví ve větším množství a zasytí nás psychicky lépe než to servírované na velkém.

8. Jezte pomalu. Žvýkejte pomalu, vychutnávajte si váš pokrm v malých porcičkách a nejezte ve spěchu. Zabere to navíc asi jen 5 minut a na vaše tělo to působí úplně jinak.

9. Servírujte jako v restauraci. V kuchyni si naberte na talíř to, co považujete za přiměřenou porci vaší dietě a to si vezměte ke stolu. Neberte hrnce a pánvičky na přidání ke stolu také, to vás bude jen svádět. Po jídle chvilku vydechněte a popřemýšlejte, jestli si ještě půjdete přidat nebo ne.

10. Vyčkejte s přidáváním. Tělu trvá průměrně 20 minut, než jídlo vstřebá. Do té doby se nebudete cítit dost nasycení a budete si chtít přidávat. A pak to na vás padne a sotva se odvalíte od stolu.

11. Dejte si před večeří nějakou drobnost. Zkuste si hodinu před vaším večerním jídlem dát jablko nebo sníst si malý jogurtík. Nebudete mít chuť ani místo se pak u večeře přejídat.

12. Vypněte televizi. Nebo cokoliv, co odvádí vaši pozornost. Nesledujete pak pořádně, kolik toho vlastně sníte a často to přeženete. Každý jíme přece rád. Tak si to vychutnejme i bez televizí, počítačů a časopisů.

13. Zeleninu, zeleninu, zeleninu. Té můžete sníst, kolik hrdlo ráčí. Krásně si zaplníte žaludek vitamíny. Je na světě tolik druhů, že si jeden prostě oblíbit musíte. Zeleninku chroupejte na svačinu, k večeři, doma, na cestách nebo v práci.

14. Nezapomeňte na zdravé tuky. K obědu si dejte třeba lososa, k svačině oříšky a do salátu avokádo. Snižují hladinu krevního cholesterolu a riziko onemocnění srdce.

Tipy na avokádové recepty najdete TADY.

15. Bílé nahraďte celozrnným. Ať už jde o pečivo, rýži, těstoviny nebo mouku, celozrnné potraviny vás zpravidla více zasytí.

16. Nebojte se cukrů. Tělo potřebuje fungovat z příjmu energie. Nemusíte se proto bát cukru, ale i medu, javorového sirupu či ovoce. Ananas, kiwi, pomeranče nebo borůvky jsou pro vaše tělo tím pravým.

17. Méně oleje. Vařte chytře. Nefritujte, smažte na co nejméně oleji. Pečení v troubě je nejlepší variantou. Kupte si třeba olej ve spreji, funguje výborně a nevyplácá se ho tolik.

18. Žvýkačky. Pokud máte neustále chuť k jídlu a pořád něco musíte ládovat, zkuste to se žvýkačkou. Zaměstná vaše ústa a chuťové pohárky.

sara-1

A co pití?

19. Pijte hodně vody. Budete mít víc energie a tělo bude zdravější. Napijte se hned ráno po probuzení (a ideálně ať to není káva!).

20. Zkuste zelený čaj. Oblíbený nápoj, který zároveň povzbudí. Jen buďte opatrní s jeho konzumací před spaním.

21. Pozor na slazené nápoje. Vyvarujte se pití koly a sladkých limonád. Tolik cukru byste vyběhávali několik dní!

22. Není džus, jako džus. Čtěte poctivě obaly džusů, které se v mnoha případech tváří jako ovocná bomba vitamínů, a ve finále nemají daleko od uměle napěchovaných limonád za deset korun.

23. Ředit vodou. Pokud se bez sladkého nápoje prostě neobejdete, zkuste si ho naředit s vodou. Zpočátku vám to určitě chutnat nebude, ale začněte postupně, až se dostanete k většímu poměru vody než sladkého.

24. Nařiďte si na pitný režim budíčky. Krásný pomocník na to, abyste nezapomínali pít. Existuje spousta aplikací, které vám pomohou připomenout, že byste se měli napít nebo si skočit pro skleničku s vodou.

25. Nepřítel jménem alkohol. S alkoholem to nemáme jednoduché. Na posezení s přáteli u piva, sklenky vína nebo koktejlu se těšíme celý pátek v práci. Jenže alkohol, nejen že je poměrně kalorický, ale navíc v nás s přibývajícím množstvím probouzí takový ten opilecký hlad. Jen první hoďte kamenem, kdo si někdy ve čtyři ráno po několika pivech a panácích neobjednával v nonstop KFC nebo Mekáči nějakou pořádnou prasárnu.

O alkoholu a jeho kalorickém obsahu se dozvíte více tady.

sara-1

Jak se z hubnutí nezbláznit

26. Stanovte si reálné cíle. Neporovnávejte se s ostatními. Důležité je, jak jste se zlepšili v porovnání s minulým měsícem, než jestli jste zhubli více nebo méně než vaše známá. Každý má své vlastní tempo.

27. Přemýšlejte a plánujte. Stanovujte si dopředu, co si kdy uvaříte a kdy si zacvičíte. A nic neodkládejte. Začněte hned.

Tipy, jak správně plánovat a zvládat spoustu věcí? Čtěte tady!

28. Dopřejte si občas nějakou odměnu. Máte-li za sebou pořádné cvičení, náročný běh nebo výlet na kole, odměňte se nějakou drobností. Zasloužíte si ji a nemusíte z ní mít po sportu žádné výčitky. Bez malých mlsacích potěšení to není ono, nic si nezakazujte.

29. Udržujte zdravou míru. Pokud si koupíte sladkou tyčinku, svět se nezblázní. Zamyslete se ale, zda ji nutně musíte sníst celou. Proč si nekousnout párkrát a když vás tyčinka „uspokojí“, sbalit si ji a nechat zase na jindy? O zmrzlinu se můžete podělit a ještě někomu udělat radost.

Mrkněte na článek, jak zatočit s přejídáním.

30. Důležité jsou míry, nikoliv váha. Cvičíte, jíte správně a vážíte pořád stejně, ne-li víc? Je možné, že vám přibývá svalová hmota, která je těžší než tuk. Spolehlivějším ukazatelem jsou vaše míry. Ty jsou při dietě relevantní a určitě více motivující.

31. Dostatečný spánek. Pro spokojený a zdravý život tělo potřebuje hodně odpočinku. Dopřejte tělu 8 hodin spánku denně, budete žít déle! Množství spánku je ale samozřejmě individuální.

32. Motivace a inspirace. Kupte si malinko menší kalhoty a řekněte si, že za měsíc v nich prostě půjdete na kamarádky narozeniny a uděláte vše proto, abyste v nich vypadali dobře. A hned po oslavě si vytyčte zase nový cíl.

33. Sportovní aplikace. Ještě nemáte appku na běhání? Nebo cvičení, případně zdravé recepty? Tak rychle stáhnout! Je jich celá řada všude po internetu! Sledování a sdílení výsledků je zábavou i motivací ke zlepšení.

34. Zůstaňte pozitivní. Po prvním měsíci diety a cvičení, po kterém byste nejradši zabili fitness lektorku, která udělá sto padesát sedm kliků a ještě se u toho usmívá, nic nevzdávejte. Výsledek přijde a těšte se na něj. Jen překonejte začátek a zůstaňte v klidu.

35. Buďte konzistentní. Vydržte. Udělejte si takový plán, který vy sami budete schopni vydržet. Nereálné cíle nás často demotivují a spíše je vzdáme.

36. Dělejte si radost a hledejte v životě radosti. To se mi řekne, co? Napsala jsem o tom článek, tak se mrkněte na 9 způsobů, jak být šťastnější.

37. Podělte se s ostatními o výsledky. Nebojte se pochlubit s pokrokem nebo svým odhodláním. Ať už přátelům, rodině nebo na sociálních sítích. Boží je na to naše skupina FITFAB Strong parta, kde je nádherná motivační atmosféra plná podpory a lásky!

Protože nikdy nevíte, koho vy sami inspirujete.

Děkuji, že mě čtete!

andy

Snažíte se zhubnout? Najděte si mě na facebooku a já se vynasnažím, abyste to zvládli s úsměvem 🙂

5 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *